"Имахме проучвания както в Оходен, селището от Ранния неолит, така и на Градище... Сега се реализират още две спасителни експедиции - край Дърманци и край Лютидол...Много добри попадения както от гледна точка на научната информация, така и като находки. Аз ръководя разкопките край Оходен, редовни, вече 21 година... Разкрихме част от жилищна структура преди близо 8 хиляди години. Намерихме интересни предмети на култа, керамика... Попадаме на остриета от обсидиан, суровина, която в България отсъства. Това е вулканично стъкло, показва доста развити търговски отношения. Проучванията показват, че обсидианът е доставян от Западните Карпати... Сякаш икономиката ни тук е обърната в посока Северозапад и Средна Европа..."
На два обекта във Врачанско е бил ръководител Владимир Стайков, доктор по археология, главен асистент в секция "Средновековна археология" в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ-БАН). Това е районът, където се подменя газопроводът между селата Чирен и Костелево и в обект в землището на град Враца, казва археологът:
"Намерихме материали от различни епохи... По-интересен беше другият обект, на края на град Враца, попаднахме на останките на два некропола, 110 гроба проучихме... Оказаха се доста богати гробове, с накити, наушници, обеци, пръстени, гривни, копчета... В един гроб главата на скелета беше буквално покрита с цяла кърпа с втъкани сребърни нишки. В момента е в лабораторията и подлежи на консервация... Много от накитите бяха сребърни, явно се е добивало сребро някъде наблизо..."
Повече може да чуете в двата прикачени звукови файла.
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..