Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Педагози във Видин се учат как да контролират професионалния стрес

Контрол на Професионалния стрес
Снимка: личен архив




Педагозите от СУ "Петко Рачов Славейков“ във Видин участваха в обучение на тема "Контрол на професионалния стрес“. Участниците определиха чрез специален тест как приемат случващото се около тях и как да подобрят реакцията си в стресова ситуация. Инициативата за обучението е на училищния психолог Стела Дечева


"В днешно време стресът е навсякъде около нас и колкото по-добре успяваме да обработваме стреса и да се справяме с него, толкова по-ефективни сме на работното място. Това оказва влияние естествено след това на поколението, което е след нас. Ако има стресирани учители, ще има и стресирани деца...Добре е ние да сме по-заземените, така да го кажа, за да може да ги заземяваме и тях."


Преди Стела Дечева да направи обучението на своите колеги, тя минава лично през него


"Там представиха и тази тема. Тогава ми хрумна, че всъщност това не е само за психолога, като психолог и какви насоки за работа, как да работи в стресираща среда, а и бих могла да предам тези знания на учителите, за да може да, както казах, да се справяме с работния процес."


Според думите на училищния психолог, учителите са получили отговор на много въпроси касаещи стреса на работното място. 


"В началото запознах колегите с разликата между добрия и лошия стрес. Защото няма само лош стрес, има и добър стрес - това е този стрес, който ни развива. Обяснихме какво се случва, ако стресът спре да се обработва. Ако се натрупа, ако стане постоянен стрес или т. нар. "хроничен стрес" до какво води - до нищо хубаво."


На обучението бе засегната и темата за синдрома на професионално прегаряне т. нар. "бърнаут" - състояние на "изчерпване на енергията при професионалистите в сферата на социалната помощ, когато те се чувстват претоварени от проблемите на хората, с които работят".


Изнесена бе информация, че 80% от заболяванията, диагностицирани в медицински заведения, са причинени от стрес или са влошени вследствие на преживян стрес. Такива заболявания са: постоянни простуди, грип, бронхит, алергии, рак, диабет, астма, кожни болести, болка в гърба и във врата, болки в корема и много други.


"Когато отидете на лекар, примерно с високо кръвно, първият въпрос е "къде работите". Изобщо не е тайна, че на голяма част от заболяванията в основата им е стресът, дори и честите хронични настинки, алергии - това е в основата на стреса."


Десислава Крумова е един от педагозите, които са присъствали на обучението за контрол на професионалния стрес. Тя е преподавател по български език и литература от 10 години и казва, че както във всяка професия, така и в учителската, има много стрес и определя обучението като много полезно:


"Вероятно повечето колеги в началото бяха с нагласата "О, сега в края на деня...". Всички сме с много часове, всички сме безкрайно уморени. Истината е, че беше изключително вдъхновяващо и зареждащо... Това обучение си дойде тамън на място. Защото отговори на всички ония въпроси, които всеки от нас има, но ги избутва някъде там. Освен чисто теоретичната част, която не беше натоварваща, а напротив, колегата я поднесе много забавно, ние направихме и един тест, с който всеки от нас успя да си отговори на това, дали когато има стрес и има проблем, търси разрешението и причината все у някой отвън или вътре в себе си и смятам, че всеки един от нас отговори за себе си на много въпроси и съответно си зададе други, за които не му е идвало на ум, но те му отключват други неща."


Това е нещо, което ни помага и има смисъл, казва още Десислава Крумова:


"Аз съм категорична, че това е необходимо, че това ще става все по-необходимо. Мисля, че колегите на места сами са се уверили в това нещо, защото такъв тип обучения ни помагат някак да си подредим приоритетите, а всички ние имаме нужда от това. Много ни е динамично ежедневието, много стресирано... защото животът ни е такъв. Такъв тип обучения те не дават рецепти, те не ни учат на някакви правила, а ни помагат."


Училищният психолог Стела Дечева възнамерява да прави още подобни обучения. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Той идва - "Фантом"-а на Стив Кавана

Романът „Фантом“ на писателя Стив Кавана е от онези, които трябва да започваш с възможно най-малко предварителна информация. Това гарантира не просто интересна история, а истинско шеметно приключение като спускане с екстремно влакче. Той е от романите, в които никога нищо не е сигурно, най-малко пък краят. Тъкмо си мислите, че вече..

публикувано на 19.07.24 в 17:05

Колекцията от малки колички на Гинчо Илиев

В "Професия хоби" днес ви срещаме с Гинчо Илиев , който по професия е шофьор. Хобито му може да се каже, че до голяма степен има нещо общо и с неговата професия, тъй като той е запален колекционер на колички още от ранна детска възраст.  Колекцията му е впечатляваща, в нея може да се видят уникални "находки", както самият той ги..

публикувано на 19.07.24 в 16:30

Симона и любовта ѝ към животните

Симона Момчилова обича животните . Показателно за това са домашните ѝ любимци - котка с четири котенца, и три кучета - пекинез, чау-чау и чаровната Бела.  "На четири години е пекинезът Дейзи . Четири години ни дарява с безусловна любов. Тя е с епилепсия. Купих я и със счупено ребро, и други заболявания. Грижим се за нея, а тя ни дарява с..

публикувано на 19.07.24 в 15:15

Международен етнофестивал за хора със специални потребности се проведе в Майор Узуново

В "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" . В края на юни във видинското село Майор Узуново се състоя IX-ият Международен етнофестивал на хората с увреждания "Балканска среща" . През настоящия месец пък деца и възрастни, които посещават двата центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията,..

публикувано на 19.07.24 в 14:30
Съборът на Кадъ боаз се открива утре

Започва международният събор на прохода Кадъ Боаз

Международният събор на прохода Кадъ Боаз започна днес, 19 юли и ще продължи до 21 юли. Границата със Сърбия ще бъде отворена и през трите дни. Официалното откриване ще бъде в събота, от 10.00 часа в българската част. "Поканили сме посланика на България в Сърбия, сръбския посланик в България. Не са потвърдили засега,..

публикувано на 19.07.24 в 11:56

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45