Фотографът Валерий Пощаров реализира интересен проект, наречен "Баща и син". Той снима портрети на пораснали синове и техните бащи, хванати за ръце. Инициативата се финансира от Национален фонд "Култура" по програма "Социално ангажирани изкуства". До този момент Валерий е заснел мъже от 20 области в страната:
"Проектът предвижда всичките 28 области в страната, но, разбира се, тук не става въпрос за географски проект. По-скоро желанието ми е да дам възможност на колкото се може повече хора да съпреживеят този процес."
Идеята за този проект идва случайно:
"Това беше от онези знаци, които ми подсказаха, че този път е много важен и трябва да започна да вървя по него. Първият портрет исках да бъде на баща ми и моя дядо, който тогава беше на 95 години, но започваше тогава епидемията и преценихме, че е по-добре да пазим дядо ми и да не се виждаме, което продължи една година... И мира не си намирах в този период, защото наистина исках да реализирам този портрет. И така, един ден попаднах на една къща в София, която привлече интереса ми. Застанах пред нея и започнах да композирам един кадър, който забелязах и от къщата излязоха мъж и жена, дойдоха към мен и първо помислих, че искат да ми направят забележка да не снимам техния дом, но не беше такъв случаят. Жената държеше един портрет на млад мъж в ръцете си и дойде тихо при мен и ми каза: "Ние имахме един-едничък син, който почина преди 8 месеца и мъжът ми много иска да го снимате с него. И на практика първият портрет беше на този баща с фотография на неговия син. Някак за мен това беше двусмислен знак, че баща и син винаги се разделят в живота по една или друга причина и това е като предаване на една щафета - всеки бяга сам и има много малко време, в което можем да тичаме заедно."
Валерий избягва да тълкува какво символизират фотографиите:
"Красотата на изкуството, като цяло, е свързана с възможността свободно ние да извървим нашата интерпретация и нашия път към разбирането на едно или друго произведение. Но да, може да се потърсят много причини, много символики и е показателно, че отношенията между баща и син са много малко застъпени в историята на изкуството. И, ако трябва да признаем, че изкуството е отражение на самия живот, то ние трябва наистина, може би, да преосмислим тези отношения като цяло и да разберем защо баща и син толкова рядко се хващат за ръка."
Този жанр във фотографията е много непопулярен, посочва фотографът:
"Той представлява, това което се нарича "participatory photography", на български можем да го преведем като "въвлекателна фотография", т.е. там хората, които застават пред камерата не са модели, а те са създатели наравно с мен. Аз давам възможност на всички тези хора, които застанат пред камерата да влязат в ролята на собствените си личности и да преживеят нещо, което накрая заедно успяваме да съхраним и да изпълним със съдържание този кадър."
Намирането на желаещи да се снимат е предизвикателство за Валерий и представлява по-голямата част от работата му.
"Вярвам, че ще бъде интересно за хората да се запитат за техните лични отношения с бащите им."
Фотографът предстои да дойде и във Видин, след като намери желаещи да ги снима. Ако искате да станете част от проекта на Валерий, пишете му тук.
Валерий Пощаров е роден през 1986 година в Добрич. Израснал е в семейство на художник и поетеса. Изучава живопис в Националното училище по изкуства във Варна, а след това се мести и установява в Париж, където учи пластични изкуства в най-известния университет във Франция - Сорбоната. Валерий има над 30 самостоятелни изложби у нас и в различни краища на Европа. Основател е и на първата онлайн платформа за произведения на изкуството в България- cavalet.bg. През 2022 година реализира първата си фотокнига "Последният човек на Родопите" след 14 години, през които посещава 985 села.
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..