Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Берковица почита паметта на Йордан Радичков

Снимка: Музеен комплекс - Берковица



Фотодокументална изложба "Памет за Радичков" ще бъде показана в Берковица по повод 19 години от смъртта на българския писател, драматург и сценарист. Изложбата включва материали от държавен архив – Монтана и ще бъде открита днес, 19 януари, от 16 часа в Къща музей "Иван Вазов" в града. Магьосникът на словото ни напусна на 21 януари 2004 година. Десетки училища, площади и улици са именувани на него. Изваяни са паметници, бюстове и барелефи, каза Калинка Петрова, уредник в музея:


"Съвременният български писател Йордан Радичков е роден през 1929 г. в малкото монтанско селце Калиманица. Той оставя богато творчество, предимно разкази и пиеси, публикувани от стотина издателства в чужбина. Всичките разкази са пропити с мъдрост, споделя самият Радичков. Неговите герои са различни: хора, птици, дървета, цветя, които гледат на света с детски очи. Кариерата  му започва през 1959 г. със сборника разкази, озаглавен "Сърцето бие за хората". Известни са и следните сборници - "Ние, врабчетата", "Козя брада", "Свирепо настроение“, "Суматоха", "Януари". Негови пиеси са представяни в Австрия, Германия, Русия, Швейцария, САЩ, Дания. Номиниран е два пъти за Нобеловата награда в раздел "Литература", макар че и до днес България не е удостоена с нея."


Йордан Радичков е носител на множество европейски отличия и награди, между които в Италия и Швеция, Франция. През 1993 г. Радичков е включен в списъка на Международния съвет за детската книга. В края на 2003 г. му връчват и българската държавна награда, орден "Паисий Хилендарски”. Има връх, кръстен на негово име в Антарктика, допълва още Калинка Петрова.


"Ще завърша със силните думи на Йордан Радичков, казани за този красив и невероятен Северозапад: "Аз мисля, че моят роден край е уникален, а хората не знаят за него и аз съм длъжен чрез средствата на прозата да мога да разкажа повече за този край. За да могат повече хора да научат за него. Дълбоко в себе си съм убеден, че когато ние се обръщаме, когато записваме нещо на книга, по този начин ние му даваме безсмъртие."


Екипът на Държавен архив – Монтана събира цялата информация, фотографира обектите и ги подрежда в изложба, състояща се от десет табла, на които посетителите ще имат възможност да видят различните обекти, свързани с почитта към гениалния творец.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30