Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даря Василева: Изборът на дула е като влюбването

Снимка: https://www.bgduli.com/

Има значение как идваш и как те посрещат на този свят, смята Даря Василева, която е член на Асоциацията на българските дули. Професията е сравнително нова у нас, но през последните години става по-разпознаваема и все по-често бъдещи родители се обръщат към специално обучените жени за подкрепа преди, по време и след раждането на дете.

Даря Василева е магистър по психо-социални практики и психодрама. Има дългогодишен опит в работата с деца в риск, като доброволец и активист, който бавно и сигурно я води към решението да бъде дула и да помага на жената в един от най-важните моменти в живота ѝ.

"Това много дълго време зрееше като решение и с годините, в желанието семействата да бъдат активни участници в случването на раждането и в това да срещнеш нов живот, тъй като смятам, че има огромно значение как идваш на този свят, подкрепяна от приятели и насърчавана, дълго време отлагах да отида на обучение. След това дълго време нямаше обучения. И така нуждата да съм в ролята на подкрепа и на това да виждам реален резултат, срещата със семействата и с техните деца е нещо, което ме доведе дотук".

На кой етап от бременността е препоръчително жената да потърси помощта на дула?

"Това е изключително индивидуално, както всяко едно нещо, свързано с бременността и раждането. Няма етап, в който да е препоръчително. Ако жената и семейството, тъй като ние не работим само с бременната, а и с техните партньори и подкрепящи членове на семейството, в момента, в който усети нужда, че има потребност да има такъв доверен човек, към който да се обърне и получи подкрепа къде да потърси информация, как да се информира, към кого да се обърне или пък да започне да се подготвя чрез различни техники или методи за обезболяване, в момента, в който го усети, това е подходящият момент за нея".

Каква е помощта, която дулата може да окаже? 

"Много е важно да се знае, че дулата не е медицинско лице. Тя присъства само на асистирани раждания, които се извършват в болнични условия според законодателството, което се упражнява в нашата страна. Всички дули от Асоциацията на българските дули спазват своя етичен кодекс, който определя правилата за нашата работа. Това, което правим, е да подкрепяме емоционално семействата при взимането на решения, да ги насочим къде могат да потърсят информация относно интервенциите, които предстоят, или ако не са разбрали нещо, да се обърнат отново към екипа, който ги проследява и който е до тях, така че да се чувстват овластени да бъдат активни участници в този процес. Другото, което е изключително важно, е, че по време на раждането всъщност дулата може да прилага техники на обезболяване, които не са медикаментозни. Това са различни пози, които помагат на процеса на раждане, това са масажи, които дулата може да приложи на определени места, топли и студени компреси, които се прилагат. Всяка дула е преминала обучение и тя е подготвена да ги прави тези неща. Но основното е емоционалната подкрепа на семейството по време на раждането, тъй като дулата присъства през цялото време, независимо колко продължава раждането. Тя може да упражни и физическо обезболяване. Също така да подпомогне партньора той да прилага тези техники за обезболяване". 

Може ли дулата да помогне на жената в следродилния период?

"Услугата, която предлагат дулите, които са дули за раждането, включва и посещение след раждането, което е точно с цел да се подпомогне кърменето, да се видят затруднения, ако има, да се насочи към консултант по кърменето, но също така следродилния период по-скоро се поема от постпартум дулите, които всъщност са фокусирани за този следродилен период, в който майката има нужда от повече физическа подкрепа, свързана с бита и отглеждането на детето. Не всяка дула за раждане е и постпартум дула, но могат да поемат първите няколко дни след раждането като помощ, като познания относно кърменето и възстановителния процес след раждането." 

Разпознаваема ли е ролята на дулата у нас?

"Струва ми се, че все по-често нашата услуга е разпознаваема и търсена от семейство. За съжаление не във всяка болница ние сме допускани. Така, както дълго семействата се бореха бащата да присъства на раждането на детето, ако желае семейството, така смятам, че тепърва предстои да се борят семействата ние да бъдем с тях в родилната зала. Просто е дълъг пътят лекарите да разберат, че ние не сме тяхна конкуренция и хора, които пречат, а сме там в повечето случаи да подпомогнем акушерката и екипа". 

Какво съветвате младите родители? 

"Много ми е трудно да давам съвети, не ми се ще да звучи като съвет, но ми се ще да вярват повече в себе си и да търсят информация, така че да бъдат активни участници и все повече да се информират за това, че е възможно раждането да не бъде чак толкова травматично преживяване, което после да се успокоят, че ще забравят. Защото много голямо значение има всъщност как идваме".

Как да изберем дула?

"Покрай ковид ситуацията ставаме все по-мобилни и гъвкави. Няма дули във всеки град, но онлайн също могат да бъдат подкрепа. На сайта на Асоциацията на българските дули и във фейсбук страницата има представяне на всяка една дула, която е член на организацията, и оттам може да се запознае с нейното представяне. Както аз често казвам на срещите със семейства, изборът на дулата е като влюбването, трябва да могат да усетят, че имат доверие на този човек и че това, което са те, по някакъв начин кореспондира с човека отсреща и по-лесно могат да общуват, могат да го допуснат в най-интимния си свят".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Директорът на РБ „Михалаки Георгиев“-Видин Десислава Иванова

Десислава Иванова: Видинската библиотека е единствената, която заема книги и организира събития в малките населени места

Динамична 2024 година изпрати Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. През изминалите 12 месеца културната институция отново имаше добре работеща програма за деца, достатъчно и разнообразни събития за възрастни, успех постигна и доброволческата инициатива в помощ на библиотечните специалисти. Успешно са реализирани няколко проекта,..

публикувано на 01.01.25 в 16:07

Астрологът Галя Георгиева: 2025 година ще е добра за България

През 2025 година ще бъдат посети семената на бъдещето, но първо трябва да се обърнем към вътрешния си свят и да завършим изоставени проекти. Така астрологът Галя Георгиева разчете картата на небесните явления, които ще се случват и ще определят събитията през новата година.  "Новата година като сбор от числата 2025 е 9. А 9 е числото на края,..

публикувано на 01.01.25 в 14:04
Двуметрова сурвачка беше издигната в центъра на Видин по време на фолклорния събор Бъдник

Сурвакането в миналото и днес

В първия ден от новата година отново припомняме за един обичай, който се предава през вековете и е много древен. Става въпрос за "сурвакането" . Етнографската наука се занимава с него в традиционния период- от средата на XIV век насам, но този обичай е по-стар и има своите корени по-отдавна, обясни за Радио Видин Сашка Бизеранова, д-р по..

публикувано на 01.01.25 в 13:00

Свети Василий Велики и Обрезание Господне: Пътят към добродетелите

В първия ден на януари наред с веселото посрещане на новата година имаме и други поводи да празнуваме. В църковния календар днес е денят на един от значимите християнски празници - Обрезание Господне и така също денят на един от ярките Отци на Църквата и вселенски учители - св. Василий Велики . Името и производните му носят 116 хиляди..

публикувано на 01.01.25 в 10:00

Електронното таксуване в градския транспорт във Враца предизвиква полемики

В градския транспорт във Враца преди два месеца беше въведена електронна система за таксуване на пътниците. Оказа се, че има недоволни от този начин на заплащане на превоза. В отговор на оплакванията на врачани от общинската управа припомниха, че новата система е в тестови период и все още се усъвършенства. Системата е от отворен тип и..

публикувано на 31.12.24 в 15:00

Каква беше 2024 година за видинчани: Равносметка и надежди

В края на 2024 година правим равносметка на събитията и на това, което се случи във Видин, страната и в личен план на видинчани.   Попитахме жители на областния град каква 2024 година изпращат. "За нас като хора, мисля, че е добра. Щом има мир е добре. За държавата не бих казал, че е нещо необичайно с изключение на политическата ситуация.....

публикувано на 31.12.24 в 14:27

Училищна лавка във Видин предлага здравословни закуски

Здравословна закуска се предлага в ученическата лавка в Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин. Предложенията са две - тортиля и протеиново кремче. Това е само началото, смятат преподавателите и директорът, които искат да научат учениците да усетят добрия вкус и ефект на здравословната храна, да започнат да я..

публикувано на 31.12.24 в 14:00