"Медиацията има специално място на сцената на разрешаването на човешките конфликти, без да измества или омаловажава който и да е друг от възможните участници", обяснява Албена Пенова. Тя е адвокат с дългогодишна практика, медиатор, а вече десет години провежда и обучение по медиация. Автор е на книгата "Активното слушане в медиацията."
"Активното слушане е насочено към всички хора, защото това е едно умение да слушаме и да се разбираме, с което ние не се раждаме. То трябва да бъде усвоявано, тренирано, прилагано и помага на всички ни да се разбираме така че, не само да си решаваме споровете, да нямаме толкова много спорове и толкова много противоречия по между си", казва Албена Пенова.
В България има Закон за медиацията от 2004 година. В него е регламентирана и медиацията като извънсъдебен способ за решаване на спорове:
"Медиацията, която се прилага у нас е така наречената фасалитираща медиация, т. е. акцентът е в процедурата, в начина, по който хората общуват по между си. Това е задачата на медиатора и това общуване по един различен начин от този, по който хората си общуват в ежедневието или в съда, е активното слушане. То има няколко и характеристики, и техники, които се прилагат и именно прилагайки активното слушане и провеждайки процедурата по начина, по който тя е установена да се случи, е възможно от споровете да се премине от изразяване на позиции към откриване на интереси и от там вече да има една възможност за търсене на решение. Медиатор може да стане всеки български гражданин, който отговаря на определени условия. Няма изисквания за степен на образование, трябва да не бъде осъждан и да не бъде лишаван от право да упражнява такава дейност, както и да премине през едно сертифициращо обучение. Организациите, които провеждат такива обучения, се одобряват от Министерството на правосъдието. Обученията за медиатори са в рамките на 60 учебни часа, основен курс засега и 30 учебни часа допълнителни обучения. Допълнителните не са задължителни. Те са по желание на вече обучени медиатори да повишат своята квалификация и могат да бъдат в сферата на семейни спорове, на търговски спорове, междусъседски спорове."
Медиатор можете да бъде потърсен и преди страните да потърсят правото си в съда, както и по време висящ съдебен процес. Предстоят промени в Закона за медиацията и въвеждането на така наречената "съдебна медиация". Това е медиация, която ще се провежда като начало в съдебни центрове, които ще се създават към съдилищата, но независимо от това на всеки един етап от възникването на едни спорове, страните могат да се насочат към медиатор. Всички правоспособни медиатори в България са вписани в единен регистър, обясни Албена Пенова.
Висшият съдебен съвет предлага концепция за задължителна съдебна медиация, според която се предвижда до края на 2024 г. да бъдат създадени 128 центрове за медиация към всички окръжни и районни съдилища, а до 2025 година 13% от делата в съдилищата у нас да бъдат изпращани на първа задължителна среща с медиатор.
Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата. "А съвременната..
Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..
Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите: "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..
Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..
Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..
Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..
По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..