Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Община Видин е против минералните води да бъдат приравнени към подземните (видео)

Снимка: Радио ВИДИН

Специалисти от общинската администрация във Видин разясниха пред жители на село Сланотрън (вижте видеото по-долу) докъде са стигнали с възстановяването на минералните извори от находищата "Видин", "Сланотрън" и "Градец", които се намират на територията на общината.


"За каузата и за минералните води зная много отдавна, може би отпреди 20 години. И зная колко лековити и колко полезни са и какво е значело за нашия регион... Към момента настина проектите за сондажите в трите находища, които са признати, които са влезнали в регистрите на Министерството на околната среда под номера като общинска публична собственост, със съответните заповеди за утвърдени експлоатационни ресурси и със съответните балнеологични оценки, независимо, че те са първоначални, ни дават съответните права да бъде издадено на Общината, като собственик, разрешително за водовземане за минерални води чрез нови съоръжения... Ние ги искаме с точно определена цел- за балнеолечебни нужди, защото те са специфични и за тях трябва специфичен подход при извличането им и след това за ползването", каза Виолета Георгиева, еколог в Общината.


Въпреки усилията на общинската администрация все още няма разрешително за водовземане.

"Нека да видим сондажа, нека да видим водата. Първият и основен въпрос, който сигурно ще стои пред общинското ръководство, дори пред държавата е направа на пречиствателна станция за тия минерални води, защото са много агресивни... Управата сега е поела инициативата да сондират, да направят сондажите. Нека намерят водата, защото по-възрастните от мен хора казват, че водата не стои тук... Никога на умира надеждата... Може би ще има някакъв успех. Аз съм оптимист и чакам с нетърпение това да се случи...", заявиха жители на селото пред Анжела Каменова.


Иницииране на взаимодействие между изпълнителната, законодателната и местната власт в страната,  по-тясно сътрудничество между неправителствения сектор и министерствата на туризма, здравеопазването, околната среда и на икономиката- това беше целта на проведена кръгла маса в Народното събрание за минералните води. На форума бяха обсъдени възможностите за разкриване, стопанисване, контрол и развитие на минералните води в България.


Народният представител от Видин Росица Кирова предложи на срещата да бъде създадена електронна карта на минералните извори, въз основа на която да се направи държавна стратегия за развитието им. Според нея в полза на цялото общество е да се използва ресурсът на лечебните минерални води, защото това би могло да помогне за повишаване на качеството на живот и икономическия растеж, за привличането на туристи, както и за създаването на заетост, особено в слаборазвити региони.


"България разполага с над 240 находища на минерална вода и техните ресурси са оценени на повече от 5600 литра в секунда. Съставът и качеството на тези води варират в голяма степен. Техните температурни диапазони са между 20 и 100 градуса. Това е съществен ресурс, чиято употреба би могла да спомогне за повишаване качеството на живот и икономическия растеж както на регионите, така и на страната", каза на форума Росица Кирова.


Минералните води в България не са разработени достатъчно. Това посочи Цветелина Лукарска- председател на Националната камара на минералните води в България:


"Всяка една минерална вода в България може да лекува ред болести. Това, което е слабо засегнато в момента, не е разработено, не се практикува достатъчно с пълния си потенциал... Предложение на госпожа Кирова за изработване на 3D карта вече е факт. Ние вече започнахме и работим. Вече е факт разработването на енциклопедия на минералния ресурс на Република България..."


Всеки един регион ще бъде описан със своите минерални ресурси. Работи се и електронен вариант за улеснение на всички лекари в страната, за да могат директно да уведомяват пациента коя вода е необходима за неговото възстановяване, допълни Цветелина Лукарска.


"По последни данни на Геологическият институт при БАН (Българска академия на науките- бел.ред.) 70 процента от минералните води в страната не се използват. Основната употреба на вода е за балнеологията. Също така се използва за бутилиране на минерална вода. През последните 25 години се изградиха над 40 съвременни предприятия за бутилиране на минерална вода. По-малко от 3 процента се използва за отопление, основно за земеделието", заяви на форума доцент Мирослав Кръстанов от Геологически институт при БАН.


Цялата тема може да чуете в звуковия файл.


Видео от срещата в село Сланотрън:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05
Иво Вълов, председател на Клуб по спортен риболов

Иво Вълов: Риболовът е наука, която обединява всички останали в едно

По повод днешния Световен ден на риболова в студиото на Радио ВИДИН гостува Иво Вълов, председател на Клуба по спортен риболов "Дунав-Видин". За него риболовът е много повече от хоби. Още от дете има влечение към въдицата. От 15-16-годишен започва да се занимава по-сериозно с риболов. Често от клуба организират различни инициативи за деца...

публикувано на 21.11.24 в 16:11

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20