Във Видинския драматичен театър "Владимир Трандафилов" започнаха репетициите на пиесата "Езоп". Режисьор е Гълъб Бочуков, сценограф Николай Нинов. Пиесата е писана през 1952 година от драматурга и театрален критик Гилерме Фигейредуи. С нея той придобива световна известност. Веднага след написването ѝ, пиесата е поставяна в много театри, в това число и в Болшой театър.
"Една, бих казал, любопитна, интересна и малко позабравена пиеса... В България също е правена през годините, даже аз с интерес научих, че и във вашият театър във Видин е правена преди години. Историята за баснята на Езоп - това което се споменава, че е бил роб на Ксант и поради кражба го хвърлят от най-високата скала в Гърция - Химпейската скала. Такова е било смъртното наказание. Един човек, който въобще не обича да краде, даже не знае какво точно значи кражба, но естествено той е обвинен, за това че написва една басня за делфийците. Баснята е за "Щуреца и за мравката", българския вариант на баснята "Баба мравка где така? Тичам, щурчо за храна", оказва се, че тази весела и забавна история е довела до смъртта на Езоп", обясни режисьорът Гълъб Бочуков, директор на Театрално-музикален център - Кърджали.
В наше време това е изключително актуална пиеса. Темата за свободата, за компромиса, темата за любовта, за предателството - те винаги ще бъдат вечни, споделя режисьорът:
"Историята е любопитна и от историческа гледна точка. Това са вечните теми - за любовта, за свободата и за жертвата, която човек трябва да направи, за да има или да няма едно от тези неща."
В ролята на Ксант влиза Красимир Рангелов, а в тази на неговия роб Езоп е синът му Иван Рангелов, който споделя, че за него е изключително предизвикателство да се превъплъти в ролята на Езоп:
"Ролята на Езоп - тя е много тясно свързана и с ролята на Ксант... Много е интересна връзката между тях двамата, защото виждаме как господаря и роба са зависими един от друг. Виждаме двете лица на една монета, как не могат един без друг."
Иван признава, че този образ е наистина труден за изграждане. Общото, което намира между себе си и Езоп е копнежа му за свобода и за красота.
Любимата му реплика от пиесата е: "Избирам наказанието на свободните хора!"
В пиесата "Езоп" участват и актьорите Велина Колева, Фиданка Рангелова, Николай Янев и Бисер Маринов.
Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...
Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ . На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..
Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца. Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му Глория Костадинова -..
Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....
През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..
Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..
За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..