Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видеоигрите - вредни или не съвсем

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Съществуват два мита сред възрастните, свързани с видеоигрите и влиянието им върху децата. И двата са крайни - една част от родителите смятат, че това занимание се отразява негативно върху умственото развитие на подрастващите. Другото мнение е, че видеоигрите развиват по-добри когнитивни способности у децата. Направени са редица изследвания по темата, но знаем ли на кое от тях да се доверим?

Ирина Дамянова е детски психолог от Монтана. За нея по този въпрос не бива да сме крайни, защото видеоигрите не са полезни, но не са и вредни, и както може да им навредят, така може да имат и положително влияние върху малчуганите.

"В пространството има изследвания, както и мнения, че игрите развиват концентрацията на вниманието, координацията ръка-око, която е важна за усвояване на много училищни умения, че развиват логическо, стратегическо мислене, че детето може да гради хипотези, може да предвижда ходове напред, поведението си, начина, по който да реагират - т.е. изгражда стратегия. Но има и много изследвания, които изследват нивото на айкю (IQ - коефициент на интелигентност, бел. ред.) по време на играенето на игри и след това, както и при деца, които не играят игри, няма разлика. Децата, които играят игри не са по-интелигентни от тези, които не играят, както и айкю-то на деца, които играят много игри, прекарват много време в играенето на една игра, това не се оказва количествено да повишава нивото им на айкю. Да, има полезни ефекти, но не оправдават вредите. Ползите, които имат видеоигрите не оправдават вредите, които те нанасят на детската психика"- посочи Ирина Дамянова.

Психологът съветва да се търси идеалната среда и балансът в играенето от родителите, които са и пряко отговорни да контролират времето, което децата им прекарват пред компютъра, видеоиграта, таблета или телефона.

"Препоръката ми е всичко да е в умерени граници, съответно - с родителски контрол, ако детето не може само да контролира времето, което прекарва пред играта. Един-два часа игра е добре за развитието на детето, но това време, ако бъде превишено, е вредно."

Анкета на Радио ВИДИН показва, че има деца, които не харесват видеоигрите, но повечето казаха, че обичат това занимание и го практикуват всеки ден.

"Играя всякакви игри, запълвам времето, това е, нищо друго...Играя най-много с коли, но има игри и за смятане, някои те учат как можеш да оцеляваш. Играл съм игра, която ме учи, ако например попадна във война, как да оцелея. В учебна седмица играя по един-два часа и по цял ден понякога в събота и неделя";..." Не играя, не. Не ми харесват.";..." Понякога играя, не всеки ден, не винаги. Играя игри, в които не преобладава насилие, по-скоро, в които се забавляваш наистина и в които не стават никакви лоши неща. Не мисля, че има толкова полезни игри";... "Играя най-различни игри, които ми паднат. Играя на телефон такива, в които трябва да минаваш нива. Играя по малко, защото повече трябва да уча".

*Повече по темата може да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Алберто Бруно

Алберто Бруно: Мечтата ми е да живея завинаги в Стакевци

Днес ви разказваме историята на италианеца  Алберто Бруно , който срещнахме още преди време в белоградчишкото село Стакевци . Алберто е родом от Рим и е на 54 години.  През живота си е правил най-различни неща. От малък започва да работи и до днес не се е спирал. Първата му работа е когато е бил на 11 години - отива на село да бере..

публикувано на 06.08.24 в 17:30

Специалист: Тютюнопушенето и алкохолът са най-вредни при кърмене

Чрез кърмата бебето получава активна имунна защита, която е жизнено важна след раждането. Коластрата, тоест първите капчици кърма, е изключително богата на хранителни вещества и е напълно достатъчна, за да нахрани бебето и да му даде всичко необходимо. Това каза по повод Световната седмица на кърменето - 1-7 август, доброволният консултант към..

публикувано на 06.08.24 в 16:14

Момиче от Монтана спечели първо място в международен музикален конкурс

Магдалена Александрова от Монтана завоюва първо място в четвърта възрастова група на Международния музикален конкурс  "Киното - моя любов, моя песен" , който е част от  Международния младежки медиен фестивал "Арлекин" във Варна. Тя се отличи в съревнованието при силна конкуренция. Журито на конкурса, в състав: академик Пламен Карталов,..

публикувано на 06.08.24 в 14:00

Расте броят на измамените български работници в чужбина

За значителен ръст на случаите с измамени българи  с обещания за работа в Швеция през летния сезон   алармират от българското посолство в Стокхолм. Това съобщиха от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". През лятото се засилва търсенето на препитание в чужбина, но решавайки да отидем зад граница, трябва да си направим предварително..

публикувано на 06.08.24 в 13:49

Гимназията по облекло в Бяла Слатина ще има нов интериор

Професионалната гимназия по облекло "Елисавета Багряна" в Бяла Слатина  има дългогодишна история и традиция, с които заема своето специфично място в региона. Учебно заведение, което вече много години създава красота, твори изящество и стил, създава умни, образовани млади хора, които поколения наред предават своите знания и умения във..

публикувано на 06.08.24 в 13:18

В разгара на лятото: Какво е състоянието на фонтаните във Видин

Последният летен месец дойде, като температурите навън остават все още високи. Естествено е в такива дни да повдигнем въпроса за състоянието на оазисите, носещи прохлада в града, а именно фонтаните и чешмите.  Видинчани се възмущават от занемарения външен вид на водните съоръжения в града. Фонтанът пред сградата на Общината е силно замърсен и..

публикувано на 06.08.24 в 13:00

Когато детето отказва да отиде на зъболекар

Отказът на детето да посети зъболекар, след като вече е било в зъболекарския кабинет и е преминало успешно определена процедура, не бива да тревожи родителите. Това каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че подобно поведение е характерно за децата между 4 и 6-годишна възраст, и може да бъде преодоляно с..

публикувано на 05.08.24 в 17:44