Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинският музей с награда и атрактивни събития през 2022 година

4
Снимка: Регионален исторически музей Видин

Редица трудности съпътстваха през 2022 година работата на Регионален исторически музей Видин. Това обясни директорът Христина Кирилова, която е начело на културната институция от месец август. При встъпването си в длъжност тя намира заключени фондохранилища и кабинети, вследствие на което работата на музейните работници е сериозно затруднена:


„Не искам да звучи нескромно, но мисля, че от 1 август се опитахме с всички колеги да положим усилия музеят да излезе от това състояние, в което се намираше няколко години. За съжаление нещата не са добри и не мога да кажа, че всичко ни е наред, но мога да кажа, че наистина всеки от колегите полага усилия нещата да вървят към добро. За мен това е изключително важно, защото аз поех музея със заключени фондохранилища на отдел "Археология", на отдел "Нумизматика", директорския кабинет и още няколко помещения на колеги. Случиха се тези комисии, това изисква наистина много сериозна организация, много трудности, но все пак тези комисии се случиха. Нумизматиката приключи успешно, сега очакваме комисия за приключи проверката на отдел "Археология". За мен това беше изключително важно да се случи, защото наистина колегите нямаше как да работят, това не беше една нормална атмосфера за работа."


Въпреки трудностите в края на годината се организирани две изключително успешни изложби, част от фондовете са отворени и попълнени с помощта на дарители.


"Направихме две много хубави изложби. Едната е посветена на дарителките ни Красимира и Аделина Свещарови. Радвам се, че тази фамилия получи своето заслужено място и излезе от забравата. Тази изложба все още може да се види в музей Кръстата казарма…Другата изложба, която също беше доста атрактивна и интересна, която направихме спонтанно, посветена на лозата и виното през вековете, мисля, че се получи доста атрактинвно."



В началото на 2023 година Видинският музей ще бъде домакин на изложба, посветена на казармата от времето на социализма.


Успешна година отчитат видинските археолози, които  получиха наградата „Чудесата на 2022 година" за работата си на антична Бонония. Ръководителят на отдел "Археология" в Регионален исторически музей Видин и зам.-ръководител на проучваненто Ваня Ставрева смята, че наградата е напълно заслужена:


"Явно нашите усилия са видими на национално ниво, защото Бонония е един изключително важен обект не само за историята на Видин, но и за истоирята на България, за историята на Римската империя и нейните провинции, като часто от Дунавския римски лимес, още повече че обектът е включен в списъка и е при чакащите да влезе в списъка с културното историческо наследство на ЮНЕСКО, именно като част от Римския дунавски лимес. Така че наградата наистина е заслужена, резултатите вече са видими и съвсем скоро, нядавям се до няколко години, ще бъдат оценени и от нашите съграждани, и от туристите, които ще посещават Видин, защото разкопките, които в момента се водят в сектор западна крепостна сетна, са един бъдещ археологически парк, който ще бъде една нова атракция в нашия град.“


През тази година проучването на антична Бонония не получи финансиране от държавата и се извърши само с помощта на Община Видин. Археоолозите се надяват догодина Министерството на културата отново да ги подкрепи, както през предходните няколко сезона.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..

публикувано на 03.02.25 в 14:00