Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вирусолог: Лекарствената резистентност е все по-нарастващ проблем

Снимка: БГНЕС

Лекарствената резистентност е една лавина, която набира скорост и би могла да има ужасяващи последици. Това предупреди вирусологът от Българската академия на науките проф. Радостина Александрова по повод отбелязването на Световната седмица, посветена на осведомеността за антимикробна резистентност (18-24 ноември). По думите ѝ различни фактори, сред които прекомерната употреба на антибиотици, ускоряват този процес:

"По принцип едно от най-големите постижения на медицината е откриването на антибиотиците. Знаем, че те навлизат в употреба горе-долу в средата на миналия век. Първият от тях е пеницилинът, но още същата година вече са изолирани устойчиви на неговото действие щамове бактерии. Трябва веднага да кажа, че това е един напълно естествен процес, нормално е бактериите и всички микроорганизми да се стремят да оцелеят. Знаем, че те непрекъснато могат да се изменят по различни механизми. Така че под влиянието, под движещата сила на тези антимикробни агенти, антибиотици и други, съответно, в тях  биха могли във всеки един момент да настъпят такива промени. Тези промени могат да се запазят в потомството им и да доведат до това, че точно тези болестотворни причинители ще оцелеят, ще се размножат и тази устойчивост по-нататък се разпространява между тях. Това е един естествен процес, но за съжаление, той може да бъде ускорен под действието на различни фактори. Сред тези фактори е прекомерната и неправилна употреба на антибиотици. Това може да бъде урбанизацията, активното придвижване, това може да бъде липсата на бързи тестове, с които да може медицинските специалисти в кратък срок да определят кой е най-подходящият лекарствен препарат, който трябва да бъде изписан... Така или иначе, според Световната здравна организация, това е една от най-големите световни заплахи за здравето, за безопасността на храните и за развитието. Абсолютно всеки един от нас би могъл да бъде засегнат. В случая не става дума за това, че нашето тяло ще стане устойчиво на антибиотици, въобще на антимикробни средства, става въпрос за това, че причинителите на инфекции стават устойчиви и вече оттук нататък за тях в света няма никакви граници..."

За да се справи с проблема, Световната здравна организация предприема глобален план. А всеки един от нас е участник в този глобален процес, обясни вирусологът:

"Това, което ние трябва да знаем, е, че антибиотиците са едни наистина много специални лекарства, изобщо антимикробните агенти. Те трябва да се използват само по предписание, не случайно в аптеките искат рецепта и когато лекарят даде своята схема за използване на антибиотика, това означава, че ние трябва да я спазваме абсолютно стриктно, точно както я е казал - с такава продължителност, с такава честота на приемане, по простота причина, че всеки един от нас участва в този глобален процес. Така че ние носим отговорност към себе си и към всички останали..."

Проф. Александрова цитира последния доклад на Европейския център за контрол на заболяванията, който напомня, че по щетите, които нанася антимикробната устойчивост е напълно сравнима с щетите, причинени от грипа, туберкулозата и ХИВ/СПИН взети заедно. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Съгласувателни процедури бавят ремонта на видинския катедрален храм

Изключително бавно вървят ремонтно-реставрационните дейности по сградата на катедралния храм "Св. Димитър" във Видин. Причината - сложността на възстановителните работи и съгласуването с Националния институт за недвижимо културно наследство на всяка процедура, обясни експертът по управление на собствеността и финансов ревизор във Видинснска света..

публикувано на 31.07.24 в 16:30

Започва новият археологически сезон в Рациария

Новият археологически сезон започва от утре в античния град Рациария край село Арчар. В продължение на три месеца екип от над 50 души ще проучва римските императорски терми, които са най-големите на територията на България. Археолози започнаха спешни спасителни разкопки в най-големия некропол на Рациария 400 000 лева са осигурени от..

публикувано на 31.07.24 в 16:14

"Опера на върховете" за девета година в Белоградчик

В края на тази седмицата стартира деветото издание на Фестивала "Опера на върховете" на  Белоградчишките скали. Тази година фестивалът се провежда под мотото "100 години от смъртта  на Джакомо Пучини и 165 години от рождението му", затова в програмата са включени негови произведения, каза пред медиите  акад. Пламен Карталов- директор на..

публикувано на 31.07.24 в 16:00

платена публикация
Сватбени традиции и обичаи в България

Сватбата е един от най-важните и вълнуващи моменти в живота на всеки. В България, този специален ден е изпълнен с богатство от традиции и обичаи, които придават уникалност и колорит на събитието. Тези ритуали са красиви и символични и носят със себе си дълбок смисъл и връзка с миналото. В тази статия ще разгледаме някои от най-интересните и значими..

публикувано на 31.07.24 в 12:27

Изследване установи 60 археологически обекта в района на Лом

Близо 60 археологически обекта са регистрирани при терени издирвания през пролетта в района на Лом. Проведени са по проект на археолога на Исторически музей Лом Валери Стоичков, който след кратко боледуване ни напусна на 26 юли 2023 година, каза гл. асистент д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН и поясни, че..

публикувано на 31.07.24 в 11:31

В Градец събират подписка за възстановяване коритото на реката

Във видинското село Градец се задава екологичен проблем. За това алармират жителите на селото.   Става въпрос за преминаващата през Градец  река Тополовец . Към днешна дата е почти изчезнала, замърсена с наноси от кал, заблатена и без наличието растителен и животински свят.  Проблемът датира отпреди 12 години, когато са затрупани..

публикувано на 30.07.24 в 16:00

Ученици от Видин с две първи места за песен от международен фестивал

Две първи места завоюваха ученици от Видин, които участваха онлайн в Международния фестивал "Българска душа на святата земя", провел се в Израел.  Елена -Стефани  спечели първа награда в раздел за патриотична песен,    Марио Целов  бе удостоен с  награда за народна песен и за изпълнение на българска народна песен. И двамата учат в..

публикувано на 30.07.24 в 13:35