Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Офталмолог: Правилото 20-20-20 намалява натоварването на очите

3
Снимка: Радио Видин


Необходимо е да се говори и да се провеждат инициативи, с които да се обърне внимание на значението на профилактичните прегледи на очите. Това каза офталмологът д-р Нинко Дилов по повод Световния ден на зрението, който тази година се отбелязва на 13 октомври. Лекарят цитира резултатите от анкета, според която 34 % от участниците обръщат внимание на очите си при появата на проблем, а 39% от хората не полагат никакви по-специални грижи за зрението си. 

"Първият преглед при очен лекар се извършва още при раждането, още в неонатологията. Там се вижда най-общо състоянието на очите. Следващият се препоръчва между 6 месеца и 1 година на детето. Следващият е най-добре да бъде извършен на 3-годишна възраст, след това на 5-годишна и преди започване на училище, на 7-годишна възраст. Целта е да могат да се открият известни проблеми при децата още в самото начало и по този начин, с ранното им диагностициране да се вземат мерки.  При възрастните до 40-45 годишна възраст профилактичните прегледи се препоръчват на 2 години, тъй като при тях все още не са започнали възрастовите дегенеративни промени. След тази възраст, особено с наближаването на 60-годишнината на човека, вече е добре профилактичните прегледи да бъдат осъществявани веднъж на година. След 60-годишна възраст във връзка с появата на дегенеративни възрастови заболявания се препоръчва задължително профилактичните прегледи да са на 1 година", каза д-р Дилов. 
Д-р Нинко Дилов, офталмолог. Снимка: Радио Видин
Офталмологът даде и някои препоръки за грижа за очното здраве. На работещите продължително време с компютър и други електронни устройства препоръча да си оставят време за почивка. 

"Световното правило е 20- 20- 20. Това означава на всеки 20 минути за 20 секунди погледът да е на 20 фута, или на 6 метра, тоест за това време трябва да се оставя почивка на очите. Много важно е също така на всеки 1 час работата с компютър и особено с телефон, поне 10 минути да има зрителна почивка. При наличието на оплаквания, трябва да се вземат мерки. Безспорно най-доброто е да се извърши консултация с офталмолог. При работа с компютър много често срещан е синдромът на "сухото око". Изразява се като чувство на сухота в очите, парене, дразнене, зачервяване, чувство като на пясък в очите. Затова хората трябва да знаят няколко прости правила. При работа с тези устройства по-често трябва да се извършва мигане, тъй като когато се гледа в монитора, се забавя мигането, оттам слъзният филм се нарушава и се наблюдават всички тези последици, за които говорихме. Добре е да се знае, че мониторът трябва да е разположен под нивото на очите. По този начин да не се открива изцяло роговицата и самото око и оттам да се намали възможността за предизвикване на сухота в очите. Много добър вариант са капките "изкуствена сълза"..." 
Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Директорът на РБ „Михалаки Георгиев“-Видин Десислава Иванова

Десислава Иванова: Видинската библиотека е единствената, която заема книги и организира събития в малките населени места

Динамична 2024 година изпрати Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. През изминалите 12 месеца културната институция отново имаше добре работеща програма за деца, достатъчно и разнообразни събития за възрастни, успех постигна и доброволческата инициатива в помощ на библиотечните специалисти. Успешно са реализирани няколко проекта,..

публикувано на 01.01.25 в 16:07

Астрологът Галя Георгиева: 2025 година ще е добра за България

През 2025 година ще бъдат посети семената на бъдещето, но първо трябва да се обърнем към вътрешния си свят и да завършим изоставени проекти. Така астрологът Галя Георгиева разчете картата на небесните явления, които ще се случват и ще определят събитията през новата година.  "Новата година като сбор от числата 2025 е 9. А 9 е числото на края,..

публикувано на 01.01.25 в 14:04
Двуметрова сурвачка беше издигната в центъра на Видин по време на фолклорния събор Бъдник

Сурвакането в миналото и днес

В първия ден от новата година отново припомняме за един обичай, който се предава през вековете и е много древен. Става въпрос за "сурвакането" . Етнографската наука се занимава с него в традиционния период- от средата на XIV век насам, но този обичай е по-стар и има своите корени по-отдавна, обясни за Радио Видин Сашка Бизеранова, д-р по..

публикувано на 01.01.25 в 13:00

Свети Василий Велики и Обрезание Господне: Пътят към добродетелите

В първия ден на януари наред с веселото посрещане на новата година имаме и други поводи да празнуваме. В църковния календар днес е денят на един от значимите християнски празници - Обрезание Господне и така също денят на един от ярките Отци на Църквата и вселенски учители - св. Василий Велики . Името и производните му носят 116 хиляди..

публикувано на 01.01.25 в 10:00

Електронното таксуване в градския транспорт във Враца предизвиква полемики

В градския транспорт във Враца преди два месеца беше въведена електронна система за таксуване на пътниците. Оказа се, че има недоволни от този начин на заплащане на превоза. В отговор на оплакванията на врачани от общинската управа припомниха, че новата система е в тестови период и все още се усъвършенства. Системата е от отворен тип и..

публикувано на 31.12.24 в 15:00

Каква беше 2024 година за видинчани: Равносметка и надежди

В края на 2024 година правим равносметка на събитията и на това, което се случи във Видин, страната и в личен план на видинчани.   Попитахме жители на областния град каква 2024 година изпращат. "За нас като хора, мисля, че е добра. Щом има мир е добре. За държавата не бих казал, че е нещо необичайно с изключение на политическата ситуация.....

публикувано на 31.12.24 в 14:27

Училищна лавка във Видин предлага здравословни закуски

Здравословна закуска се предлага в ученическата лавка в Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин. Предложенията са две - тортиля и протеиново кремче. Това е само началото, смятат преподавателите и директорът, които искат да научат учениците да усетят добрия вкус и ефект на здравословната храна, да започнат да я..

публикувано на 31.12.24 в 14:00