Десет са новите програми, съфинансирани със средства от европейските фондове за споделено управление за периода 2021 – 2027 г. Експерти от Областния информационен център в Монтана популяризираха националната законодателна рамка за новия програмен период. Подробности съобщи управителят на центъра Александрина Здравкова:
"Финансирането от Споразумението за партньорство и програмите е от трите фонда, плюс един нов- Фонда за справедлив преход, а финансирането от Националния план за възстановяване е единствено и само по Механизма за възстановяване и устойчивост. Финансирането е от различни източници... Разработените проекти при нас са проектни предложения, а в Националния план са предложения за изпълнение на инвестиция, но начинът на кандидатстване и на двете места е един и същ- електронно, чрез системата ИСУН (Информационна система за управление и наблюдение на средствата от Европейския съюз в България- бел. ред.)."
Засега четири програми ще отворят прием през следващата година. Седем процедури на обща стойност 397 милиона лева ще бъдат стартирани по Програма „Развитие на човешките ресурси“.
"Голяма част от тях са за работодателите и са свързани с наемане на лица в неравностойно положение. Интересна е тази процедура, която е свързана със социалната икономика на местно и регионално ниво, която е за социални предприятия и тук освен работодателите ще могат да кандидатстват и общините", посочи Здравкова.
По Програма „Образование“ ще бъдат отворени по две процедури по първите три приоритета – „Приобщаващо образование и образователна интеграция“, „Модернизация и качество на образованието“ и „Връзка на образованието с пазара на труда“. Общият планиран бюджет е 716 милиона лева.
По Програма „Храни и основно материално подпомагане“ се предвижда през месец април да бъдат започнати две процедури по приоритет „Подпомагане с храни и предоставяне на материална помощ“, по които на хора от целевите групи и новородени деца от бедни и рискови семейства ще бъдат предоставени индивидуални пакети с необходими продукти, както и съпътстващи мерки за консултиране и насочване към различни видове социални услуги.
Седемнадесет процедури за над 1 милиард лева ще бъдат отворени по Програма „Околна среда“ през 2023 година, допълни Александрина Здравкова:
"И за почти всички сектори ще има процедури- в сектор "Води", сектор "Отпадъци", "Биологично разнообразие", в "Риск и изменение на климата" и в сектор "Въздух" също ще има голямо финансиране. Това, което е по-интересно в сектор "Въздух" е така наречената процедура за зелена инфраструктура в градска среда, която трябва да изгради пояси, които да спрат запрашаването. По "Околна среда" големите общини, които имат нарушено качество на атмосферния си въздух ще кандидатстват по тази процедура директно към програмата, а другите общини, които имат нарушено качество на атмосферния въздух и са по-малки, като община Монтана, ще могат да кандидатстват за такъв тип процедура чрез инструмента ИТИ (интегрирани териториални инвестиции- бел. ред.). Има изрично описание на разграничението за тази процедура между това кой е допустим да кандидатства като общини."
По Програма „Околна среда“ през 2023 година средствата ще бъдат насочени още към подобряване на ВиК инфраструктурата, управление на отпадъците и опазване на биоразнообразието, както и за превенция и управление на риска от наводнения, свлачища и горски пожари.
Още от първи януари ще бъде облекчен граничният контрол на пунктовете с Румъния, а с Гърция ще отпадне, ако на 12 декември се постигне решение за пълноправното приемане на страната ни в Шенген. Това заяви премиерът Димитър Главчев при посещението си на Дунав мост при Видин. С около 5% да поскъпнат от догодина питейната вода и ВиК услугите в..
Още от първи януари ще бъде облекчен граничният контрол на пунктовете с Румъния, а с Гърция ще отпадне, ако на 12 декември се постигне решение за пълноправното приемане на страната ни в Шенген. Това заяви премиерът Димитър Главчев при посещението си на Дунав мост при Видин. "При позитивно решение каква реорганизация трябва да се..
С около 5% да поскъпнат от догодина питейната вода и ВиК услугите в област Видин . Това предвижда доклад на Комисията за енергийно и водно регулиране. Според документа комплексната цена на ВиК услугите от януари се предвижда да стане 4,72 лева за кубик. В момента тя е 4,48 лева. Управителят на водоснабдителното дружество Илко Илиев поясни, че..
Общо 120 души са обхванати от безплатния скрининг за диабет, организиран от Регионалната здравна инспекция във Видин . Продължават безплатните кардиологични прегледи, като от тях могат да се възползват 130 души на възраст над 40 години. Прегледите се провеждат в медицински център "Биомед". Крайният срок е 6 декември, обясни управителят д-р Пламенка..
Заключителен урок под надслов "Изследваме уроците на близкото минало" се проведе в ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин. Дванайсетокласници с профил "История" представиха свои разработки, като използваха метода на устната история и личния домашен музей с предмети от епохата на социализма. Те организираха импровизирана изложба, включваща книги, вестници,..
Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Монтана установи т ежък метал в питейната вода в ломското село Долно Линево . Отклонението е по съдържание на манган . Отклонението по показател манган е засечено във водна проба, взета от домакинство в ломското село Долно Линево. При норма 50 милиграма на литър, са отчетени 59, което е..
С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане. Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5.05 лв. за кубик от 1 януари иска Комисията за енергийно и водно регулиране. До сега жителите на..