Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искат ли младите да емигрират и как да ги задържим

Снимка: Радио Видин

Сред младите хора в България днес преобладава негативна нагласа за емигриране. Изводът е на Департамент "Психология" на Института за изследване на населението и човека към Българската академия на науките. Анализът е направен след проучване сред хора на възраст до 35 години.

"Младите напускат. Като няма работа, какво да правят? И аз съм била 6 години. Не е добре, ама взимаш някой лев... Млади хора, които търсят професионална реализация. В България такава няма. В България има за млади хора, силно свързани партийно. Моето дете в момента работи в Канада, завършило е в Копенхаген... И аз съм напускала страната. В Гърция съм била 20 години. Слугиня съм била там. Ние се радваме само, когато ни платят. Не вярвам тази практика да спре, защото в България е много скъпо... Децата ми са напуснали, в Италия са всички. Те са заминали преди 24 години и си остават там. Имат си жилище. Липсват ми, три години не могат да дойдат заради тази пандемия. Те се чувстват добре...", разказаха видинчани.

По данни на Националния статистически институт общо емигрирали, т.е. изселени от страната, от 2007 до 2021 година са 324 550 души. От 2011 година до 2019 година се наблюдава ясно изразена тенденция към увеличаване на броя на емигрантите, като през 2019-а техният брой достига пик. През 2020 година броят на емигрантите рязко спада с избухването на пандемията от COVID-19, но през 2021 година отново тръгва нагоре стремително, съобщиха на кръгла маса "Емиграционни нагласи и жизнена планиране при младите хора в България" от Департамент "Психология".

Почти през всички години от 2007 насам най-активно е емиграционното поведение на възрастовата група 25-29 години. Тя е следвана от групите на възраст 20-24 години и 30-34 години. Наблюдава се много ясно изразена тенденция емиграционното поведение постепенно да затихва с напредване на възрастта.

Въз основа на проучването, от Департамент "Психология" очертаха психо-демографски профил на потенциалния млад български емигрант на възраст 18-35 години. Той е без собствен доход или с нисък доход - до 1000 лева (без значение от пол и големина на населеното място); с предишен емиграционен опит; без висше образование; по-вероятно между 18-25-годишна възраст, отколкото между 26-35 г.; необвързан, живее с родители или съквартиранти; с по-висока склонност към поемане на рискове, най-вече социални и финансови;  готов да се раздели с роднини и близки, за да подобри икономическия си статус, за да има нови/вълнуващи преживявания, за да създаде нови контакти; с по-ниска удовлетвореност от живота си в България; с по-песимистична нагласа за бъдещото си развитие и реализация в България; с по-слаби умения за планиране, организиране и контролиране на живота си; който имат роднини в чужбина. 

"Факторите, които определят емиграцията, не са само икономически. Има и психологически елемент. Изследването ни показва много важен фактор, който лежи в основата на позитивните нагласи към емиграция и това е високата склонност към поемане на рискове, най- вече социални рискове и финансови рискове", каза доцент д-р Диана Бакалова от Института за изследване на населението и човека.

Набелязан е набор от мерки за това как да насърчим оставането на млади хора и заселването им в страната и то квалифицирани. На първо място са необходими промени в нормативната уредба, в структурата, функциите и дейността на отговорните институции и координацията между тях.

"Нямаме механизъм, който да координира всички неправителствени организации, заедно с отговорните институции, за да може наистина процесът на интеграция и реинтеграция на емигрантите да има стъпки, които да се следват и да се знае,  когато един емигрант дойде в страната - било то завърнал се българин, който е живял дълго време в чужбина, било човек с друг произход, през какви стъпки трябва да мине, за да бъде интегриран в българското общество", допълни доц. Бакалова.

Освен промените в нормативната уредба и създаването на ясен координационен механизъм, е необходимо повишаване на качеството на образованието в страната, включително навременното професионално консултиране и ориентиране на младите хора, да им се осигуряват по-добри възможности за стаж.

"И много важно, тъй като вече живеем във времето на непрекъснати промени, живеем във време едновременно на криза и на голяма трансформация, много е важно според нас да се осигурят повече възможности за краткосрочна мобилност на младите, както и за дистанционен и смесен режим на работа, където това е приложимо. Важно е не просто да се повиши заплащането на труда. Но да го гледаме само в тази плоскост, чисто икономическата, малко се елементаризира проблемът. Освен заплащането, важно е да се подобрят условията на труд и да се осигури ергономична и високотехнологична работна среда", предлагат още от Институт за изследване на населението и човека към БАН.

Кристияна Симеонова- началник на кабинета на вицепрезидента Илияна Йотова, заяви, че двамата с президента са силно ангажирани с темите за демографското развитие на страната:

"По този въпрос е задължителен националният консенсус. При желание, планиране и добри управленски решения, България може да бъде чудесното място за живот, което предлага и перспектива за младите хора."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00