Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коя е подходящата дата за националния празник на България

Снимка: Радио Видин

24 май да смени 3 март като национален празник на България, предлагат група историци. Според тях Денят на българското слово, просвета и култура е единствената дата, която от средата на XIX век е преминала и оцеляла през всички епохи и власти и е празнувана в цялата българска етническа територия. "Празникът на една държава се очаква да служи за сплотяване на нацията и да е безспорен по линия на единството и идентификацията, особено нужни и днес", се посочва в изготвеното от тях обръщение до нацията и Народното събрание.

Потърсихме мнението на видинчани за това, как приемат идеята и вярват ли, че датата 24 май може да ни обедини:

"Аз мисля, че можем да се обединим около тази идея. Това е хубаво да се направи национален празник. Ние, българите, си го знаем много добре този празник... Харесваме го, ние си го зачитаме... Не съм мислила по въпроса, но мисля че може, защо да не може. Той е на всички българи. Празник на българската азбука. Аз лично нямам нищо против. На мен ми харесва празника... Аз, едната, съм против. 24 май си е 24-ти, просто не може - той е най-българския празник. Не съм сигурна, че това може да ни обедини, като гледате, особено този парламент, трябва да Ви е ясно, че обединение трудно ще се получи. Тук всеки се бори за власт вместо за бъдещето... Според мен, не само мое мнение, а и на мои познати е, че по-подходящ, наистина, е 24 май да бъде национален празник. Не толкова, че 3 март се обвързва, нали, с Освобождението ни от една държава, която сега в момента е събрала негативите на целия свят, но смятаме, че делото на Кирил и Методий е по-достойно и, по-така, заслужава да му се отделя по-голямо внимание. Аз така си мисля, че по-подходящо е 24 май да бъде национален празник..."

Историци от Северозапада също коментираха идеята 24 май да бъде обявен за национален празник на България. Директорът на Регионален исторически музей Враца Георги Ганецовски посочи своите аргументи "За" това:

"Аргументът ми е, че досега не съм чул човек, който да отрича тази дата - българин и тук има един много силен аргумент, че де факто този ден се празнува от средата на 19 век. Денят на духовността, върху която се гради всичко останало. Така че, за мен това е денят... Предвид цялото разделение, на което ежедневно сме свидетели, най-вече на политическо ниво, а пък този ден няма нищо общо с политиката и отново е аргумент в полза на опит за някакво българско единение. Така че, мисля че е съвсем навременен този дебат."

Дори 24 май ни разделя, смята етнографът от видинския музей д-р Сашка Бизеранова. Според нея по-подходящата дата за национален празник на България е 6 септември - Денят на Съединението:

"Защото църковно е на 11 май. Ние никога не можем да се обединим идеално. Винаги ще има и друго мнение. Аз лично, много харесвам 24 май, но 6 септември, също 22 септември... Има и други дати, които България е извоювала сама... Мисля, че 3 март е по-скоро разделяща дата, защото примерно 800 000 (не знам статистиката точно), но е турско население в България. Те как приемат 3 март за национален празник? Тотално е разделянето. Това е една война между Османската империя и Руската империя. Ние не съществуваме в правния мир като държава към онзи момент и самите предварителни договорки, че няма да бъде спазен Санстефанския мирен договор, че идеята поначало е била да се създаде една малка държава. Това разделение е било предварително договорено и всъщност узаконено след това на Берлинския конгрес. Мисля, че винаги ни навява и на мисълта, че е нещо, което ни е дошло отвън, макар аз като историк да съзнавам, че основния принос за най-важната битка e на опълченците, които не са малко... Но 3 март е все пак нещо, което допускаме, че навява такива мисли за зависимости и за недотам добре възприемана дата от цялата българска общност. Затова мисля, че е по-разумно или 6 септември, или 22 септември да бъде национален празник. За 24 май би възникнал спор с Македония. От Солун са, наистина, двамата братя Кирил и Методий. Те създават глаголицата, след това я разпространяват техните ученици, адаптират, нали, правят кирилицата. Така че, много хора са напластени там..."

Началото на дискусията е дадено. Идеята е с нея да се премери общественото мнение, но също и да се въведе ред в българския празничен календар. 
По публикацията работи: Гергана Панова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51

Село Бели брег - историята на една предизвестена смърт

Осма поред година питейната вода на монтанското  село Бели брег се кара с водоноска, а причината е влошеното качество на водата от местния водоизточник. ВиК-Монтана още не може да разреши проблема, разказва за патилата на местните кметският наместник, Георги Николов . В селото ползват този водоизточник от 1958 година. Преди 10 години тук..

публикувано на 10.02.25 в 17:30
Д-р Яна Валентинова

Млад зъболекар ще се грижи за денталното здраве на видинчани

Д-р Яна Валентинова е най-младият член на Районната колегия на Българския зъболекарски съюз във Видин. Завършва стоматология през октомври в Медицински университет, Крайова, Румъния. След дипломирането си се връща в родния си град, за да помага на хората от Видин да имат по-красиви усмивки. Разказва, че интересът ѝ към стоматологията се заражда още в..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Козлодуй ще отбележи Трифон Зарезан с дефиле на кукери и традиционни конкурси

Община Козлодуй подготвя богата програма, за да отбележи празника на виното Трифон Зарезан . Част от инициативите ще бъдат и традиционните конкурси за домашно вино и за домашно приготвено мезе. Повече подробности за предвидените събития ни разказа Величка Нейчева - директор на дирекция "Хуманитарни дейности" към Община Козлодуй...

публикувано на 10.02.25 в 15:30

В "Музикална зона": Иво Тодоров и "Обещай да ме целунеш"

   Днес ви срещам с един много креативен и иновативен човек - директора на дирекция „Дигитални програми” в Българското Национално Радио - Иво Тодоров, поет и създател на цифрово съдържание.  Дни преди празника на влюбените- 14 февруари, Иво Тодоров представя албум с 14 песни, създадени с помощта на изкуствен интелект. Компилацията е със..

публикувано на 10.02.25 в 15:21