В Центъра за социална рехабилитация и интеграция за пълнолетни лица към фондация "Подкрепа за реализация" във Видин посрещнаха представители на партньорски организации от Зайчар и Княжевац, Сърбия. През годините са имали много съвместни участия, както и състезания, но във времето, в което контактите бяха затруднени заради пандемията, тези срещи бяха ограничени. На седми октомври, когато беше Световният ден на усмивката, доказаха, че приятелството няма граници. Решиха да го отбележат, като съчетаха дейностите, които до сега са изпълнявали. Организираха арт-работилници, групи по готварство, спорт и фотография.
В Деня на усмивката, когато посрещнаха партньорски организации от Сърбия в Центъра за социална рехабилитация и интеграция организираха арт работилници, групи по готварство, спорт и фотография.
"Посрещнахме наши дългогодишни приятели от Сърбия. Решихме по този начин да отбележим и Световния ден на усмивката. Имаше различни занимания. В моята арт- работилницата бяха приготвени платна с изрисувани народни носии и български шевици, които трябваше те да оцветят. Сред гостите имаше и потребители на услугата. Всеки си избираше в кое от ателиетата, подготвени за тях, да бъде включен", разказва трудотерапевтът Моника Петкова, ръководител на една от арт- работилниците.
"Направени са няколко къта, в които има възможност да се рисува на платна с акрилни бои. Има кът за рисуване с акварел. Има от клиентите на центъра, които не могат да работят с по-сложни техники. За тях е осигурено оцветяване на фолклорни мотиви. Също така има и едно голямо пано, което ние ще изработим и ще подарим на гостите от Сърбия", обясни Антонина Славова, която ръководи групата по изобразително изкуство към Центъра за социална рехабилитация и интеграция.
Душко Перишич от град Зайчар, представител на сдружение "Добро дърво" и "МС клуб" разказва за съвместната дейност с фондация "Подкрепа за реализация":
"Първо започнахме с международни спортни срещи за хора с увреждания, за което имахме най-добри условия. От тук тръгна едно прекрасно сътрудничество. През последните девет години успешно реализирахме тези срещи, като се провеждаха една година в Зайчар, една във Видин. Разбира се, че и ние, както и вашата организация работим и с други организации и сега е дошъл момента да разширим сътрудничеството си. Нещо, което е много важно, освен тези спортни събития имаме и една програма, която нарекохме Източна социална мрежа. С нея се отваря съдействие с институции от Зайчар и Видин, които се занимават с проблемите на хора с увреждания. И това което считаме, че е много важно е, че в работата на нашите организации се включват институции и професионалисти... Вие имате много добре развита програма за работа с хора с увреждания. Ние от вас взехме не само идеята, но и възможността да я реализираме. Разширява се тази мрежа и вече има ефект и от едната, и от другата страна. Това е от голямо значение за хората с увреждания. Заради коронавируса имахме две години пауза, но ние сме упорити и продължаваме сътрудничеството си и го разширяваме. Ще отваряме и нови програми, които са необходими за хората с увреждания и във Видин и в Зайчар."
Според Ана, която е ръководител на "МС клуб"- гр. Княжевац такива срещи дават възможност на хората с увреждания да покажа своите способности:
"С фондация "Подкрепа за реализация" и с Емилия се запознах преди много години. С нея и мои приятели посетихме вашият център. След години тя дойде при нас. Интересува ме основно това сътрудничество между страните, защото то е много важно за хората с увреждания. Всеизвестно е, че хората с проблеми са малко изолирани и трудно се включват в социални активности. Това, което вие правите, ние искаме да го разширим и на принципа копи пейст да пренесем добрите практики и в нашия град. Много е важно да се активизират хората с увреждания и да се включат в такива приятелства и активности. Дали ще бъдат спортни срещи или работилници, важното е да се включат. Трябва да контактуват. Такива хора са почти изключени от обществото въпреки, че имат много качества. Само по този начин тези качества могат да бъдат видени. Такива срещи и приятелства дават възможност на хората с увреждания да покажат своите способности и да не бъдат забравени."
Иван Симич е ръководител на сдружение ЦДП от Зайчар. Организацията е учредена преди 2002 година. С партньорите от Видин поддържа контакти от десет години. В началото участват в съвместни културни събития:
През цялото време младежите от учебно кафене " Приятели" се погрижиха гостите да се чувстват добре като предлагаха кафе, чай и сладки.
"Имаше сервитьори и бармани, разпределени длъжности сред младежите от групите по готварство и учебното кафене. Младежите изключително много се впечатлиха от това, че можеха да тренират уменията си. Успяха да се сприятелят с гостите и нямат търпение да се видят отново", каза Ралица Радкова.
Гости и домакини премериха сили в спортни надпревари.
"Проведохме три състезания по нашите коронни спортове- тенис на маса, дартс и стрелба в кош. В тениса на маса участваха и сръбски състезатели, и наши. Тези, които се готвят в групата по тенис на маса взеха участие. Любо Нешев зае трето място, Асен Асенов- второ, а Мариета Петрова стана първа. Това са основните ни участници в група по тенис на маса. В дартса трети стана Митко Георгиев от партньорска организация от Видин, Вили Димчов е втори, а Любомир Нешев е първи", каза кинезитерапевтът Павел Павлов. В стрелбата в кош победител е Зоран Груичич от Сърбия. Втори и трети са съответно Пламен Цветанов и Антон Ле.
Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев - "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..
Отбелязваме Седмицата на брака за 14-ти път в България, от 2012 година. Оттогава насам тя се разраства с всяка следваща година, благодарение на участието и подкрепата на уважавани личности и организации, представители на институции, църквата, медиите, предприемачи и съмишленици. Седмицата на брака е международна инициатива, провеждана ежегодно..
Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..
Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..
Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..
Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение. Днешната неделя е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за изцеряването на слепия просяк..
Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..