Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Танцьорите в село Капитановци са с нов репертоар

Снимка: НЧ „Самообразование 1927“- Капитановци

С нови народни танци и автентични хорà се обогати репертоарът на Танцов състав „Здравец“ към Народно читалище „Самообразование 1927“ във видинското село Капитановци.

Това стана възможно с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма "Любителски изкуства".


4705 лева е стойността на проекта. Финансирането се използва пълноценно и дава възможност за качествена работа на танцовия състав, казва Даниела Борисова, секретар на читалището:


"Настоящият проект е насочен към обогатяване репертоара ни. Направихме две програми - едната, която е автентична и от нашия край, с хорà от нашия край, а другата програма е научаване на народни хорà от цялата област.


Това са "Шира", "Батут", "Мъдрили", "Дуною"... Хорàта са ни сложни, трудни са, особено мъжкото хоро е доста трудно... "Каймяу" е едно от трудните хорà... Парите не са много и ги изразходвахме за тениски за танцьорите, за реклами, за банер, за музикант, за хореограф, озвучител."


Танцов състав „Здравец“ е създаден през 2008 година. В него взимат участие танцьори на възраст от 30 до 60 години.


Възстановява се и детският танцов състав по проект на Национален фонд „Култура“. В рамките на проекта се предвижда да се ушият носии, да се изработят цървули и да се разучават народни хорà. В него ще участват 15 деца и младежи от селото.
 

Тази неделя, 13 ноември, предстои концерт на Танцов състав "Здравец", който се организира на площада в село Капитановци.


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18