Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галин Василев - фотографът, който ни кара да се замислим

12
Снимка: радио Видин
В това издание на "Калейдоскоп" ви срещаме с Галин Василев е едно момче, израснало в българския Северозапад, на брега на голямата река, в град Лом. Той е на 24 години и се занимава с изкуство, с фотография, с дрон-фотография, с видео и документални филми. Според него дрон-фотографията  е най-иновативната фотография, която има невероятно бъдеще. Основното си образование завършва в ОУ "Никола Първанов" Лом, продължава да учи в математическа паралелка в училище "Найден Геров". В юношеските години освен към математиката се появява неговия силен интерес към фотографията. Това става "случайно", когато вижда какво се появява на снимките, направени от една негова приятелка. От тогава до днес любовта му към фотографията не го напуска. Напротив става все по-силна и по-осъзната.

След завършване на гимназия,  Галин продължава образованието си в Нов български университет, специалност "Фотография".

Престоят му в Аляска, където той отива на студентска бригада, коренно променя мирогледа му и отношението му към околните предмети, хора и природа.  Самият той споделя: "Това е място, което те променя във всеки един аспект на живота ти." Ако до този момент е правил портретна фотография, сега започва да създава пейзажна фотография. Невероятните природни картини, с които изобилства тази страна, е повод да промени своя поглед към обектите, които снима.


Преди 4 години започва да се занимава с дрон-фотографията. Това е иновативна фотография, но тя изисква да бъдеш на различни места. В момента Галин пътува много, най-вече из България, открива невероятни кътчета в родината ни и ги показва от птичи поглед.


От 2 години започва да участва във фотографски конкурси, тъй като се чувства по-уверен в нещата, които прави.
в момента участва в международния конкурс на National Geografic със своя фотография, изобразяваща силуетите на три елена в планината.  


Решава, че иска да снима кратки документални видеа, едно такова видео  е заснемането на Международната регата, организирана от Mорския яхт клуб в Бургас. В момента работи по документален филм за възстановяването на паметника на връх Бузлуджа, който е недвижима културна  ценност от национално значение.

Мечтата му е да обиколи света, първо, да посети Фарьорските острови, които се намират в Дания. Те са разположени между Норвегия и Исландия. Второ Исландия, Шотландия. След като посети тези северни страни следват Индия, Намибия, Япония, Америка.
 
Галин Василев  се определя като визуален артист.
Според него това е човек, който създава визуално съдържание,  представя определени теми и кара хората да се замислят.

ФОТОГРАФИЯТА


"Хората смятат, че за да снимаш е достатъчно да натиснеш един бутон, реално зад това има доста други неща. Като това че, за да направиш на едно базисно ниво една фотография, ти трябва да знаеш как функционира апаратът, как функционира светлината. Реално фотографията е много повече мисловен процес, отколкото технически. Това е, което много начинаещи фотографи не осъзнават. Гледа се много повече на това с каква техника ще се снима, отколкото на това крайният резултат до какъв мисловен процес ще доведе.Фотографията ме научи на това да съм постоянен. Днес животът ми се определя от фотографските ми амбиции. "


АЛЯСКА


"Това е място, което те променя във всеки един аспект на живота ти.."

ДРОН-ФОТОГРАФИЯТА


"Дипломната ми работа беше свързана с дрон-фотографията. Това беше нещо непредставяно до момента. Аз бях първия, който пише по тази тема. В този момент много повече се фокусирам върху това да пътувам и да създавам визуални материали. Ето миналата година си направихме едноседмично пътуване през Стара планина, това е новият ми начин на фотографски живот...
Да си ограден с хора, които мислят като теб, е много важно, те могат да бъдат твоята критика, те могат да те амбицират за повече, те могат да събуждат различни неща в теб и аз съм много щастлив от това. "


СКАЛНИЯТ ФЕНОМЕН СТОЛО В ПОНОР ПЛАНИНА


"Предлагам на всеки, който не е бил там, да отиде, защото наистина е зашеметяващо. Теренът изобщо не е труден, може да се стигне с кола на около 40 минути от самия връх, след което се ходи по сравнително равен през по-голямата част терен, последните 15 минути има леко изкачване..."

КАДЪРЪТ С ЕЛЕНИТЕ


"Конкретно за този кадър, той е заснет в Стара планина, моята приятелка има село близо до Севлиево, доста често ходим там, за да се разходим сред природата. Разхождайки се един следобед, бяхме помъкнали всичката техника с нас, просто попаднахме на стадо елени, което беше доста близо до нас. Наистина случи се съвсем спонтанно, не съм ходил да търся елени,  просто видях ги, камерата беше в ръцете ми, снимах и имах точно 4 секунди преди те да избягат, тъй като се оказа, че са доста плашливи. Реших, че самият сюжет на кадъра предполага да е чернобял ..."


Повече може да чуете в интервюто с Галин Василев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 18 юли 2024 слушаме духови оркестри – 2 част

Продължаваме да разглеждаме духовите оркестри с техните разновидности – днес се спираме на съставите в британски стил, на фанфарните оркестри с традиция от страните на Бенелюкса и брас бендовете от Ню Орлиънс. Говорим за връзките с джаза и как духовият оркестър и новият стил от зората на миналото столетие си взаимодействат; за социалната роля и..

публикувано на 18.07.24 в 09:00

Църквата в Градец ще отбележи храмов празник

На 20 юли във видинското село Градец ще отбележат храмовия празник на църквата "Свети пророк Илия" и Илинден. Това е една от малкото черкви в епархията, която носи името на свети пророк Илия. Тази година в Градец отбелязват и 170 години от построяването на първия християнски храм в селото. Повече за църквата и празника разказва Пролет Цолова,..

публикувано на 17.07.24 в 17:10

Археолог: Нужни са проучвания на крепостта край село Чичил

Необходима е поне 5-годишна програма за проучване на крепостта край село Чичил , която е късноантичната Кастра Мартис, за да бъдат разкрити останките от нейното минало величие и те да могат да се превърнат в център за посещения. Това каза проф. Сергей Торбатов от Националния археологически институт с музей при БАН, който преди няколко години прави..

публикувано на 17.07.24 в 16:35

Да отдадеш апартамента си под наем на туристи

В разгара на туристическия сезон , когато все повече хора пътуват, а хотелите са претъпкани, популярност набира краткосрочното отдаване и съответно наемане на имоти . Услугата, алтернативна на тази, предлагана от традиционните места за настаняване, е позната отдавна по света, а у нас става все по-популярна през последните години. Туристите, които..

публикувано на 17.07.24 в 15:35

Плажът при Ново село дава прохлада в горещините 

Полегат бряг, широка плажна ивица, чиста вода. Това са част от предимствата на плажа край Ново село , където през почивните дни търсят прохлада хора от различни населени места на Видинския край. Плажът е гордост за местните , които са убедени, че по-хубав по дунавското крайбрежие няма. Отчитат обаче и недостатъците му и търсят подкрепата на..

публикувано на 17.07.24 в 14:52

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00