Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Габриела Георгиева: Щастлива съм, че избрах да стана оперна певица

Отбелязваме Световния ден на операта

Габриела Георгиева в „Бал с маски“ на Верди
Снимка: gabrielageorgieva.com



На днешния ден отбелязваме Световния ден на операта. Идеята се ражда на първия Световен оперен форум, организиран от Teatro Real Madrid през април 2018 година. 

Световният ден на операта е инициатива за повишаване на осведомеността за положителното въздействие и ценността на операта за обществото. Операта, както и всички изкуства, допринасят за развитието на толерантност, разбиране и свързване на хората със силни и красиви емоции. Точно такива емоции изпитва докато пее Габриела Георгиева - една от най- известните оперни певици, която прославя българското оперно изкуство и по света. Тя е сред водещите сопрани на съвременната музикална сцена у нас. Завършва Държавната музикална академия "Панчо Владигеров" през 1998 г. в класа на проф. Руско Русков. Същата година заминава на специализация по оперно пеене в Българската академията за изкуство и култура "Борис Христов" в Рим.

Корените на Габриела Георгиева са от Северозапада - майка ѝ е от Македонско, а баща ѝ е от село Салаш, Белоградчишко. Родена е във Видин през 1971 година. В семейството ѝ няма професионални музиканти, но всички пеят много добре. 

Самата тя от малка пее в училищния хор и е била солист на руска група във Видин. Сериозно се е занимавала с народни танци.

Първата работа на Габриела обаче е далеч по-различна от музикалната сфера, тя е била шивач в дамската шивалня на Музикалния театър  "Стефан Македонски" в София. Габи смята, че попадането й там е чиста съдба:

"Мисля, че категорично е съдба, защото аз бях объркала пътя според мен. И това е едно насочване към правилния път, защото спрях да танцувам, поради здравословни проблеми и така се стекоха обстоятелствата в живота ми, че трябваше да вляза в музикалния театър... просто там имаше свободно място. Там всъщност открих любовта към тази музика и разбрах, че аз това бих искала да работя".

В шивалнята в Музикалния театър попада на своя колежка, чиято сестра била диригент:

"Всъщност тя ме чу и ме насочи към операта, като каза, че имам глас за оперното пеене. Свързах се с колегите в Музикалния театър. Виден Даскалов беше директор. Стоян Димитров ми препоръча неговата учителка - Милка Драгнева и така започнах..."

Според Габриела Георгиева редица са качествата, които трябва да притежава една оперна певица, за да пробие на световната сцена:

"Не коментирам гласа. Гласът трябва да присъства, това е задължителното условие...и оттам нататък вече са много важни - да има характер, да има стабилна психика, да работи много, да бъде много аналитичен човекът, да се самонаблюдава и да работи изключително много върху себе си, върху моженето си и върху пеенето си. Да бъде много артистичен, въобще една много строга дисциплина трябва да има".

Гласа си Габриела пази с малко мълчание, не пие много газирано и алкохол:

"Трябва човек да се пази от студено, от безсъние, но нищо човешко не ни е чуждо. Човек ако започне да прекалява в тези предпазвания, тогава пък става много крехък и податлив".

Всяка роля, в която се превъплъщава Габриела,  в началото е непозната:

"Докато се впее, докато се влезе в гласа, в тялото, в сърцето, в главата, в психиката. Но като цяло в интерес на истината, една от най-тежко получените ми роли е Елизабет от "Дон Карлос". Тя не е толкова трудна, но дето викаше Гена Димитрова: "Това е труд без радост", защото някак си остава незабележима на фона на Еболи и на фона на Филип. Тя остава много пеене, пък някак, не я забелязва много публиката. Но пък ако Елизабет не е добра, всички го забелязват... Така че е една такава роля много странна и трудно влезе в гласа ми, но вече съм я преодоляла и я пея с най-голямо удоволствие".
  
Габриела Георгиева се чувства "удобно" във всичките си роли:

"Но най-обичам сякаш Джоконда, някак най-моя роля е. Най-скъпа ми е, не мога да обясня защо, но сякаш ми пасва много на гласа. Норма също е една от ролите, които много обичам, Абигайл от "Набуко"... "

Ако трябва да се върне назад и отново да избере пътя, по който да поеме в живота си, Габриела категорично би избрала отново да бъде оперна певица:

"Задължително, да! Задължително щях да го избера. Просто съм щастлива, че така се стекоха обстоятелствата в живота ми".

Оказа се, че за някои видинчани оперното изкуство не е мираж:

"Да, наскоро бях на опера за първи път. На 6-ти август присъствах на "Опера на върховете" в Белоградчик, на Джузепе Верди, невероятната "Аида". Беше нещо ново, но много ми хареса. Според мен е много красиво и невероятно изживяване, но за жалост в България и в малките градове, особено, не е популяризирано... Обожавам операта...Това беше на Белоградчишките скали "Опера на върховете" - "Набуко". Много ми хареса. Любимата ми е "Тоска"- Пучини... разкошна постановка беше... Операта е много красиво изкуство, но някак си е елитарно и може би се разбира от по-малко хора и то предимно ценители, малко останаха в наше време..."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00