Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Меджидиев във Видин: Проверява се наличността на медикаменти

Снимка: Стефка Павлова

Изпълнителната агенция по лекарствата е мобилизирана, като от днес са включени и екипите на Районните инспекции по здравеопазване, за да се установи недостигът на медикаменти в аптеките, коментира министърът на здравеопазването Асен Меджидиев, който днес е на посещение във Видин. Допълни, че проблемът с недостига на лекарства е общоевропейски.

"Проверява се наличността. Активизирани са българските производители специално за антибиотиците и антихипертензивните средства. Проблемът е в европейски мащаб. По информация, която сутринта получихме, има голям недостиг на медикаменти в 25 от 27-те държави. Сезирали сме и Европейска комисия и агенцията ЕМА за липсата на медикаменти, но пак казвам, проблемът е общоевропейски, тъй като много от субстанциите, които се използват в производството на медикаменти от европейски и световен мащаб, идват от Китай и от Индия и от там се получава недостигът. 

Не може да коментираме само за реекспорт, тъй като за да се извършва един реекспорт, трябва да имаме внос. В момента е затруднен вносът на медикаменти, особено, които са произведени в страните от Европейския съюз, затова ние активизирахме нашите производители в момента да компенсират. Отделно асоциацията на паралелните вносители, сутринта проведох разговори с тях и вече имам уверението за повечето медикаменти, че са договорени още за началото на другата седмица. 

Министерство на здравеопазването организира така, че да влезнат допълнителни количества за зареждане на аптеките. В момента проверяваме всички наличности по складовите бази, при търговците на едро това какви заявки има постъпили от търговците към аптеките на едро и дали тези заявки са изпълнени. Проверките и контролът са на всички нива. Обсъждана е възможността за налагане на пълна забрана за износ на всякакви медикаменти за един месец от България, но това не е законосъобразно, тъй като европейските конвенции са такива, че такава забрана може да се налага само при извънредна епидемиологична обстановка, и то не при вирусна инфекция, а при доста по-сериозни неща", посочи министърът.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 21 март 2025 година

Отбелязваме Световния ден на кукления  театър .  По повод Световния ден на кукления театър и 50-годишнината си Държавен куклен театър - Видин организира конкурс за детска рисунка, в който малките почитатели на сценичното изкуство могат да изобразят любим спектакъл или герой. Депутатите приеха на второ четене държавния бюджет за 2025 г. след..

публикувано на 21.03.25 в 18:00

Кукери наричаха за здраве в Монтана

Малки кукери преминаха по улиците на Монтана . Това са настоящи и бивши възпитаници на "Звездички" от детска градина "Калинка" . Впечатляващата група спря пред общината, където изнесе програма с танци и песни. "Махат злото и го плашат на далеч...Аз сън Деа на седем, с костюм и една маска...Танцуват, звънкат със звънците и прогонват..

публикувано на 21.03.25 в 17:50

Започва пролетното почистване на Монтана

В община Монтана започва пролетно почистване. На среща с журналисти кметът Златко Живков съобщи, че е направена профилактика на водните обекти в града. Пуснати са четирите фонтана и всички обществени чешми, в изрядност е и езеро Монтанезиум.  На срещата стана ясно, че е завършен първият етап от енергийно-ефективното обновяване на уличното..

публикувано на 21.03.25 в 15:25

Водата в река Огоста край Монтана е чиста, установяват експерти

 Ученици от математическата гимназия проведоха открит урок по повод Световния ден на водата, който се отбелязва на 22 март. Специалисти от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана и Регионалната лаборатория към Изпълнителната агенция по околна среда и води София направиха демонстрация пред ученици от математическата гимназия в..

публикувано на 21.03.25 в 14:50

Да се възстановят сградите на закритите училища, искат общински съветници от Враца

Съветници от Враца призовават държавата да създаде регистър на закритите училища и да положи усилие да възстанови сградите на просветните средища.   Подобна докладна ще бъде разгледана на следващото заседание на местния парламент, като неин вносител е председателят на постоянната комисия по образование Румен Петков. В мотивите е посочено, че..

публикувано на 21.03.25 в 14:10

Мъж от Видин е задържан за притежание на наркотици

37-годишен мъж от Видин, криминално проявен, е бил задържан в полицейския арест за притежание на наркотици.  Вчера, служители на РУ-Видин спрели за проверка мъжа пред жилищен блок в града. Той доброволно предал топче зелена суха листна маса, увито в алуминиево фолио. Криминалисти извършили претърсване в апартамента му, където открили и..

публикувано на 21.03.25 в 12:35

Във Враца заловиха 20 -годишен, шофирал под влияние на наркотици

По време на специализирана операция на улица в град Враца е извършена проверка на 20-годишен водач на лек автомобил, съобщават от пресслужбата на ОД на МВР-Враца.  Пробата  с техническо средство отчела положителен резултат на метамфетамин. В автомобила е намерено пликче, съдържащо метамфетамин.  Образувано е бързо полицейско..

публикувано на 21.03.25 в 12:00