Елена Радулова от Видин е приета да учи в университета в Оксфорд, специалност "Класическа археология и антична история". Тя е на 17 години, като от 3 години учи в английския град. До 9 клас е ученичка във видинската математическа гимназия. Мечтата ѝ е била да получи образование в Англия, и съвсем „случайно“ в края на 2019 година успява чрез агенция да кандидатства да продължи образованието си в английско училище. След проведени интервюта и изпити е одобрена.
В английските училища се учи много, перфекционизмът е на първо място, точността и концентрацията в учебния процес се оценяват високо. Този начин на живот възприема и Елена, която разказва:
"Беше ми трудно да се приспособя в началото... Но успях, училището ме прие много добре, учителите - подкрепящи, от гледна точка на комуникация не съм имала проблем... Определено ново за мен беше, че всичко се случва много бързо, хората са много концентрирани в работата си и много организирани... Липсата на усилие не е добре прието... Винаги съм обичала да уча и това не беше проблем за мен като култура... Високите очаквания бяха проблем, тъй като перфекционизмът тук съществува като култура...
На 10 януари научих, че съм получила оферта да уча в университета в Оксфорд... Кандидатстването се случва много рано... Кандидатстваме през онлайн сайт, мотивационно писмо подаваме защо искаме да учим дадена специалност и две есета по история изпратих... После бях поканена на интервю, като на него по-скоро се търси аналитично мислене и мотивацията за учене на този предмет...
Интересът ми към античната история пламна в 7 клас и трябва да благодаря на учителката ми по история Светлина Вълчева... "
Елена завършва средното си образование тази година, но преди това трябва да държи 6 матури, а на 1 октомври започва новата учебна година за студентите в Оксфорд. Не прави планове за бъдещето, в момента се е концентрирала в подготовка за изпитите.
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...