Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вирусолог: Лекарствената резистентност е все по-нарастващ проблем

Снимка: БГНЕС

Лекарствената резистентност е една лавина, която набира скорост и би могла да има ужасяващи последици. Това предупреди вирусологът от Българската академия на науките проф. Радостина Александрова по повод отбелязването на Световната седмица, посветена на осведомеността за антимикробна резистентност (18-24 ноември). По думите ѝ различни фактори, сред които прекомерната употреба на антибиотици, ускоряват този процес:

"По принцип едно от най-големите постижения на медицината е откриването на антибиотиците. Знаем, че те навлизат в употреба горе-долу в средата на миналия век. Първият от тях е пеницилинът, но още същата година вече са изолирани устойчиви на неговото действие щамове бактерии. Трябва веднага да кажа, че това е един напълно естествен процес, нормално е бактериите и всички микроорганизми да се стремят да оцелеят. Знаем, че те непрекъснато могат да се изменят по различни механизми. Така че под влиянието, под движещата сила на тези антимикробни агенти, антибиотици и други, съответно, в тях  биха могли във всеки един момент да настъпят такива промени. Тези промени могат да се запазят в потомството им и да доведат до това, че точно тези болестотворни причинители ще оцелеят, ще се размножат и тази устойчивост по-нататък се разпространява между тях. Това е един естествен процес, но за съжаление, той може да бъде ускорен под действието на различни фактори. Сред тези фактори е прекомерната и неправилна употреба на антибиотици. Това може да бъде урбанизацията, активното придвижване, това може да бъде липсата на бързи тестове, с които да може медицинските специалисти в кратък срок да определят кой е най-подходящият лекарствен препарат, който трябва да бъде изписан... Така или иначе, според Световната здравна организация, това е една от най-големите световни заплахи за здравето, за безопасността на храните и за развитието. Абсолютно всеки един от нас би могъл да бъде засегнат. В случая не става дума за това, че нашето тяло ще стане устойчиво на антибиотици, въобще на антимикробни средства, става въпрос за това, че причинителите на инфекции стават устойчиви и вече оттук нататък за тях в света няма никакви граници..."

За да се справи с проблема, Световната здравна организация предприема глобален план. А всеки един от нас е участник в този глобален процес, обясни вирусологът:

"Това, което ние трябва да знаем, е, че антибиотиците са едни наистина много специални лекарства, изобщо антимикробните агенти. Те трябва да се използват само по предписание, не случайно в аптеките искат рецепта и когато лекарят даде своята схема за използване на антибиотика, това означава, че ние трябва да я спазваме абсолютно стриктно, точно както я е казал - с такава продължителност, с такава честота на приемане, по простота причина, че всеки един от нас участва в този глобален процес. Така че ние носим отговорност към себе си и към всички останали..."

Проф. Александрова цитира последния доклад на Европейския център за контрол на заболяванията, който напомня, че по щетите, които нанася антимикробната устойчивост е напълно сравнима с щетите, причинени от грипа, туберкулозата и ХИВ/СПИН взети заедно. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дигитализираха чипровски хора

Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..

публикувано на 27.12.24 в 16:30

Ученици от Вършец рисуваха в подкрепа на съученик

Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града  Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване.  Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..

публикувано на 27.12.24 в 16:21

Силата на добрината: Защо да помагаме на бездомни животни

В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..

публикувано на 27.12.24 в 15:55

"Едно" на 27 декември 2024 година

В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец.   От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..

публикувано на 27.12.24 в 15:51

Да поговорим за "Биполярната мечта"

Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...

публикувано на 27.12.24 в 13:07

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05