Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за народната певица Мария Рангелова

Автор:
3
Снимка: Красимир Рангелов Личен архив

В рубриката "Памет нашенска" си спомняме за бележити личности от Северозапада, оставили ярка следа в историята. Безспорно една от тях е народната певица Мария Рангелова. Тя е родена във видинското село Генерал Мариново на 25 октомври 1943 г. Мария Рангелова е първата солистка на Ансамбъла за народни песни и танци "Дунав" - Видин. При отбелязването на 50-ата годишнина на формацията на 23 ноември тази година тя бе удостоена посмъртно със Златна лира от Съюза на българските музикални и танцови дейци


Неин син е актьорът от видинския драматичен театър Красимир Рангелов. Искала е да стане актриса, спомня си той за една забавна случка от детството ѝ:


"Интересно детство е имала, защото дядо ѝ е бил доста заможен човек, бил е кмет на селото - дядо Димитър, мой прадядо. Поне тя ми е казвала, така от това, което сме говорили с нея - още от малка е пяла и още от малка е била изключително артистична. Обаятелно и умно дете, завършила е средното си образование във Видин, впоследствие- в девическата гимназия... Страхотно чувство за хумор имаше, тя беше изключително артистична, много се смеехме с нея - страхотно рецитираше. Имала е желание да запише ВИТИЗ, тогава навремето, за да учи за актриса... Аз съм бил много малък, може би 4-5 годишен и тя ме водеше в първата сграда, където репетираше Ансамбъл "Дунав". Първият диригент на Ансамбъл "Дунав" беше Бондоков, другарят Бондоков, тогава навремето, и репетираха в една сграда, която е до "Св. Панталеймон" тук, във Видин, бившия Пионерски дом, то е към Митрополията една сграда, на долния етаж. Там репетираха и танцьори, и оркестърът, и съответно ансамбълът, после Генчо Генчев дойде и пое целия Ансамбъл... Моята баба, майката на Мария - баба Ванка, беше изключително артистична. Те бяха за времето си доста учени хора, до 8-9 клас и тя още от малка, моята баба, също е рецитирала по сцени. Майка ми също носи това, вероятно и от тук нататък съответно и аз, съответно и моят син, защото, доколкото знам от нея, тя е пяла на сцена в осмия месец бременна с мен... Тя беше по начало център на компанията, душата на компанията, беше страхотна готвачка - бохем беше. Обичаше да посреща гости, в нас непрекъснато имаше гости - какви ли не, откъде ли не. Непрекъснато някакви купони, непрекъснато пеене, непрекъснато танцуване. Беше, между другото, изключителна плетачка. Аз все още от нея имам изплетени изключително красиви пуловери. Беше жена, която обичаше всички около себе си... Властна жена беше, силна жена - мъжка майка, защото ние сме двама братя - аз и Роко... Ненадейно почина. Почина в пълно съзнание, с много чувство за хумор, дори - как да кажа - подиграваше се със смъртта: "Ето, Краско, мене щом вече вино ми се не пие, да знаеш, че си отивам, да знаеш че съм си тръгнала". Жена с изключително силен дух, нейното семейство за нея беше всичко - вяра, устойчивост, любов."



Научи ме никога да не се предавам, спомня си за своята баба Иван Рангелов:


"Тя ми даде вярата, че аз мога да успявам във всичко, стига да съм отдаден на него. Даде ми страшно много любов, страшно много неща, за които да се боря и най-важното на което ме научи тя е да бъда честен човек... Тя беше майка и баба само на мъже - изисква се изключително голяма сила - тя беше лъвица. Беше зодия Скорпион, жилеше хората, които бяха несправедливи, но беше като лъвица за нас и беше като лъвица за себе си, защото знаеше, че ние много зависим от нея, от нейната сила."


На въпроса как я помни с една дума, Иван отговаря: "Красива", а синът ѝ Красимир - "Майка".

Красивата майка и баба, народната певица Мария Рангелова си отива завинаги от този свят на 24 ноември 2019 година.

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дигитализираха чипровски хора

Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..

публикувано на 27.12.24 в 16:30

Ученици от Вършец рисуваха в подкрепа на съученик

Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града  Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване.  Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..

публикувано на 27.12.24 в 16:21

Силата на добрината: Защо да помагаме на бездомни животни

В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..

публикувано на 27.12.24 в 15:55

"Едно" на 27 декември 2024 година

В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец.   От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..

публикувано на 27.12.24 в 15:51

Да поговорим за "Биполярната мечта"

Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...

публикувано на 27.12.24 в 13:07

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05