Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психолог за причините за младежката агресия

Младият човек възприема готови модели на поведение

Николай Нетов, психолог
Снимка: Личен архив: Николай Нетов

Проблемът за младежката агресия е стоял винаги на вниманието на изследователите в човешката история, казва психологът Николай Нетов, началник на Областната служба по изпълнение на наказанията във Видин. Допълва, че още в далечни времена е търсен отговор на въпроса как да се възпитават по-добре младите хора, но окончателно решение няма. Според Николай Нетов, когато се говори за причините за агресия, трябва да се разглеждат три аспекта:


"Първият, това е малката среда на младежа- неговото семейство, неговият дом. Вторият, това са приятелите и третото е обществото като цяло. Във всяка една част от тези три елемента можете да намерите така да се каже провокиращи фактори на младежката агресия. Разбира се, най-важното е семейството на младия човек.“


Според психолога, голямата грешка, която допускат родителите, е намаляването на вниманието и усилията да се грижат за развитието на личността на детето. В така наречената тийнейджърска възраст младият човек има най-голяма нужда от истинска връзка със семейството си, защото в този в момент той повече разчита на своите приятели, на средата и родителите някак си остават на заден план.


"Проблемът не е в младия човек, а в неспособността на семейството, на родителите да поддържат живия контакт с младия човек. Това е истинското изкуство, това е есенцията на задачата и аз съм сигурен, че повечето родители го постигат"- казва Николай Нетов.


Допълва, че младият човек възприема от средата готовите модели на поведение, не само от семейството, но и от компанията, от изкуството, дори от медиите. 


Според него през последните години обществото е успяло да изгради така наречената институционална мрежа, за да се работи по проблема, но това не означава, че се справя с него. Още един фактор, оказващ влияние на младите хора е технологичното общество, в което живеем. От една страна е в помощ на човека, но от друга все още не сме готови за него както като индивиди, така и като общество. В изобилието от информация, която е достъпна, човек спира да работи върху себе си.


Няма готова рецепта за противодействие на агресията сред младите хора, но е важно да не се прекъсва взаимодействието между тях и възрастните, да се търси здравата основа в семейството, в училището, в колектива, в квартала, в който живеят.


Когато вече се стигне до провинения, ефектът е не толкова от тежестта на самото наказание, а от бързината, с която се придвижва.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30