Във Видинския драматичен театър "Владимир Трандафилов" започнаха репетициите на пиесата "Езоп". Режисьор е Гълъб Бочуков, сценограф Николай Нинов. Пиесата е писана през 1952 година от драматурга и театрален критик Гилерме Фигейредуи. С нея той придобива световна известност. Веднага след написването ѝ, пиесата е поставяна в много театри, в това число и в Болшой театър.
"Една, бих казал, любопитна, интересна и малко позабравена пиеса... В България също е правена през годините, даже аз с интерес научих, че и във вашият театър във Видин е правена преди години. Историята за баснята на Езоп - това което се споменава, че е бил роб на Ксант и поради кражба го хвърлят от най-високата скала в Гърция - Химпейската скала. Такова е било смъртното наказание. Един човек, който въобще не обича да краде, даже не знае какво точно значи кражба, но естествено той е обвинен, за това че написва една басня за делфийците. Баснята е за "Щуреца и за мравката", българския вариант на баснята "Баба мравка где така? Тичам, щурчо за храна", оказва се, че тази весела и забавна история е довела до смъртта на Езоп", обясни режисьорът Гълъб Бочуков, директор на Театрално-музикален център - Кърджали.
В наше време това е изключително актуална пиеса. Темата за свободата, за компромиса, темата за любовта, за предателството - те винаги ще бъдат вечни, споделя режисьорът:
"Историята е любопитна и от историческа гледна точка. Това са вечните теми - за любовта, за свободата и за жертвата, която човек трябва да направи, за да има или да няма едно от тези неща."
В ролята на Ксант влиза Красимир Рангелов, а в тази на неговия роб Езоп е синът му Иван Рангелов, който споделя, че за него е изключително предизвикателство да се превъплъти в ролята на Езоп:
"Ролята на Езоп - тя е много тясно свързана и с ролята на Ксант... Много е интересна връзката между тях двамата, защото виждаме как господаря и роба са зависими един от друг. Виждаме двете лица на една монета, как не могат един без друг."
Иван признава, че този образ е наистина труден за изграждане. Общото, което намира между себе си и Езоп е копнежа му за свобода и за красота.
Любимата му реплика от пиесата е: "Избирам наказанието на свободните хора!"
В пиесата "Езоп" участват и актьорите Велина Колева, Фиданка Рангелова, Николай Янев и Бисер Маринов.
Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..
Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..
През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..
„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..
Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..
Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите. Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..
Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..