В Монтана излизат на протест срещу изграждането на фотоволтаична централа в язовир "Огоста". Предвижда се инвестиция за един милиард лева, но според организаторите няма яснота какъв ще е икономическият, социалният и екологичен ефект.
"Всеки един проект и инвеститор в България, който и да дойде, процедурата е една. Отива в РИОСВ (Регионална инспекция по околната среда и водите- бел.авт.), или ако е стратегически инвеститор- в Министерството на околната среда и подава заявление. След като подаде заявлението, от съответната институция му отговарят, че начинът за реализиране на това инвестиционно предложение е или да се направи оценка за въздействие върху околната среда, или няма нужда от това нещо. По този начин, ако се направи това, вече има участие на хората и на населението. Те ще видят параметрите на тази инвестиция. Ние в момента имаме голословни оправдания от страна на управляващите, че инвестицията е за един милиард лева и единственото, което искаме е по-широка яснота и повече гласност за тази инвестиция", каза Спасимир Спасов, председател на Управителния съвет на Сдружение "Ловно-рибарско дружество - Огоста"- Монтана.
Язовирът "Огоста", който е сред най-големите в България, е проектиран със съвсем други цели, каза Димитър Куманов от Сдружение "Балканка":
"Сега изведнъж, този язовир, огромна част от него министърът на икономиката обяви, че ще се покрие с плаващи фотоволтаици, което като цяло ще измени напълно условията за съществуване на екосистемите в този язовир. Първото и най-вредно въздействие е, че изобщо достъпът на слънчева светлина под тези фотоволтаици ще бъде прекратен. От друга гледна точка, комплексните и значими язовири в България, най-важната им функция и предназначение е да намаляват риска и щетите от наводнения. Това е най-важната функция на тези язовири и те при никакви обстоятелства не трябва да се използват, за да се разполагат вътре в тях каквито и да е съоръжения."
Протестът ще е утре, 14 януари, от 10 часа до бившата камгарна фабрика на входа на Монтана.
Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..
Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..
Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..
Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение. Днешната неделя е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за изцеряването на слепия просяк..
Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..
Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство. Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..
Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..