Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За десети път изданието събира мъдростта на Северозапада

В Монтана представят новия Алманах "Огоста"

2
Снимка: Личен архив на Мартен Калеев

Излезе от печат новият брой на Алманаха за литература, изкуство и култура "Огоста - 2022". Създаден по инициатива на Дружеството на писателите и подкрепен от Община Монтана, вече 10 години Алманахът събира мъдростта на Северозапада. Досега на неговите страници са публикувани произведения на над 300 автори - писатели, поети, литературни и музикални критици, академични изследователи. Със свои творби са представени художници и скулптори.  
Десетото издание на Алманах "Огоста", което ще бъде представено официално в Деня на народните будители - 1 ноември, ни дава повод за разговор за литературата и духовността, каза главният редактор на изданието Мартен Калеев:

"Алманах "Огоста", на около 450 страници, в своя юбилеен брой е събрал 117 писатели, поети, литературни и музикални критици, академични изследователи, утвърдени имена от различни видове изкуства, като за пореден път ще бъдат показани чрез цветни и черно-бели изображения творбите на художници, графици, скулптори от различни поколения. Интересното е друго - че в навечерието на 1 ноември, изданието би могло да бъде само един повод да се срещнем и да отворим този разговор за литературата и духовността, защото вчера /24 октомври/ говорихме колко актуален е Радичков с неговите приказки, че въпреки такива издания като Алманах "Огоста", простотията ходи с човека и човекът върви с простотията, когато простотията тръгне да се прозява и човекът се прозява или обратното. Така че Алманах "Огоста" е един противовес на възможността да бъдем забравени, да бъдем пренебрегнати като автори, които все още милеем за българското слово, за българското изкуство - онова, което ни въздига и ни прави по-различни от едни потребители. Всъщност алманахът е повод да си спомним, че само залъкът не е достатъчен, не би трябвало човекът особено в Северозапада да бъде поставен между трудните въпроси на делника, или да избира между хляба и духовността, защото ясно е, че хлябът при всички случаи ще победи. Но са оцелявали онези хора и са имали повече хляб на трапезата си онези хора, които са следвали правилото - само духовността спасява, само духовността създава бъдеще, създава държавност, създава правила, съобразени с човешката същност. И за да докажем това, на тези 450 страници можете да видите и да бъдат прочетени автори, които са на възраст от 18 до 92 години, от редовия пишещ човек с наклонност изобщо да прави своите изследвания, включително и краеведски, до академични светила, до хора, които са носители на европейски награди за литература. Така че няма нужда да убеждавам никого, защото, както се казва, за тези, които не врява, доказателствата никога не са достатъчни, а за тези, които вярват, доказателствата не са необходими. Така че нека да заповядат всички тези хора, които искат да надникнат в един особен свят. Особен свят условно казано, защото тук можем да открием мъдростта на дивния Северозапад, той е пъстър, различен. Могат да се видят текстове на българи, английски  и японски. Могат да разберат защо сме задължени на родния край - Северозапада, който ни е дал мъдрост да се разбираме с възвишеното у хората, независимо къде са те по света. Само думите ни издигат до божественото, защото чрез тях се сближаваме и общуваме. Иначе както се казва можем само да предусещаме своята погибел." 

Десетият брой на Алманах "Огоста" поема своя път към читателите както в класическия си хартиен вариант, така и в електронен. Книгата може да бъде изтеглена от страницата на Мартен Калеев. Така той ще достигне до повече читатели навсякъде по света.

Официалната премиера на Алманах "Огоста-2022" ще се състои на 1 ноември от 11:00 часа в Художествена галерия "Кирил Петров“ в Монтана. На събитието ще бъдат показани и обсъдени и предишните му два броя, чийто премиери не се състояха поради ограниченията заради пандемията. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11