Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба за Балканската война подреждат в Историческия музей във Враца

Снимка: Радио Видин

Оръжия, използвани по време на Балканската война, униформа на участник и още ценни реликви ще покаже в изложба Регионалният исторически музей във Враца. Поводът е навършването на 110 години от началото на войната, обясни уредникът в отдел "Нова история" Мая Антова. 


"Избрахме да бъде на 5 октомври, защото това е официалното начало, когато България обявява война на Турция, и затова решихме да е на същия ден. От фондовете на музея сме извадили почти 80 различни фондови единици, които са документи, снимки, оръжия, лични предмети, така че нашите гости ще може да видят твърде разнообразни предмети, които са свързани с участници в Балканската война от нашия край и не само... Имаме парадна униформа, която е на врачанин, участник в Балканската война, имаме лични документи, имаме визитка на ген. Кутинчев в оригинал, която показваме. Оръжията са ни оригинални, като са с различен произход, тъй като за войната са закупувани оръжия от различни западни държави, така че сме се опитали да покажем малко по-широк спектър от огнестрелно оръжие и от хладно, което е използвано по време на войната."


Балканската война, наричана още Първата балканска война, е военен конфликт между Османската империя, от една страна, и съюзените България, Сърбия, Гърция и Черна гора, от друга. Победата на съюзниците слага край на петвековното османско господство на Балканите. Големите сражения на България в тази война са пет, казва подполковникът от резерва Иван Джунов, любител на българската история, изследовател и автор на книги, който ще бъде гост на изложбата. Той се спря и на участието на 35-и врачански полк в тях.

"Врачани участват в първите три- Лозенград, Люлебургас и Чаталджа. В другите две сражения не се участва, въпреки че после се разкриха материали и документи, че врачани има и в битката при Одрин. Но кое е най-важното? При Лозенград на практика няма битка, въпреки че дядо Вазов е написал две стихотворения. Голяма битка няма, тъй като още в дните от 5-и до 10-и българите сломили съпротивата на турците и на 10-и сутринта (това е отбелязано на паметника "Лъвчето"), когато се отива, се вижда, че Лозенград е напуснат от турците. Българите правят един парад, Радко Димитриев обича тея неща и загубват малко темпото, но продължават напред и турците вече са се окопали на линията Люлебургас-Бунархисар, това са две малки градчета с едно разстояние около 35-40 километра между тях и тук е най-голямата битка. Държа да подчертая, че това е най-голямата битка след Френско-пруската война от 70-те години на 19 век..."

Повече за Балканската война и за 35-и пехотен полк подполковник Иван Джунов ще разкаже при откриването на изложбата днес, от 17 часа в централната сграда на РИМ Враца.

По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28