Конкурс за послание към поколенията обяви Областната администрация във Враца. Идеята е да бъде написан текст, съдържащ до 7 думи, описващи по най-добрия начин достойнствата на областта.
Поводът е Националната кампания „България заслужава!“ за изграждането на 111-метров пилон, на който ще се извиси българското национално знаме. Инициативата е на сдружение “Наследство в бъдещето“. Организацията планира пилонът да бъде издигнат на Роженските поляни. Той ще е най-високият в Европейския съюз, ще бъде поставен на внушителната надморска височина от 1430 метра, обясни Владислава Андреева от сдружението:
„Фондация "Наследство в бъдещето" възстанови и даде ново начало на Роженския събор през 2015 година. Това е едно емблематично българско събитие, което тази година ще отбележи 125 години от началото си…Събитието е магнетично, мястото е магнетично, там наистина се усеща българският дух. На всички събори, които ние сме правили, виждаме как пристигат българи от цялата страна, българи, живеещи в чужбина. Те се събират там, за да се докоснат до нашите общи родови корени, да усетят духа на България. Именно за това ние решихме точно на това място да издигнем внушителен пилон, на който да се издигне най-значимият български символ - нашето знаме… Ние смятаме, че днес имаме нужда от едно ново начало, което да обедини нашия разпокъсан народ, едно ново духовно извисяване е това, от което имаме нужда днес, за да продължи вековната история на нашата държава. Височината на този пилон е безспорно символична, тя е свързана с територията на нашата държава, която е 111 000 квадратни километра. Именно това е и височината, която е заложена в проекта за пилона. В основата на този монумент на българското знаме, който сме убедени, че ще бъде новият паметник на обединението, ще има капсула на времето, в която ще бъдат заложени писма, послания към следващите поколения българи. Там ще има една карта на съвременна България, с всичките 28 области. В нея символично ще бъдат изписани посланията на тези области към следващите поколения.“
Един от първите автори, вдъхновили се за участие в конкурса за послание на област Враца, е Галина Първанова. Тя е детски учител от село Манастирище, община Хайредин.
"Идеята ме вдъхнови за наследството, което трябва да завещаем на бъдещето. Така че, може би, всеки трябва да се опита да даде частица от собствената си позиция и така да оставим нещо в наследство на поколенията. Посланията ми са няколко, но идеята се върти около това, че нашият район е благословен с много история от древността до съвремието ни. Едното е "Враца - твърдина, книжовност, героизъм, съкровищница". "Враца - полъх от Балкана, багри от духовността". И още няколко в този дух на мисли и на идеи… Аз не се включих заради конкурсната част, а заради самото участие, това да сме активни като граждани и да се чувстваме част от деня, в която правим историята на Враца и на света като цяло. От всичко се вдъхновявам, от най-малките неща в ежедневието. Аз съм детски учител, вдъхновяват ме децата, вдъхновява ме природата, вдъхновява ме любовта като цяло, вдъхновяват ме взаимоотношенията между хората – абсолютно всичко. Един креативен човек съм, нищо повече.“
Конкурсът за послание на област Враца продължава до 31 януари. А самият паметник се очаква да бъде изграден до средата на лятото, когато в Родопа планина ще се проведе поредното издание на събора на народното творчество „Рожен 2023“.
Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..
Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент. Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..
Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..
На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..
Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..
Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..
Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града. "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..