Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимир Георгиев, АКАБ: Превенция, а не по-високи глоби

МВР (отново) предлага по-строги санкции за нарушителите на пътя

Снимка: Радио ВИДИН



По-високи глоби за превишена скорост и употреба на алкохол зад волана: това са част от по-строгите санкции за нарушителите на правилата за движение, които предлагат от МВР.

Актуализацията на глобите ще бъде факт до няколко месеца, ако промените бъдат одобрени на обществено обсъждане

Според предложенията на вътрешния министър Иван Демерджиев на шофьора да бъдат отнети 12 контролни точки, ако дрегерът покаже между 0,8 и 1,2 промила алкохол. При повторно нарушение, санкцията става 20 точки, а не както досега – 15.

Войната по пътищата може да се разреши чрез качествена превенция, посочи Красимир Георгиев, изпълнителен директор на Асоциацията за квалификация на автомобилистите.

"Едва ли това е точно становището на министъра, то е дадено от тези покрай него. Знаем кои са покрай него. За КАТ знаем - на тях никога не им стига, искат всичко, като банката са. Няма нужда от превенция, от обучение, ако ги питаш тях, от обучение на собствените кадри, дайте им само да искат големи санкции. Аз бях в една телевизия и попитах следното: подобри ли се безопасността на пътя, при все че санкциите се вдигат всяка година в последните 3-4. Ако идеята е само да чегарим, положението никога няма да се подобри. Ние не подкрепяме продължаване на завишаване на санкциите. Тяхните мотиви са странни: средната заплата се качила, минималната се качила, като че ли това е някакъв такъв задължителен разход като парното, ток и т.н. Смятам, че можем да постигнем бързи успехи към намаляване на ПТП-тата и убитите, ако наблегнем на превенцията: да се върне, например, отнемането на точките при превишена скорост. Има един хубав член от ЗзДП, който казва, че водач, който извърши грубо нарушение поради непознаване на правилата за движение, му се отнема свидетелството за управление до успешно полагане на изпит отново. Искам да ви кажа, Вие можете да проверите, има 2-3ма човека в цялата страна, които са отишли на проверочен изпит. В годините преди промяната във всеки четвъртък в КАТ в София имаше по 20 човека на такъв изпит. Обърнахме го само на пари и глоби, а превенцията е точно това - да му отнемем свидетелството, да го накараме да учи, да се яви на изпит, да започне да си опича акъла. Ефектът е много по-голям. Тези, които предлагат високите глоби, изобщо не си дават сметка, че глобяват и близките на нарушителя, техните семейства, жени, деца, възрастни родители".

Репресивното мислене в "Пътна полиция" е наследство от милицията, допълни експертът и уточни, има нужда от спешна реформа в КАТ.

"С риск да бъда малко краен, но на тази институция е променено само името. Променено е още нещо: че хубавите неща от същата институция с предишното име са премахнати и е останало само лошото. Срещаме изключително голяма некомпетентност на пътя от страна и на самите контролни органи. Трябва да кажем, че за да тръгнем към някакъв ред, тези които контролират за спазването на реда и трябва да го наложат, трябва да бъдат перфектни по отношение на познанието си на тази материя. Тогава вече можем да изискваме от тези зад волана да имат не по-малко познания".

За превишаване на скоростта с над 50 км/ч в населено място от досегашните 12 точки се предвижда да се отнемат 18 точки. За неправилно изпреварване, създаващо непосредствена опасност за движението, ще бъдат отнемани 13 вместо досегашните 10 контролни точки. За каране в аварийната лента на магистрала шофьорите ще губят 10 контролни точки. 

Ще намалее ли пътният травматизъм с предложените промени? Темата коментираха видинчани.

"Добро решение, разумно, трябва да се промени мисленето на хората, мярката е добра предупредителна и наказателна... Прекалено много поправки, а резултати няма... Полицията трябва да си върши работата, вместо да си играе на бумащини... Хора пият, карат, хванат го, ама го пуснат, а законът трябва да бъде строг към водачите, които са нарушители...".

Завишава се броят на отнеманите точки за водач, който се движи в платното за насрещно движение по автомагистрала и скоростен път от 10 на 15 точки. За повторно нарушение е предложено да се отнемат 20 контролни точки. За нарушение на правилата за преминаване през жп прелез отнеманите точки се увеличават от 5 на 10.

До 13 февруари могат да се правят предложения и бележки към наредбата на вътрешния министър.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14