Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Педагози във Видин се учат как да контролират професионалния стрес

Контрол на Професионалния стрес
Снимка: личен архив




Педагозите от СУ "Петко Рачов Славейков“ във Видин участваха в обучение на тема "Контрол на професионалния стрес“. Участниците определиха чрез специален тест как приемат случващото се около тях и как да подобрят реакцията си в стресова ситуация. Инициативата за обучението е на училищния психолог Стела Дечева


"В днешно време стресът е навсякъде около нас и колкото по-добре успяваме да обработваме стреса и да се справяме с него, толкова по-ефективни сме на работното място. Това оказва влияние естествено след това на поколението, което е след нас. Ако има стресирани учители, ще има и стресирани деца...Добре е ние да сме по-заземените, така да го кажа, за да може да ги заземяваме и тях."


Преди Стела Дечева да направи обучението на своите колеги, тя минава лично през него


"Там представиха и тази тема. Тогава ми хрумна, че всъщност това не е само за психолога, като психолог и какви насоки за работа, как да работи в стресираща среда, а и бих могла да предам тези знания на учителите, за да може да, както казах, да се справяме с работния процес."


Според думите на училищния психолог, учителите са получили отговор на много въпроси касаещи стреса на работното място. 


"В началото запознах колегите с разликата между добрия и лошия стрес. Защото няма само лош стрес, има и добър стрес - това е този стрес, който ни развива. Обяснихме какво се случва, ако стресът спре да се обработва. Ако се натрупа, ако стане постоянен стрес или т. нар. "хроничен стрес" до какво води - до нищо хубаво."


На обучението бе засегната и темата за синдрома на професионално прегаряне т. нар. "бърнаут" - състояние на "изчерпване на енергията при професионалистите в сферата на социалната помощ, когато те се чувстват претоварени от проблемите на хората, с които работят".


Изнесена бе информация, че 80% от заболяванията, диагностицирани в медицински заведения, са причинени от стрес или са влошени вследствие на преживян стрес. Такива заболявания са: постоянни простуди, грип, бронхит, алергии, рак, диабет, астма, кожни болести, болка в гърба и във врата, болки в корема и много други.


"Когато отидете на лекар, примерно с високо кръвно, първият въпрос е "къде работите". Изобщо не е тайна, че на голяма част от заболяванията в основата им е стресът, дори и честите хронични настинки, алергии - това е в основата на стреса."


Десислава Крумова е един от педагозите, които са присъствали на обучението за контрол на професионалния стрес. Тя е преподавател по български език и литература от 10 години и казва, че както във всяка професия, така и в учителската, има много стрес и определя обучението като много полезно:


"Вероятно повечето колеги в началото бяха с нагласата "О, сега в края на деня...". Всички сме с много часове, всички сме безкрайно уморени. Истината е, че беше изключително вдъхновяващо и зареждащо... Това обучение си дойде тамън на място. Защото отговори на всички ония въпроси, които всеки от нас има, но ги избутва някъде там. Освен чисто теоретичната част, която не беше натоварваща, а напротив, колегата я поднесе много забавно, ние направихме и един тест, с който всеки от нас успя да си отговори на това, дали когато има стрес и има проблем, търси разрешението и причината все у някой отвън или вътре в себе си и смятам, че всеки един от нас отговори за себе си на много въпроси и съответно си зададе други, за които не му е идвало на ум, но те му отключват други неща."


Това е нещо, което ни помага и има смисъл, казва още Десислава Крумова:


"Аз съм категорична, че това е необходимо, че това ще става все по-необходимо. Мисля, че колегите на места сами са се уверили в това нещо, защото такъв тип обучения ни помагат някак да си подредим приоритетите, а всички ние имаме нужда от това. Много ни е динамично ежедневието, много стресирано... защото животът ни е такъв. Такъв тип обучения те не дават рецепти, те не ни учат на някакви правила, а ни помагат."


Училищният психолог Стела Дечева възнамерява да прави още подобни обучения. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15