Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програма помага на момичета от малки населени места

Снимка: Елица Пенкова

Да живееш в малък град или село не означава непременно да мечтаеш на дребно. Именно такава възможност- за изграждане на живот извън пределите на възможното, дава програмата "Гергина"Това е инициатива за личностно развитие на момичета, която включва онлайн трейнинг, възможности за менторство и летен лагер за трансформация. Програмата предлага възможности, специално разработени, за да развият уменията и увереността на участничките в нея да преобразяват себе си и своя живот. "Гергина" е създадена от Маги Назер (социолог и социален предприемач) и Елица Панкова (обучител за личностно развитие). 

Двете работят заедно по многобройни образователни проекти и решават да създадат програмата, след като забелязват специфичните предизвикателства, с които се сблъскват момичетата от малките населени места в България и необходимостта тяхното развитие да бъде подкрепено с ключови умения и компетенции, за да могат да се реализират в обществото. Една от основните характеристики на програмата е че е безплатна, каза Елица Панкова:

"Тя е организирана от Фондация "Солидарност в действие". Фондацията по принцип се занимава с това- да създаде възможности за млади хора, за хора в неравностойно положение, включително и такива с ниски доходи, такива от малки населени места, където много от нещата, които са достъпни в големите градове, не са така достъпни. Това, което сме забелязали е, че възможностите, нещата, които са на разположение за децата, младежите в малките населени места, все още са много далеч от това, което е достъпно в по-големите градове. Затова основната задача на нашата програма е да обгрижи и тази група, която пък е допълнително сегрегирана- момичетата, с това да им даде възможност да се докоснат до информация за това какво е възможно, как могат да се включат в международни програми от Европейския съюз, които са достъпни и не са платени и да пътуват, и да доброволстват, и да участват в най-различни инициативи. Всички тези идеи и цялата тази информация, която до младежите в градовете идва по естествен път, липсва и практически с нашата програма ние имаме за задача да отворим кръгозора за това какво е възможно за едно младо момиче и как може да се развива и да гледа към мечтите си."

Програмата предлага три възможности, специално разработени, за да развият уменията и увереността на младите хора да преобразяват себе си и своя живот. Кандидатства се чрез попълване на кратък онлайн формуляр, като основният критерий за одобрение е изразената мотивация и желание за работа върху себе си. Необходимо е кандидатите да имат възможността да се включат активно във всички фази на програмата.


В първата си част "Гергина" предоставя интензивно онлайн обучение по време на коледната ваканция, включващо 12 онлайн сесии с упражнения и дискусии за изследване на ключовите посоки за развитие. Подготовката засяга едни от най-съществените аспекти на личното развитие, като отговаря на следните въпроси:


  •   Как да разбера в какво мога да бъда успешна?
  •   Как мога да се развивам в посока добри доходи в сферата, която ми е интересна?
  •   Как да създам от мечтите си цели, които да мога да реализирам?
  •   Как да усвоя така популярните “навици на успешните хора”?
  •   Как да разпознавам кое работно място е добро за мен?
  •   Кой е ключът за разрешаване на конфликтите с хората?
  •   Как да взимам по-мъдри решения?
  •   Как да бъда емоционално интелигентна жена?
  •   Как да израствам от проблемите си?
  •   Как да преодолея ограничената представа за себе си?


Втората част на програмата ще предостави на участничките възможности да се срещнат с жени-експерти в областите, които ги интересуват, които да им споделят опита си и да им дадат практични насоки как да се развиват в съответните сфери.


Третата част на "Гергина", в която ще бъдат включени само успешно преминалите онлайн обучението, е достъп до една от международните програми на организацията, които ще се проведат през 2023 г., с групови игри, симулации и дискусии, съвместни проекти и творчество.


В програмата могат да участват момичета на възраст от 15 до 25 години. Условието е да живеят в село или град с население до 40 000 души и да са завършили основно образование. Набирането на участнички ще продължи до запълване на 20-те налични места, най-късно до 15 декември 2022 година. Повече информация и как се кандидатства може да се намери на  страницата на програмата.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да основе вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали деца..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11
Теди Генова, психолог

Как да се справим със следпразничната депресия

Следпразничната депресия е феномен, с който много хора се сблъскват след края на празниците. След еуфорията на украсата, подаръците и празничните вечери идва период на тишина и празнота, който може да се окаже предизвикателство за психиката. Според специалисти причините за това състояние са многообразни. Празничният период често е..

публикувано на 06.01.25 в 13:00