Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

УНИЦЕФ алармира за образователна бедност сред децата

Едно на осем деца у нас, които завършват четвърти клас, не могат да прочетат и разберат текст

2
Снимка: Радио ВИДИН

Само една трета от 10-годишните деца в света не могат да прочетат и разберат проста писмена история, посочват от Детския фонд към ООН. От УНИЦЕФ наричат този дефицит "образователна бедност". Данните отпреди пандемията показват, че в България едно от осем деца, които завършват четвърти клас, не може да прочете и разбере прост текст, обясни Мария Янкова, програмен директор "Образование" в УНИЦЕФ- България:

"Националното външно оценяване за 2022-ра година за 4-ти клас показва отново влошаване на резултатите, свързани с българския език, тъкмо тази четивна грамотност на децата и показва, че речникът им обеднява, че имат проблеми с правописа, имат проблеми със степенуване на прилагателни имена, с разбирането на определени думи и понятия. Важно е да кажем, че 4-ти клас, които са били оценени на националното външно оценяване, са випуск, който три години подред се обучаваше дистанционно, с прекъснат образователен процес в различни периоди и това неминуемо оказа влияние върху резултатите на децата, върху тяхната мотивация за учене и въобще върху това, което показват те като знания и умения."

Най-засегнати са децата от малките населени места, от уязвими групи, тези със специални образователни потребности. Според официалната статистика, която от УНИЦЕФ България цитират, всяко шесто дете е извън училище, а всяко пето извън детска градина. Близо 10 хиляди деца със специални потребности и увреждания остават извън образователната система. 

Според Мария Янкова образованието в глобален мащаб е в криза и България не прави изключение: 

"Пандемията допълнително засили тази образователна криза. Влоши резултатите на децата. По-сериозното е, че влоши тяхното психично здраве и благосъстояние. Това е важно, защото има отношение към мотивацията им за учене, към начина, по който те се включват в целия образователен процеси и тъкмо поради тази причина глобалните лидери на глобален форум, който цели политики на трансформиране на образованието в глобален мащаб, България е част от този форум също, се планират мерки, свързани с психичното здраве на децата в училище, много целенасочени мерки в тази посока. Нашата образователна система изостава по тази тема. Трябва да бъдат планирани мерки, които са свързани с достигането на всяко дете, защото истината е, че една група деца продължава да бъде изключена от образователния процес. Трябва да бъдат оценявани резултатите на децата много по-регулярно, за да могат да се планират адекватни мерки своевременно. Другото нещо, което е важно да кажем е, че инвестицията в образованието и мерките, които се планират, дават резултат в един отложен момент във времето и трябва да имаме търпение, че тези мерки, които са планирани, са правилни и да измерим правилно този резултат".

От УНИЦЕФ алармират, че са необходими спешни мерки, фокусирани върху ключови знания, умения и компетентности, за да се преодолее образователната бедност. Призовават правителствата да се ангажират да осигурят качествено образование за всички деца, да вложат усилия и инвестиции за записване и задържане в училище и подкрепа на учителите. Трябва да има безопасна и подкрепяща среда, така че всички деца да могат да учат.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В “Музикална зона” слушаме незабравими песни от българското кино

13 януари – Ден на българското кино!   Българското кино си има своите шедьоври, които са си заслужили мястото в световната история на седмото изкуство. Днес ще слушаме незабравими песни от прекрасни български филми, с които всяка национална кинематография би се гордяла. Повечето пресъздават отминали времена и събития, но въпреки това до един са..

публикувано на 13.01.25 в 09:00

"Неделник" от 12 януари 2025 година

Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..

публикувано на 12.01.25 в 14:21

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45