Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба показва обичаи и вярвания от Врачанско

3
Църквата в село Камено поле
Снимка: Радио Видин

Народните вярвания и обичаи, свързани с погребалните практики и митологични образи в селища във Врачанско, показва в изложба Институтът по експериментална морфология, патология и антропология. "Между двата свята" съдържа фотографии и експонати, които отразяват резултатите от едно сравнително изследване, проведено в тази част на България, обясни авторът ѝ д-р Росен Гацин:

"Тя е организирана от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей към Българската академия на науките. Представлява фотографии и експонати, артефакти, от Северозападна България. В самото ѝ начало могат да се видят паметници, които са намирани точно в Северозападна България, в селището на Кемено поле... Идеята на изложбата е да се проследи този стар пласт от вярвания до каква степен е запазен... Има един български етнограф - Димитър Маринов, който е точно от този край, там е роден, и той е оставил такова наследство след себе си, което едва ли днес съвременен човек може да направи. Аз съм проследил неговия маршрут, грубо казано, тоест селищата, които той е бил и е посетил и е направил проучванията. Аз съм посетил същите селища и съм се срещнал с наследниците на хората, с които Димитър Маринов е разговарял и от които той е почерпил информацията за обичаи и за традиции. Това се е случило в края на 19 началото на 20 век, а аз съм работил в началото на 21 век. Много са интересни резултатите, които се получават след 100 години или след 120 години. Резултатите са, че колкото и да сме развити като общество и светът да е в нови технологии, и да живеем по така забързан начин, нещата продължават да съществуват - вярванията, ритуалите, обичаите продължават да съществуват до ден днешен. Част от нещата, които са изложени в изложбата, е вярата в митологични същества".

Д-р Росен Гацин. Снимка: Валентина Ангелова
Следвайки маршрута на Димитър Маринов, Росен Гацин посещава населени места в общините Враца, Мездра, Роман. 

"Основно съм работил в област Враца - общините Мездра, Роман, във Враца, в Черепишкия манастир. Там има много интересни легенди, които се свързват с Люти брод, в Чирен съм бил, Горна Бешовица, Долна Бешовица, после има едно село Кален. Много са селищата, но идеята, с която съм ги посещавал, това е маршрутът на великия наш етнограф Димитър Маринов. Той ги е посетил и е записал хората, с които е разговарял, а аз по този начин открих техните наследници, за да проведа интервютата... Бях си поставил задача да проследя спомена за чумната епидемия, в тези селища все още съществуваше спомен за нея.  Можете ли да си представите какво време е минало, но все още се говореше за чумата. Аз това съм го правил преди 10 години, ако днес отидем, споменът все повече избледнява, разказите избледняват, защото хората, родени в началото на XX век, вече ги няма. Те бяха източник на информация точно на този конкретен спомен за чумата. Чумата е била причина да се променят селищата, да се образуват махали, да се променя местоположението на самото селище - от едно място се премества на друго. Те самите не можеха да си обяснят факта и момента с преселването на селището. Как може до един момент, пак ще дам пример с Камено поле, да се намира тук, след това да отива на 5 или 10 километра. Каква може да е причината да накара хората да се преместят. Това именно е била болестта чума, тоест те са търсили спасение да живеят на по-големи площи, по-отдалечени един от друг. Тогава съм записал една поговорка за чумната епидемия, че основното "лекарство" е трябвало хората да живеят на един петел разстояние. Тоест едното домакинство да не чува петела на другото домакинство, колкото и примитивно да звучи - така са се запазили.", споделя Росен Гацин.


Изложбата ще остане в Националния антропологичен музей до месец май, след това ще посети и Враца, за да може да бъде видяна от повече хора от региона.
По публикацията работи: Кирил Кирилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50
Коне без стопанин в парк

Безстопанствени коне обикалят във Видин - крие ли това опасност за жителите

Защо коне се разхождат свободно, без стопанин, в парк "Владикина Бахча" във Видин, а понякога излизат и на булеварда и околните улици?!  Случката е отпреди няколко дни и намери широк отзвук и в социалните мрежи. В парка има детски площадки, заведение, има място за разхождане на кучета, затова и попитахме хората как приемат присъствието на животните на..

публикувано на 11.07.24 в 15:48