Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-ранното засяване на пшеницата не е препоръчително, смятат специалисти

Във Видинско започна есенната сеитба, все още жънат пролетници

Снимка: Радио ВИДИН


Какви са средните добиви от есенници и пролетници в региона, колко са реколтираните площи, има ли пропаднали и кои са евентуалните причини- в "Земята, която ни храни" директорът на Областна дирекция "Земеделие" във Видин инж. агр. Янчо Василев прави равносметка в края на старата и началото на новата стопанска година. 

По-ниски са добивите при есенниците в сравнение с миналогодишните. Около 343 хиляди декара е общата засята и реколтирана площ с пшеница, а средният добив е около 450 кг. Около 500 декара с рапица са пропаднали, а средният добив отново е по-нисък - около 200 килограма са прибрали стопаните. Сред основните причини са по-малкото валежи и типа почви в областта, каза  Янчо Василев:

"Има още няколко причини- първата е недостатъчното торене тази година на есенниците. Забеляза се стъписване от по-високите цени. Някои закъсняха, други прецениха, че ще внесат по-малко торове. Това спестяване доведе и до по-ниските добиви. Другата причина е неизвършване на някои мероприятия по растителна защита, като пръскането с пестициди. Внесените пестициди срещу болестите и неприятелите не беше достатъчно, не беше навреме, оттам се получи и малко по-ниското качество на пшеницата". 

Кампанията по прибиране на пролетниците все още не е приключила, но и при тях добивите са по-ниски. Около 210 кг. от декар слънчоглед прибират стопаните, а основната причина отново е сушата, посочи Янчо Василев:   

"Точно в онзи момент, в който трябваше да вали, температурите бяха изключително високи..." 

Тази година се яви и друг проблем- ниски изкупни цени. Това обаче все още не е причина стопаните да се отказват от основните производства, категоричен е директорът на Областна дирекция "Земеделие" във Видин. Според него всеки стопанин обаче, е добре да си направи добро планиране, добре е и държавата да прецизира действията си по отношение на ценовата политика. Необходимо е да се промени и политиката на прякото субсидиране:

"Субсидирането не е най-доброто като разпределение на парите, що се отнася в различните подотрасли. Тук вече наистина е ролята на държавата да прецени в какво би могла да инвестира. Добре е да се помисли и за преработвателния сектор- това би било полезно особено за Видинска област", смята Янчо Василев. 

Глътка въздух за стопаните са държавните помощи, които получават. 271 заявления са подадени в общинските земеделски дирекции във Видин за помощта за намален акциз, каза директорът на Областна дирекция "земеделие" Янчо Василев:

"Бяха подадени 272 заявления, едно беше отхвърлено, защото бенефициентът имаше задължения към НАП. В сравнение с миналата година този брой е с около 3-4 повече". 

Помощи са отпуснати и заради войната в Украйна: 

"Тази година, що се отнася до тази мярка, са приети 248 заявления. Помощта за Украйна вече е раздадена на земеделските стопани. За млечните крави е около 400 лева на животно, за овце майки и кози майки- около 65 лева, за пчелни семейства 20 лева, за плодовете около 270 лева, някои зеленчуци около 300 лева, виненото грозде също- 45 лева на декар..." 

194 земеделски стопани са кандидатствали за още една държавна помощ- за преодоляване негативните икономически въздействия на Ковид 19. Парите вече са изплатени, допълни Янчо Василев. 

Иначе макар и рано, в региона започна есенната сеитба. Според Янчо Василев за пшеницата това не е добре, защото добрите условия- влага и топлина, биха провокирали по-ранното поникване и развитие на посевите, а с тях и по-ранна поява на вредители и болести. Това би създало проблеми през зимата. Сеитбата на рапица обаче е съвсем навременна: 

"Тази година сеитбата на есенници започна малко по-рано от нормалното. Засети са около 10 хиляди декара пшеница и ечемик, с рапица малко над 30 хиляди. За рапицата този срок е оптимален, добре се получи с валежите, стопаните успяха навреме да извършат обработките, но за пшеницата е малко рано...", каза Янчо Василев и поздрави земеделците от област Видин:

"Бих пожелал тази година да е по-добра, по-плодородна, по-предвидима и положението в света да се стабилизира, така че и те да знаят какво е необходимо да правят, какво не бива да правят  и всичко онова, което биха пожелали да извършат в своите стопанства, да са в състояние и да могат да го направят!" 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Агенцията по заетостта представи програми за безработни и млади хора във Видин

Агенцията по заетостта продължава с приема на заявки по инициативата "Възможности за повишаване на професионалната компетентност на заети и незаети лица на територията на община Видин". Днес бяха представени програмите по 3 проекта в тази сфера. Инициативата „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“ е насочена към неактивни и безработни лица,..

публикувано на 25.02.25 в 16:56

Предвижда се бивше училище да стане място за спорт на видинчани

Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев" във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват, каза заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо..

публикувано на 25.02.25 в 15:00
Огнян Исаев

Огнян Исаев: Зрелостниците в област Враца намаляват заради бедността

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванадесетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 25.02.25 в 14:00

Гимназия в Мездра разкрива паралелка по изкуствен интелект

В Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра ще бъде разкрита първата в Северозападна България паралелка по програмиране на изкуствен интелект . Това се случи с подкрепата на Комисията по заетост на Областния съвет за развитие в област Враца, областния управител Николай Николов и началника на Регионално управление по образованието Лорета..

публикувано на 25.02.25 в 13:00
Д-р Олга Папушева

Д-р Олга Папушева: Зъбните импланти не са за всеки

Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация.  "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..

публикувано на 25.02.25 в 11:00
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00