Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Езоп" е новото заглавие в репертоара на Видинския театър

2
Снимка: Общински драматичен театър



Във Видинския драматичен театър "Владимир Трандафилов" започнаха репетициите на пиесата "Езоп". Режисьор е Гълъб Бочуков, сценограф Николай Нинов. Пиесата е писана през 1952 година от драматурга и театрален критик Гилерме Фигейредуи. С нея той придобива световна известност. Веднага след написването ѝ, пиесата е поставяна в много театри, в това число и в Болшой театър. 


"Една, бих казал, любопитна, интересна и малко позабравена пиеса... В България също е правена през годините, даже аз с интерес научих, че и във вашият театър във Видин е правена преди години. Историята за баснята на Езоп - това което се споменава, че е бил роб на Ксант и поради кражба го хвърлят от най-високата скала в Гърция - Химпейската скала. Такова е било смъртното наказание. Един човек, който въобще не обича да краде, даже не знае какво точно значи кражба, но естествено той е обвинен, за това че написва една басня за делфийците. Баснята е за "Щуреца и за мравката", българския вариант на баснята "Баба мравка где така? Тичам, щурчо за храна", оказва се, че тази весела и забавна история е довела до смъртта на Езоп", обясни режисьорът Гълъб Бочуков, директор на Театрално-музикален център - Кърджали.


В наше време това е изключително актуална пиеса. Темата за свободата, за компромиса, темата за любовта, за предателството - те винаги ще бъдат вечни, споделя режисьорът:


"Историята е любопитна и от историческа гледна точка. Това са вечните теми - за любовта, за свободата и за жертвата, която човек трябва да направи, за да има или да няма едно от тези неща." 


В ролята на Ксант влиза Красимир Рангелов, а в тази на неговия роб Езоп е синът му Иван Рангелов, който споделя, че за него е изключително предизвикателство да се превъплъти в ролята на Езоп:


"Ролята на Езоп - тя е много тясно свързана и с ролята на Ксант... Много е интересна връзката между тях двамата, защото виждаме как господаря и роба са зависими един от друг. Виждаме двете лица на една монета, как не могат един без друг." 


Иван признава, че този образ е наистина труден за изграждане. Общото, което намира между себе си и Езоп е копнежа му за свобода и за красота. 


Любимата му реплика от пиесата е: "Избирам наказанието на свободните хора!"


В пиесата "Езоп" участват и актьорите Велина Колева, Фиданка Рангелова, Николай Янев и Бисер Маринов. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28