Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Школи в Белоградчик връщат интереса към миналото

Снимка: Светлана Антова личен архив



Историческият музей в Белоградчик, съвместно с Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към Българската академия на науките организират младежки школи по археология и история на България, клуб по етнология "Ловци на градски съкровища“ и арт хоби ателие за сухо и мокро плъстене. Намерението е да се предизвика интерес у младите хора. 


"Това беше много добра идея, за да покажем на нашата общественост тук, че музеят не е само културна и научна организация, тя е и обществена, така че искаме да заинтригуваме нашите деца, в нашия град, да участват в тези клубове и да придобиват знания относно тези специалности и науки" - каза Ивайло Крумов, археолог и директор на музея в Белоградчик, който ще води младежка школа по археология.




Клубовете по интереси ще се провеждат веднъж седмично. Младежите ще посещават археологически обекти в района на Белоградчик, ще има презентации и лекции. Ще бъдат канени и лектори от Регионалния исторически музей във Видин и от други градове в страната.


Клубът по история на България ще бъде ръководен от Екатерина Каменова, която е историк и уредник в музея в Белоградчик. А Клубът по етнология "Ловци на градски съкровища" е поверен на д-р Светлана Антова, етнолог и главен асистент в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към Българската академия на науките.

"Целта е да въвлечем децата в научната дейност и да им покажем как протича трудът на един учен, в какво се състои. Като крайната цел на клуба по етнология е те сами да минат през процеса на теренно изследване, на проучване на даден проблем и това, което успеят да съберат като информация, да го оформят след това в текст. И ако можем, ако съберем достатъчно материал... като аз през цялото време, разбира се, ще ги водя през този процес, но те сами да събират материала, да го обработват, така че накрая да излезе една книга. Това е целта - да направят едно теренно проучвана за града, в който живеят, за да могат да разберат всъщност сами на какво място и с какви хора живеят, на какви хора са наследници", посочи Светлана Антова.

Етнологът ще води и арт хоби ателие за сухо и мокро плъстене. Това е традиционен български занаят за изработване на изделия от нетъкан текстил. 



"Дрехи са се  шили след това от този плат, който се получава с техниката на сапун, вода и овча вълна - това е техниката на мокрото плъстене. Съществува и техника на сухото плъстене, като другото наименование е "иглонабиване" и самото название всъщност показва, че се работи само с помощта на една игла, с която се сплъстяват нишките на вълната. И се оказа, че това нещо е много интересно, не само за децата, и за възрастни е интересно, но децата проявиха особен интерес. Вече няколко пъти сме им показвали това нещо... Веднъж по време на "Нощта на музеите", беше за първи път и тогава наистина много им хареса и сега в края на септември, когато правихме "Нощ на учените".

Големият интерес към плъстенето подтиква Светла да направи постоянна група към музея:



"Всяка неделя от 10:00 до 12:00 часа работим с деца в Градската художествена галерия. Правим различни малки дребни пластики. Сега ни предстои коледно ателие за коледни играчки, малки фигурки. За сега наблягаме на сухото плъстене, на иглонабиването, но ще започнем и с мокрото."

Младежките школи по археология и история на България, както и клубът по етнология "Ловци на градски съкровища“ са предназначени за ученици в прогимназиален и гимназиален етап на образование, с изявен интерес. В ателието за плъстене могат да се включат и ученици от начален етап на образование. 

Желаещите могат да се запишат на място в Историческия музей в Белоградчик. 

Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Магическите аудио приказки - новата колекционерска лудост

Днес ще ви разкажем за една нова мода сред родителите на малки деца. Става въпрос за Магическите аудио приказки. За хората, които за пръв път чуват за тях, накратко - това са книжка и фигура на приказен Дисни герой. Приказката може да се чете, но понеже живеем в ерата на новите технологии и дигитализация, фигурката може да бъде сложена върху..

публикувано на 15.07.24 в 14:30

Започна записването на приетите в 8-и клас ученици

Записването в Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин започна тази сутрин в 8:00 часа и се извършва в сградата на училището. Ръководен екип съдейства на децата и техните родители за бързото и безпроблемно попълване на документите.  В рамките на работния ден ще бъдат записани само учениците, класирали се на първия етап..

публикувано на 15.07.24 в 14:00

Художничка подрежда дебютна изложба във Видин

Нова самостоятелна изложба представя в Художествена галерия "Никола Петров" във Видин уредникът там Катерина Дюлгерова . Експозицията е наречена "Пречистване" . Основен мотив в творбите на художничката е водата, като една от стихиите и първичен елемент, която носи памет, и е свързвана с чудодейства, смисли и метафори.  Катерина..

публикувано на 15.07.24 в 12:00

В „Музикална зона“ слушаме песни за летни коктейли и други разхладителни напитки

   В разгара на лято‘ 2024 сме, жегите се стовариха отгоре ни ;) Не, че се оплакваме, но би било добре да има малко повечe прохлада … А кои са първите неща, за които се сещаме, като чуем "лято"? Може би море, плаж, бански, диня, мента, цаца (и бира, може би?), морски дарове, дълги дни, весели нощи и задължителните към тях летни коктейли!..

публикувано на 15.07.24 в 09:00

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10