Актуализацията на глобите ще бъде факт до няколко месеца, ако промените бъдат одобрени на обществено обсъждане.
Според предложенията на вътрешния министър Иван Демерджиев на шофьора да бъдат отнети 12 контролни точки, ако дрегерът покаже между 0,8 и 1,2 промила алкохол. При повторно нарушение, санкцията става 20 точки, а не както досега – 15.Войната по пътищата може да се разреши чрез качествена превенция, посочи Красимир Георгиев, изпълнителен директор на Асоциацията за квалификация на автомобилистите.
"Едва ли това е точно становището на министъра, то е дадено от тези покрай него. Знаем кои са покрай него. За КАТ знаем - на тях никога не им стига, искат всичко, като банката са. Няма нужда от превенция, от обучение, ако ги питаш тях, от обучение на собствените кадри, дайте им само да искат големи санкции. Аз бях в една телевизия и попитах следното: подобри ли се безопасността на пътя, при все че санкциите се вдигат всяка година в последните 3-4. Ако идеята е само да чегарим, положението никога няма да се подобри. Ние не подкрепяме продължаване на завишаване на санкциите. Тяхните мотиви са странни: средната заплата се качила, минималната се качила, като че ли това е някакъв такъв задължителен разход като парното, ток и т.н. Смятам, че можем да постигнем бързи успехи към намаляване на ПТП-тата и убитите, ако наблегнем на превенцията: да се върне, например, отнемането на точките при превишена скорост. Има един хубав член от ЗзДП, който казва, че водач, който извърши грубо нарушение поради непознаване на правилата за движение, му се отнема свидетелството за управление до успешно полагане на изпит отново. Искам да ви кажа, Вие можете да проверите, има 2-3ма човека в цялата страна, които са отишли на проверочен изпит. В годините преди промяната във всеки четвъртък в КАТ в София имаше по 20 човека на такъв изпит. Обърнахме го само на пари и глоби, а превенцията е точно това - да му отнемем свидетелството, да го накараме да учи, да се яви на изпит, да започне да си опича акъла. Ефектът е много по-голям. Тези, които предлагат високите глоби, изобщо не си дават сметка, че глобяват и близките на нарушителя, техните семейства, жени, деца, възрастни родители".
Репресивното мислене в "Пътна полиция" е наследство от милицията, допълни експертът и уточни, има нужда от спешна реформа в КАТ.
"С риск да бъда малко краен, но на тази институция е променено само името. Променено е още нещо: че хубавите неща от същата институция с предишното име са премахнати и е останало само лошото. Срещаме изключително голяма некомпетентност на пътя от страна и на самите контролни органи. Трябва да кажем, че за да тръгнем към някакъв ред, тези които контролират за спазването на реда и трябва да го наложат, трябва да бъдат перфектни по отношение на познанието си на тази материя. Тогава вече можем да изискваме от тези зад волана да имат не по-малко познания".
За превишаване на скоростта с над 50 км/ч в населено място от досегашните 12 точки се предвижда да се отнемат 18 точки. За неправилно изпреварване, създаващо непосредствена опасност за движението, ще бъдат отнемани 13 вместо досегашните 10 контролни точки. За каране в аварийната лента на магистрала шофьорите ще губят 10 контролни точки.
Ще намалее ли пътният травматизъм с предложените промени? Темата коментираха видинчани.
"Добро решение, разумно, трябва да се промени мисленето на хората, мярката е добра предупредителна и наказателна... Прекалено много поправки, а резултати няма... Полицията трябва да си върши работата, вместо да си играе на бумащини... Хора пият, карат, хванат го, ама го пуснат, а законът трябва да бъде строг към водачите, които са нарушители...".
Завишава се броят на отнеманите точки за водач, който се движи в платното за насрещно движение по автомагистрала и скоростен път от 10 на 15 точки. За повторно нарушение е предложено да се отнемат 20 контролни точки. За нарушение на правилата за преминаване през жп прелез отнеманите точки се увеличават от 5 на 10.
До 13 февруари могат да се правят предложения и бележки към наредбата на вътрешния министър.
Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход. Проблемът не е от скоро и бумът им сред..
Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той: "Добър вечер!..
През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..
"Професия хоби" днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..
В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..
Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..
Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..