Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Комисия заседава по проблема с недостига и високите цени на дървата за огрев

Снимка: Радио Видин

Втори ден временната комисия по въпросите с недостига и високите цени на дървата за огрев заседава в парламента, за да подготви предложения за решения, включително и законодателни, с които да се решат проблемите с цените и достъпа до дърва за огрев в страната. Търсенето на дърва в последната година се е увеличило около 3 пъти, цената също е скочила тройно. Има сигнали за много нарушения по пътя от складовете до домакинствата. Незаконната сеч също е проблем. 

Във видинското село Новоселци се оплакват, че заради високите цени не са успели да се снабдят с необходимите количества дърва за огрев през зимата. Едни се надяват цените да се нормализират, други казват, че не вярват държавата да успее да се справи с проблема. 

"Много е скъпо, един кубик е 130-140 лева. 7-8 кубика купихме, няма да ни стигнат, разбира се, трябва си още, ние имаме и деца, по цял ден слагаме дърва. Ние сме шест човека, имаме една печка само, но тя е голяма печка и отоплява и в другата стая... Не успяхме да се заредим с дърва, защото са много скъпи, от 120 до 150 лева стигат. Аз съм взел 8 кубика, ама ги взех когато бяха на 90, но няма да ни стигнат, парният котел ги гълта. Сега почнахме на пелети, но и пелетите са ги оскъпили много... Всеки ден минават от тука по 4-5 камиона с дърва, а за нас дърва няма, дано да се направи нещо. Да се намали цената... В различните населени места са различни цените. Ето, тъщата се обади и каза, че при нея букът е станал 310 лева. Тя живее в Горни Лом, горе, в Балкана... Министърът на земеделието и горите по телевизията е говорил, аз съм го слушал, че дървата ще стигнат на цената от 2001 година. На каква цена са били тогава, на 70 лева, на 60 лева бяха вика, а сега са 150. С тези малки пенсии дали дърва да вземеш, дали лекарства, дали ток да плащаш. Очакваме да се нормализира цената, както каза министърът. Не аз го казвам, той го казва...Тировете стоят тук по 2 дни и не могат да минат, дърварите стоят с тези камионетки минават директно на Дунав мост... Много дърва си купих, 10 кубика. Скъпи са, ама няма начин- деца, две стаи, бани, хол. Очакваме да е по-евтино, както си беше преди... Не, няма. Скъпо е, няма, лъжат търговците. Платих ги на 150 лева, за 5 кубика ни докараха 4 и после писали в документа, че са изрезки, само и само да не плащат данъци. Нищо не очаквам и на нищо не вярвам да се промени..."

Председателят на временната парламентарна комисия по въпросите с недостига и високите цени на дървата и народен представител от Видин Любен Иванов обясни, че днес комисията ще изслуша министъра и зам.- министъра на земеделието, както и директора на Изпълнителната агенция по горите. След това в едноседмичен срок се очаква да излезе с предложение за решение. 
"Задачите са да открием причините за високите цени и недостига на дървата за огрев, тъй като дърва за огрев има, извършва се сеч, но те не достигат до гражданите или достигат на много високи цели. Доста хора се свързаха с мен да ми обясняват какви са проблемите и да ми кажат, че това е много важна задача и трябва да бъде решена.  

Любен Иванов коментира също възможно ли е да се стигне до решение за ограничаване на износа на дърва за съседна Румъния, на който според жители на Новоселци се дължи проблемът:
 
"Към момента не е обсъждана такава възможност, тъй като не сме на този етап. Но ще се запознаем с проблема и ще видим дали можем по друг начин да се справим с него, и в краен случай можем да помислим и за тази стъпка. Но мисля, че има доста начини, по които да бъде решен проблемът. Надявам се другата седмица комисията да приключи работа."
 
Припомняме, че временната парламентарна комисия за дървата за огрев беше създадена на 16 ноември с пълно единодушие на парламента. Срокът, определен за работата й, е 1 месец.

По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ИАРА извади 18 лави кърмаци от Дунав при Козлодуй, Лом и Видин

12 лави кърмаци са извадени днес от река Дунав при град Козлодуй и по три лави кърмаци при Видин и Лом. Намерени са немаркирани мрежи и въдици за улов на миролюбиви риби, които също са прибрани.  Това е резултатът от проверка на ИАРА, която днес беше извършена по горната част на река Дунав. В акцията участва изпълнителният директор на ИАРА д-р..

публикувано на 19.04.24 в 17:50

Фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе във Видин

Двудневен фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе тази събота и неделя, 20-и и 21 април, пред средновековния замък "Баба Вида" във Видин . Той се осъществява от Сдружение "Клуб за семейно спортуване и приключения "Семеен спорт". За участие са поканени местни занаятчии, производители на вина, ще има кулинарна изложба, изложение на оръжия,..

публикувано на 19.04.24 в 15:48

Арти - лабрадорът на актьорите Ани и Кирил Кирилови

Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с най-артистичното куче във Видин - домашния любимец на актьорите от видинския театър Ани и Кирил Кирилови . И не случайно то се казва Арти , което идва от английската дума за изкуство "art". Той е порода лабрадор , черен на цвят, от по-рядко срещаните лабрадори. Ани и Кирил са толкова..

публикувано на 19.04.24 в 14:30

Ема Величкова: Животът трябва да е шарен, професията също

Срещата ни с Ема Величкова е и билетът за шарения  ѝ свят, в който ни допусна. С нейните изключително талантливи ръце, тя създава не само изкуство, не само формички за сладки. С дизайните си тя разказва истории за радост и веселие, които впоследствие преливат в нежност и вкус. Нейната личност се отразява във всяка нейна изработка -..

публикувано на 19.04.24 в 14:00

В деня на велосипеда: Веселин Филипов за любовта към колоезденето

В международния ден на велосипеда се срещаме с един видинчанин, който обожава колоезденето. Веселин Филипов кара колело от малък. Описва тези спомени като хубави, макар като всяко дете те да са свързани с рани по коленете, но рани, които днес го карат да се усмихва. Вече не пада от колелото, защото знае да го управлява повече от добре. Дори..

публикувано на 19.04.24 в 13:00

Март- горещ и с нови рекорди

Изминалият месец март беше с най- висока средна температура в глобален аспект, със стойности, които досега не са измервани в метеорологичната инструментална история на човечеството. По-важното е, че това е десетият пореден месец, в който се отбелязва най- високата глобална температура. Това означава, че почти една година имаме най- топлите..

публикувано на 18.04.24 в 15:58
Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии,..

публикувано на 18.04.24 в 14:30