Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време е да подготвим автомобилите си за зимата

Рали пилот: С летни гуми на студен асфалт е много опасно

Снимка: РАДИО ВИДИН


Наближаващата зима е сезонът, когато шофьорите трябва да обърнат по-специално внимание на автомобилите си. С падането на температурите и заледяванията сцеплението на превозното средство с пътната настилка намалява. Затова е важно при активно шофиране през студената част от годината автомобилът да е със зимни гуми. Освен "обувките", през зимата за безопасно управление на автомобила са важни още няколко неща, обясни за Радио ВИДИН Ани Ванков собственик на автосервиз във Видин и рали пилот:

"Хубави зимни гуми, спирачна течност, пълно снаряжение в колата от оборудване, вериги. Пълен резервоар, ако се тръгва нанякъде. Гумите, зимните, са важни много, защото температурата на асфалта като падне под 7 градуса и вече лятната гума няма тези функции на зимната гума. С летни на студен асфалт е супер опасно, особено на  мокър асфалт, при заледено е много опасно, просто автомобилът не се контролира... За зимата хубави летни гуми не стават, става, ако асфалтът е сух, но на заледено, на заснежено няма шанс... Тя, зимната гума, може всеки един да я познае, има едни ламелки. Освен това, каучукът е по-мек, чувствително по-лек. Колкото е по-мек каучукът, толкова повече има сцепление на заснежено и заледено..."   

Привеждането на автомобила за зимни условия не отнема много време, но все пак изисква средства, допълни Ани Ванков:

"Зимна гума по-евтина от 100 лева няма. Така че 400 лева започваме първо с гумите, другите работи са по-евтини, като антифриз, чистачки, оборудване, вериги и т.н."

Трябва да уточним, че според Закона за движение по пътищата (чл. 139, ал. 1, т. 4) "движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат с гуми, предназначени за зимни условия, или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 mm през периода от 15 ноември до 1 март."

Това дава известна гъвкавост на водачите и някои избират да шофират с гуми, отговарящи на условията за дълбочина на протектора, но без да са зимни. Повечето шофьори, с които разговаряхме, заявиха, че по традиция подготвят своите автомобили за зимата, показа анкета на Радио ВИДИН:

"Слагам си зимни гуми, но става въпрос, че вече от доста години се е променил климатът. То няма зима, то си харчим парите за гуми... Да, по принцип всеки се готви за зимата, така че не е проблем това. Всичко ми е сменено... 5 буса имам, "обути" със зимни гуми. От 30 години съм шофьор и съм видял всичко на пътищата, какво става. Трябва да си подготвен за всичко, с ядене, пиене, с всичко, каквото ти дойде на акъла, защото не знаеш до къде и как ще стигнеш. Чистачките ми са нови, течност имам, отивам, купувам 100 литра течност, антифриз... Миналата година не съм ги сменила и сега даже не знам тези летни ли са, зимни ли са. Като дойде синът, ще го питам... Гумите съм ги сменил тази година, те са за всякакъв терен, за всякакъв сезон. Скъпички са, не мога да си позволя хем такива, хем такива... Аз съм ги сменил моите, очакваме лошо време, сняг, студ, нали казват, че зимните гуми са по-добри за това време..." 

Да припомним, че от 1 ноември до края на месеца в страната се провежда традиционната Акция "Зима" на Пътна полиция. До 7 ноември полицаите ще проверяват готовността на шофьорите за зимния сезон, но няма да налагат санкции.


По публикацията работи: Полина Тодорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10