Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Програма помага на момичета от малки населени места

Снимка: Елица Пенкова

Да живееш в малък град или село не означава непременно да мечтаеш на дребно. Именно такава възможност- за изграждане на живот извън пределите на възможното, дава програмата "Гергина"Това е инициатива за личностно развитие на момичета, която включва онлайн трейнинг, възможности за менторство и летен лагер за трансформация. Програмата предлага възможности, специално разработени, за да развият уменията и увереността на участничките в нея да преобразяват себе си и своя живот. "Гергина" е създадена от Маги Назер (социолог и социален предприемач) и Елица Панкова (обучител за личностно развитие). 

Двете работят заедно по многобройни образователни проекти и решават да създадат програмата, след като забелязват специфичните предизвикателства, с които се сблъскват момичетата от малките населени места в България и необходимостта тяхното развитие да бъде подкрепено с ключови умения и компетенции, за да могат да се реализират в обществото. Една от основните характеристики на програмата е че е безплатна, каза Елица Панкова:

"Тя е организирана от Фондация "Солидарност в действие". Фондацията по принцип се занимава с това- да създаде възможности за млади хора, за хора в неравностойно положение, включително и такива с ниски доходи, такива от малки населени места, където много от нещата, които са достъпни в големите градове, не са така достъпни. Това, което сме забелязали е, че възможностите, нещата, които са на разположение за децата, младежите в малките населени места, все още са много далеч от това, което е достъпно в по-големите градове. Затова основната задача на нашата програма е да обгрижи и тази група, която пък е допълнително сегрегирана- момичетата, с това да им даде възможност да се докоснат до информация за това какво е възможно, как могат да се включат в международни програми от Европейския съюз, които са достъпни и не са платени и да пътуват, и да доброволстват, и да участват в най-различни инициативи. Всички тези идеи и цялата тази информация, която до младежите в градовете идва по естествен път, липсва и практически с нашата програма ние имаме за задача да отворим кръгозора за това какво е възможно за едно младо момиче и как може да се развива и да гледа към мечтите си."

Програмата предлага три възможности, специално разработени, за да развият уменията и увереността на младите хора да преобразяват себе си и своя живот. Кандидатства се чрез попълване на кратък онлайн формуляр, като основният критерий за одобрение е изразената мотивация и желание за работа върху себе си. Необходимо е кандидатите да имат възможността да се включат активно във всички фази на програмата.


В първата си част "Гергина" предоставя интензивно онлайн обучение по време на коледната ваканция, включващо 12 онлайн сесии с упражнения и дискусии за изследване на ключовите посоки за развитие. Подготовката засяга едни от най-съществените аспекти на личното развитие, като отговаря на следните въпроси:


  •   Как да разбера в какво мога да бъда успешна?
  •   Как мога да се развивам в посока добри доходи в сферата, която ми е интересна?
  •   Как да създам от мечтите си цели, които да мога да реализирам?
  •   Как да усвоя така популярните “навици на успешните хора”?
  •   Как да разпознавам кое работно място е добро за мен?
  •   Кой е ключът за разрешаване на конфликтите с хората?
  •   Как да взимам по-мъдри решения?
  •   Как да бъда емоционално интелигентна жена?
  •   Как да израствам от проблемите си?
  •   Как да преодолея ограничената представа за себе си?


Втората част на програмата ще предостави на участничките възможности да се срещнат с жени-експерти в областите, които ги интересуват, които да им споделят опита си и да им дадат практични насоки как да се развиват в съответните сфери.


Третата част на "Гергина", в която ще бъдат включени само успешно преминалите онлайн обучението, е достъп до една от международните програми на организацията, които ще се проведат през 2023 г., с групови игри, симулации и дискусии, съвместни проекти и творчество.


В програмата могат да участват момичета на възраст от 15 до 25 години. Условието е да живеят в село или град с население до 40 000 души и да са завършили основно образование. Набирането на участнички ще продължи до запълване на 20-те налични места, най-късно до 15 декември 2022 година. Повече информация и как се кандидатства може да се намери на  страницата на програмата.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Монтана откриват изложба "Рок легенди - за момчетата с дългите коси"

Днес в 17:00 ч., в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана ще бъде открита VII-та самостоятелна изложба на любителя художник Иван Каменов , озаглавена "Рок легенди - за момчетата с дългите коси". В новите си творби Иван Каменов ще покаже цяла галерия от образи на музиканти и портрети на бележити личности от българската и световна култура. За..

публикувано на 20.11.24 в 10:30

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35