Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разкрито е цялото трасе от западната крепостна стена на антична Бонония

3
Снимка: Радио Видин

Приключва осмият сезон на археологическите разкопки в антична Бонония във Видин. Работи се на общински терен. Разкрито е цялото трасе на западната крепостна стена на Бонония, което не само ще бъде проучено, но ще се рeставрира и експонира, каза ръководителят на екипа доцент Здравко Димитров от Археологическия институт с музей при БАН:


"Направена е една дългосрочна работна програма, която до две, три години да доведе до пълното проучване на обекта, след което във Видин да има реални останки от римската крепост. В момента във Видин има, знаете средновековната крепост "Баба Вида", османското кале, но от римския град, който е бил един от най-големите в Северозапада, втори по големина след Рациария, няма никакви видими останки, които туристите могат да посетят. В момента ние разкриваме почти цялото трасе на западната крепостна стена, западната порта на града и две кули- кула №8 и кула №10, които са до голяма степен вече проучени и най-ценното в тези проучвания е, че вече запазеността на автентичния крепостен зид е на места 4, дори 5 метра при влизане в дълбочина и до 5 метра височина. Когато тази част от западната крепостна стена бъде превърната в туристически обект, туристите, които ще дойдат да го разгледат, ще видят нещо, а няма само да си го представят. Това е изключително важно във всеки един археологически парк, тъй като, знаете сега има много напъни, не само в България, а и в цяла Европа, да се създават такива туристически атракциони на археологическа основа, но много от тях изглеждат бутафорно. Тук имаме автентична крепостна стена, най-голямата в България от всички епохи- 4 метра широчина на крепостния зид, кули с десетоъгълна форма и с диаметър от над 20 метра, нещо, което туристите няма да си представят, просто ще видят и ще го посещават, за да го разглеждат. Това е най-ценният резултат от тазгодишните разкопки, тъй като се вижда, че дори новият сектор, който проучваме, има една много добра автентична запазеност на останките от римския град".

 

През настоящия археологически сезон разкопките са финансирани от Община Видин. Историята трябва да бъде видима както за туристите, така и за жителите на Видин, каза кметът Цветан Ценков:


"Това, което Общината се опитва да направи и тази година, догодина най-вероятно ще е апогеят, това е създаването на единен туристически продукт, да покажем на България и на Европа, и на всички наши гости, туристи, които влизат в България, че Видин е един от значимите градове с четирипластова история."


Канидатурата на Бонония за включване в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКСО е факт от 2020 година, припомни археологът Ваня Ставрева от  Регионалния исторически музей във Видин:


"Всичко, което се случва, е в подкрепа на тази кандидатура и мисля, че това значително ще облекчи реализирането на тези намерения. Музеят във Видин доколкото може помага. Предстои до края на годината Бонония да бъде включена в едно европейско мобилно приложение, в което туристите ще имат достъп до информация с локации, със съпътстващи атракции. Това е още един начин да привлечем вниманието към нашия град".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Бог е любов", с която трябва да живеем

"Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене" (Мат. 10:37) "В първата Неделя след Петдесетница, когато празнуваме снизхождането на Светия Дух и рождения ден на Църквата Христова, е определено да се празнуват заедно всички светии. Всички онези човеци, които със земния си живот са доказали, че са достойни за..

публикувано на 30.06.24 в 08:00
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24