Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба за Балканската война подреждат в Историческия музей във Враца

Снимка: Радио Видин

Оръжия, използвани по време на Балканската война, униформа на участник и още ценни реликви ще покаже в изложба Регионалният исторически музей във Враца. Поводът е навършването на 110 години от началото на войната, обясни уредникът в отдел "Нова история" Мая Антова. 


"Избрахме да бъде на 5 октомври, защото това е официалното начало, когато България обявява война на Турция, и затова решихме да е на същия ден. От фондовете на музея сме извадили почти 80 различни фондови единици, които са документи, снимки, оръжия, лични предмети, така че нашите гости ще може да видят твърде разнообразни предмети, които са свързани с участници в Балканската война от нашия край и не само... Имаме парадна униформа, която е на врачанин, участник в Балканската война, имаме лични документи, имаме визитка на ген. Кутинчев в оригинал, която показваме. Оръжията са ни оригинални, като са с различен произход, тъй като за войната са закупувани оръжия от различни западни държави, така че сме се опитали да покажем малко по-широк спектър от огнестрелно оръжие и от хладно, което е използвано по време на войната."


Балканската война, наричана още Първата балканска война, е военен конфликт между Османската империя, от една страна, и съюзените България, Сърбия, Гърция и Черна гора, от друга. Победата на съюзниците слага край на петвековното османско господство на Балканите. Големите сражения на България в тази война са пет, казва подполковникът от резерва Иван Джунов, любител на българската история, изследовател и автор на книги, който ще бъде гост на изложбата. Той се спря и на участието на 35-и врачански полк в тях.

"Врачани участват в първите три- Лозенград, Люлебургас и Чаталджа. В другите две сражения не се участва, въпреки че после се разкриха материали и документи, че врачани има и в битката при Одрин. Но кое е най-важното? При Лозенград на практика няма битка, въпреки че дядо Вазов е написал две стихотворения. Голяма битка няма, тъй като още в дните от 5-и до 10-и българите сломили съпротивата на турците и на 10-и сутринта (това е отбелязано на паметника "Лъвчето"), когато се отива, се вижда, че Лозенград е напуснат от турците. Българите правят един парад, Радко Димитриев обича тея неща и загубват малко темпото, но продължават напред и турците вече са се окопали на линията Люлебургас-Бунархисар, това са две малки градчета с едно разстояние около 35-40 километра между тях и тук е най-голямата битка. Държа да подчертая, че това е най-голямата битка след Френско-пруската война от 70-те години на 19 век..."

Повече за Балканската война и за 35-и пехотен полк подполковник Иван Джунов ще разкаже при откриването на изложбата днес, от 17 часа в централната сграда на РИМ Враца.

По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Всяко благо е от Бога – нека се научим да го ценим

Шестата Неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Господ Иисус Христос винаги снизхожда към немощите на човеците, независимо кои са, какви са и дори от каква вяра са. "И като видя Иисус вярата им, каза на разслабения: Дерзай, чедо, прощават ти се греховете!" /Мат: 9-2/ В днешното евангелско..

публикувано на 04.08.24 в 08:00

Кой се крие зад „Този чаровен мъж“

Екипът на вестник „По-странни времена“ , с който се запознахме миналата седмица, отново е тук, с някои нови членове, готов да се справи веднъж завинаги с нов проблем – вампири, които не би трябвало да съществуват. Поне така твърдят всички запознати, в това число и старият Когс – човек, прокълнат да казва само истината. Е, тези явно не знаят, че не..

публикувано на 02.08.24 в 16:00

Деца-доброволци във видинската библиотека

От началото на лятната ваканция видинските библиотекари имат помощници. Деца-доброволци по няколко часа на ден помагат в "Детския отдел" на  Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".  Първоначалната идея е децата да помагат на трудно подвижни хора да стигнат до отдела, заради липсата на асансьор в сградата, както и да пазят багажа..

публикувано на 02.08.24 в 15:14

Галина Георгиева от Видин и нейните разностранни интереси

В "Хоби, професия" днес ви срещам с една много дейна и широко скроена дама- видинчанката Галина Георгиева. Тя е на 75 години, спомня си за многото културни дейности, в които тя се включва от малка, продължава и като голяма, а днес се опитва да не пропуска нито едно културно събитие във Видин.  От дете има интерес към много неща - пеене:..

публикувано на 02.08.24 в 15:00

В Ослен Криводол се подготвят за фестивала "Ослен Фест - селски Ренесанс"

Село Ослен Криводол се подготвя за  третия фестивал "Ослен Фест - селски Ренесанс". В четирите дни от 22 до 25 август организаторите предвиждат множество дейности и събития, насочени към съживяване на българското село като специално внимание се  на доброволчеството. Фестивалът е добър повод за среща със съмишленици и приятели, като програмата има..

публикувано на 02.08.24 в 14:10

С "Тоска" се открива деветото издание на "Опера на върховете" в Белоградчик

За девета поредна година Белоградчишките скали ще се превърнат в оперна сцена и ще посрещнат световно известни артисти. Седем постановки ще бъдат представени на започващия днес фестивал "Опера на върховете - Белоградчишки скали", каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов.   "Започваме с огромна увереност и благодарност за..

публикувано на 02.08.24 в 11:15

Експерт: Цената на пшеницата ще върви надолу

Колко зърно са добили българските земеделци, какво е качеството му и каква е пазарната ситуация, какви са прогнозните цени на пролетните култури- в " Земята, която ни храни " отговор на тези въпроси дава Борис Ангелов , представител на Софийската стокова борса в Монтана.  Около 6 милиона тона е добитата пшеница към момента. Средният добив се..

публикувано на 01.08.24 в 18:30