Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени ни подготвят за срещата с нови вируси

Снимка: БГНЕС

"Ловци на вируси" идентифицират новите потенциални причинители на заболявания при човека. Това са учени, чиято цел е да сме подготвени за срещата с вирусите, преди те да дойдат при нас, защото обикновено изоставаме, каза вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. Тя поясни, че всяка година се откриват от 2 до 6 нови за човека вируси, които идват от животните:

"Разбира се, че вирусите се изменят, те са доста уязвими, в тях настъпват мутации. Има и други генетични събития, които могат да улеснят настъпването на изменения. Но да не забравяме това, че вирусите населяват планетата от милиони години, много по-рано от появата на човека, дори и на древните хора. Смята се, че има 1 600 000 вируса при бозайниците и птиците и някъде около 700 000 от тях могат да инфектират хората, но само 250 от тях са идентифицирани. Затова се говори за "ловци на вируси", също за програми за "ловци на вируси". Разбира се, "ловците на вируси" това са учените, които идентифицират новите вируси...Идеята на тези програми, както казват учените, е ние да отидем при вирусите и да се подготвим за тяхното идване, преди те да дойдат при нас, защото обикновено ние изоставаме в реакцията си, научаваме за новите вируси, когато вече са сред нас, разпространяват се и предизвикват заболявания..."

В последните 30 години години огнищата на зоонози доста се увеличават. Причината е, че така и не се научихме да живеем в хармония с природата, смята вирусологът проф. Радостина Александрова. По думите ѝ обезлесяването, сушата и наводненията са сред факторите, които могат да подпомогнат този процес:

"Такива събития, като обезлесяването например, могат да допринесат за появата на нови вируси и за идването им при нас, защото по този начин ние ограничаваме местообитанията на животните, влизаме в тяхното лично пространство, а животните, когато се борят да оцелеят, имат доста по-различно поведение от това, което имат обикновено. Въпреки че 1/3 от сушата е покрита от гори, всъщност ние много поголовно ги изсичаме. За мен беше ужасяващо да прочета, че всяка минута изчезват гори с размерите на около 35 футболни игрища..."

Проф. Александрова обясни и какво може да се направи, за да се предотврати прескачането на вируси от животните към хората. 

"Първо да кажем, че много трудно става прескачането на междувидовата бариера. Вирусите, за да могат да влязат в дадена клетка и да я инфектират, те първо трябва да намерят "входната врата", т. нар. рецептор. Не само рецептори, но и други молекули помагат. Освен това не е достатъчно просто вирусът да влезе в клетка, а трябва да може да се размножава в нея достатъчно ефективно, а това много често по една или друга причина не може да се случи. Спирането на изсичането на горите или поне ограничаването на изсичането на горите. Една от най-горещите точки в момента това са тропическите гори на Амазонка, където също тече сериозно изсичане. Освен това трябва да се наблюдава здравето на хората в такива горещи точки. Освен това да се включи екологията в решаването на проблемите, свързани с общественото здраве... Както виждате, ние не можем да разделим хората от животните и от условията, в които живеем, просто не бива да забравяме, че не сме сами на Вселената, че освен нас живеят и много други живи същества. Трябва да се съобразяваме с тях, трябва да ги уважаваме. Това е начинът да съхраним здравето на цялата планета. Няма как, който и да е от нас да спаси себе си, ако не се спасим всички заедно."

Чуйте повече в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51

Село Бели брег - историята на една предизвестена смърт

Осма поред година питейната вода на монтанското  село Бели брег се кара с водоноска, а причината е влошеното качество на водата от местния водоизточник. ВиК-Монтана още не може да разреши проблема, разказва за патилата на местните кметският наместник, Георги Николов . В селото ползват този водоизточник от 1958 година. Преди 10 години тук..

публикувано на 10.02.25 в 17:30
Д-р Яна Валентинова

Млад зъболекар ще се грижи за денталното здраве на видинчани

Д-р Яна Валентинова е най-младият член на Районната колегия на Българския зъболекарски съюз във Видин. Завършва стоматология през октомври в Медицински университет, Крайова, Румъния. След дипломирането си се връща в родния си град, за да помага на хората от Видин да имат по-красиви усмивки. Разказва, че интересът ѝ към стоматологията се заражда още в..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Козлодуй ще отбележи Трифон Зарезан с дефиле на кукери и традиционни конкурси

Община Козлодуй подготвя богата програма, за да отбележи празника на виното Трифон Зарезан . Част от инициативите ще бъдат и традиционните конкурси за домашно вино и за домашно приготвено мезе. Повече подробности за предвидените събития ни разказа Величка Нейчева - директор на дирекция "Хуманитарни дейности" към Община Козлодуй...

публикувано на 10.02.25 в 15:30

В "Музикална зона": Иво Тодоров и "Обещай да ме целунеш"

   Днес ви срещам с един много креативен и иновативен човек - директора на дирекция „Дигитални програми” в Българското Национално Радио - Иво Тодоров, поет и създател на цифрово съдържание.  Дни преди празника на влюбените- 14 февруари, Иво Тодоров представя албум с 14 песни, създадени с помощта на изкуствен интелект. Компилацията е със..

публикувано на 10.02.25 в 15:21
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Как да изглеждаме стилно без да харчим много?

В рубриката "Модни лабиринти"  днес ще си говорим за това  как да изглеждаме стилно, без да харчим много . Не е необходимо да купувате скъпи дрехи, за да изглеждате добре. Понякога е достатъчно да се уверите, че дрехите ви са добре скроени и прилягащи на тялото. Един от лесните начини да изглеждате стилно, без да харчите много, е да поддържате..

публикувано на 10.02.25 в 14:00