Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Школи в Белоградчик връщат интереса към миналото

Снимка: Светлана Антова личен архив



Историческият музей в Белоградчик, съвместно с Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към Българската академия на науките организират младежки школи по археология и история на България, клуб по етнология "Ловци на градски съкровища“ и арт хоби ателие за сухо и мокро плъстене. Намерението е да се предизвика интерес у младите хора. 


"Това беше много добра идея, за да покажем на нашата общественост тук, че музеят не е само културна и научна организация, тя е и обществена, така че искаме да заинтригуваме нашите деца, в нашия град, да участват в тези клубове и да придобиват знания относно тези специалности и науки" - каза Ивайло Крумов, археолог и директор на музея в Белоградчик, който ще води младежка школа по археология.




Клубовете по интереси ще се провеждат веднъж седмично. Младежите ще посещават археологически обекти в района на Белоградчик, ще има презентации и лекции. Ще бъдат канени и лектори от Регионалния исторически музей във Видин и от други градове в страната.


Клубът по история на България ще бъде ръководен от Екатерина Каменова, която е историк и уредник в музея в Белоградчик. А Клубът по етнология "Ловци на градски съкровища" е поверен на д-р Светлана Антова, етнолог и главен асистент в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към Българската академия на науките.

"Целта е да въвлечем децата в научната дейност и да им покажем как протича трудът на един учен, в какво се състои. Като крайната цел на клуба по етнология е те сами да минат през процеса на теренно изследване, на проучване на даден проблем и това, което успеят да съберат като информация, да го оформят след това в текст. И ако можем, ако съберем достатъчно материал... като аз през цялото време, разбира се, ще ги водя през този процес, но те сами да събират материала, да го обработват, така че накрая да излезе една книга. Това е целта - да направят едно теренно проучвана за града, в който живеят, за да могат да разберат всъщност сами на какво място и с какви хора живеят, на какви хора са наследници", посочи Светлана Антова.

Етнологът ще води и арт хоби ателие за сухо и мокро плъстене. Това е традиционен български занаят за изработване на изделия от нетъкан текстил. 



"Дрехи са се  шили след това от този плат, който се получава с техниката на сапун, вода и овча вълна - това е техниката на мокрото плъстене. Съществува и техника на сухото плъстене, като другото наименование е "иглонабиване" и самото название всъщност показва, че се работи само с помощта на една игла, с която се сплъстяват нишките на вълната. И се оказа, че това нещо е много интересно, не само за децата, и за възрастни е интересно, но децата проявиха особен интерес. Вече няколко пъти сме им показвали това нещо... Веднъж по време на "Нощта на музеите", беше за първи път и тогава наистина много им хареса и сега в края на септември, когато правихме "Нощ на учените".

Големият интерес към плъстенето подтиква Светла да направи постоянна група към музея:



"Всяка неделя от 10:00 до 12:00 часа работим с деца в Градската художествена галерия. Правим различни малки дребни пластики. Сега ни предстои коледно ателие за коледни играчки, малки фигурки. За сега наблягаме на сухото плъстене, на иглонабиването, но ще започнем и с мокрото."

Младежките школи по археология и история на България, както и клубът по етнология "Ловци на градски съкровища“ са предназначени за ученици в прогимназиален и гимназиален етап на образование, с изявен интерес. В ателието за плъстене могат да се включат и ученици от начален етап на образование. 

Желаещите могат да се запишат на място в Историческия музей в Белоградчик. 

Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 5 януари 2025 година

Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..

публикувано на 05.01.25 в 13:30

Покайте се…!

Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..

публикувано на 05.01.25 в 08:00

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00