След успешно реализирания им първи по рода си в България филм „Дестинация Враца - величие и красота в 360°“ и изключителния интерес към него в страната и чужбина, желанието на създателките на "Книгини" е да надградят инициативата си със създаването на следващ подобен продукт с акцент върху културно-историческото наследство на Северозападна България, разказва Мария Дончева от Сдружение "Книгини":
"Филмът, който ще създадем, включва обекти с национална, световна и европейска значимост... Това е най-голямото тракийско съкровище в света- Рогозенското съкровище, корабът Радецки, /.../ Северняшката сватба от Националния фолклорен фестивал "Леденика", Епистуларна тухла на латински език от 4 век. Виртуалната реалност ще допринесе за по-доброто потапяне на хората в съответната епоха и по-доброто разбиране на нашата история...
Бихме искали да включим и Къща-музей на Дико Илиев в Оряхово, средновековното селище "Вратица", от което води началото си град Враца...
Нашата дейност не се основава на работа по проекти, разчитаме на българската общественост, на хората, които обичат нашия регион... Разчитаме на хора, които обичат технологиите... Това е мащабна работа, предвиждаме да стартираме напролет..."
Сумата, необходима за реализиране на проекта, е 89 000 лева. Разчита се на хора от цялата страна и чужбина.
Предвижда се филмът да бъде реализиран в два формата - кратка и разширена версия, на български и английски език. При пресъздаването им във виртуална реалност, ще се използва комбинация от различни технологии - 360 градусово 3D (стереоскопично) видео, фотограметрия, 3D моделиране, възстановки и други.
Филмът ще бъде качен в Ютюб канала на сдружението - Сдружение КНИГИНИ/KNIGINI, откъдето всеки ще има възможност да го гледа, а чрез партньорства с български училища, образователни центрове, туристически обекти и офиси, институции, видеото ще има по-широко разпространение.
Можете да подкрепите кампанията на platformata.bg и с дарителски есемес с кодова дума DMS KNIGINI на номер 17 777 за трите мобилни оператора.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..