Елена Радулова от Видин е приета да учи в университета в Оксфорд, специалност "Класическа археология и антична история". Тя е на 17 години, като от 3 години учи в английския град. До 9 клас е ученичка във видинската математическа гимназия. Мечтата ѝ е била да получи образование в Англия, и съвсем „случайно“ в края на 2019 година успява чрез агенция да кандидатства да продължи образованието си в английско училище. След проведени интервюта и изпити е одобрена.
В английските училища се учи много, перфекционизмът е на първо място, точността и концентрацията в учебния процес се оценяват високо. Този начин на живот възприема и Елена, която разказва:
"Беше ми трудно да се приспособя в началото... Но успях, училището ме прие много добре, учителите - подкрепящи, от гледна точка на комуникация не съм имала проблем... Определено ново за мен беше, че всичко се случва много бързо, хората са много концентрирани в работата си и много организирани... Липсата на усилие не е добре прието... Винаги съм обичала да уча и това не беше проблем за мен като култура... Високите очаквания бяха проблем, тъй като перфекционизмът тук съществува като култура...
На 10 януари научих, че съм получила оферта да уча в университета в Оксфорд... Кандидатстването се случва много рано... Кандидатстваме през онлайн сайт, мотивационно писмо подаваме защо искаме да учим дадена специалност и две есета по история изпратих... После бях поканена на интервю, като на него по-скоро се търси аналитично мислене и мотивацията за учене на този предмет...
Интересът ми към античната история пламна в 7 клас и трябва да благодаря на учителката ми по история Светлина Вълчева... "
Елена завършва средното си образование тази година, но преди това трябва да държи 6 матури, а на 1 октомври започва новата учебна година за студентите в Оксфорд. Не прави планове за бъдещето, в момента се е концентрирала в подготовка за изпитите.
Краят на годината не е край, не е и ново начало. Това е следващата стъпка по пътя на живота ни. Но има нещо много вдъхновяващо в това да започнеш на чисто от първи януари , да отвориш нова страница от живота си и да си дадеш обещания занапред. Истината е, че не всички го правят, пък и тези, които го направят, не винаги ги изпълняват. Но човек..
Час по родолюбие с Наталия Киселова , председател на Народното събрание, се очаква да се проведе в ПГ "Васил Левски" в Мездра . До момента гости в часа по родолюбие на учебното заведение са били Илияна Йотова, вицепрезидент на България и министрите в предишни кабинети Димитър Стоянов, Сашо Пенов. Инициативата е от 3 години, каза за Радио ВИДИН..
Шофьори сигнализираха за множество пътни нарушения, свързани с превишена скорост, неправилни маневри и други подобни провинения от страна на чуждестранни водачи. Според шофьори , с които разговаряхме, много от нарушенията на пътя от страна на чужденци остават ненаказани, защото преминават транзит през страната и по този начин избягват санкциите...
Валс мюзетът е само подстил на френското направление в музиката Bal-musette . Говорим за самата музика, инструментите, танците, атмосферата и маниера на изпълнение. Проследяваме историята и разглеждаме останалите подстилове. Намираме мястото на акордеона в съвременната развлекателната музика. Слушайте ни всеки четвъртък след новините в 11 ч...
Динамична 2024 година изпрати Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. През изминалите 12 месеца културната институция отново имаше добре работеща програма за деца, достатъчно и разнообразни събития за възрастни, успех постигна и доброволческата инициатива в помощ на библиотечните специалисти. Успешно са реализирани няколко проекта,..
През 2025 година ще бъдат посети семената на бъдещето, но първо трябва да се обърнем към вътрешния си свят и да завършим изоставени проекти. Така астрологът Галя Георгиева разчете картата на небесните явления, които ще се случват и ще определят събитията през новата година. "Новата година като сбор от числата 2025 е 9. А 9 е числото на края,..
В първия ден от новата година отново припомняме за един обичай, който се предава през вековете и е много древен. Става въпрос за "сурвакането" . Етнографската наука се занимава с него в традиционния период- от средата на XIV век насам, но този обичай е по-стар и има своите корени по-отдавна, обясни за Радио Видин Сашка Бизеранова, д-р по..