Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотопроектът "Баща и син" идва във Видин

Проектът "Баща и син" на фотографа Валерий Пощаров
Снимка: Валерий Пощаров

Фотографът Валерий Пощаров реализира интересен проект, наречен "Баща и син". Той снима портрети на пораснали синове и техните бащи, хванати за ръце. Инициативата се финансира от Национален фонд "Култура" по програма "Социално ангажирани изкуства". До този момент Валерий е заснел мъже от 20 области в страната:

"Проектът предвижда всичките 28 области в страната, но, разбира се, тук не става въпрос за географски проект. По-скоро желанието ми е да дам възможност на колкото се може повече хора да съпреживеят този процес."

Проектът

Идеята за този проект идва случайно:


"Това беше от онези знаци, които ми подсказаха, че този път е много важен и трябва да започна да вървя по него. Първият портрет исках да бъде на баща ми и моя дядо, който тогава беше на 95 години, но започваше тогава епидемията и преценихме, че е по-добре да пазим дядо ми и да не се виждаме, което продължи една година... И мира не си намирах в този период, защото наистина исках да реализирам този портрет. И така, един ден попаднах на една къща в София, която привлече интереса ми. Застанах пред нея и започнах да композирам един кадър, който забелязах и от къщата излязоха мъж и жена, дойдоха към мен и първо помислих, че искат да ми направят забележка да не снимам техния дом, но не беше такъв случаят. Жената държеше един портрет на млад мъж в ръцете си и дойде тихо при мен и ми каза: "Ние имахме един-едничък син, който почина преди 8 месеца и мъжът ми много иска да го снимате с него. И на практика първият портрет беше на този баща с фотография на неговия син. Някак за мен това беше двусмислен знак, че баща и син винаги се разделят в живота по една или друга причина и това е като предаване на една щафета - всеки бяга сам и има много малко време, в което можем да тичаме заедно."


Валерий избягва да тълкува какво символизират фотографиите:

"Красотата на изкуството, като цяло, е свързана с възможността свободно ние да извървим нашата интерпретация и нашия път към разбирането на едно или друго произведение. Но да, може да се потърсят много причини, много символики и е показателно, че отношенията между баща и син са много малко застъпени в историята на изкуството. И, ако трябва да признаем, че изкуството е отражение на самия живот, то ние трябва наистина, може би, да преосмислим тези отношения като цяло и да разберем защо баща и син толкова рядко се хващат за ръка."


Този жанр във фотографията е много непопулярен, посочва фотографът:


"Той представлява, това което се нарича "participatory photography", на български можем да го преведем като "въвлекателна фотография", т.е. там хората, които застават пред камерата не са модели, а те са създатели наравно с мен. Аз давам възможност на всички тези хора, които застанат пред камерата да влязат в ролята на собствените си личности и да преживеят нещо, което накрая заедно успяваме да съхраним и да изпълним със съдържание този кадър."


Намирането на желаещи да се снимат е предизвикателство за Валерий и представлява по-голямата част от работата му.


"Вярвам, че ще бъде интересно за хората да се запитат за техните лични отношения с бащите им."


Фотографът предстои да дойде и във Видин, след като намери желаещи да ги снима. Ако искате да станете част от проекта на Валерий, пишете му тук.


Валерий Пощаров е роден през 1986 година в Добрич. Израснал е в семейство на художник и поетеса. Изучава живопис в Националното училище по изкуства във Варна, а след това се мести и установява в Париж, където учи пластични изкуства в най-известния университет във Франция - Сорбоната. Валерий има над 30 самостоятелни изложби у нас и в различни краища на Европа. Основател е и на първата онлайн платформа за произведения на изкуството в България- cavalet.bgПрез 2022 година реализира първата си фотокнига "Последният човек на Родопите" след 14 години, през които посещава 985 села. 


Фотокнигата Последният човек на Родопите



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Всяко благо е от Бога – нека се научим да го ценим

Шестата Неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Господ Иисус Христос винаги снизхожда към немощите на човеците, независимо кои са, какви са и дори от каква вяра са. "И като видя Иисус вярата им, каза на разслабения: Дерзай, чедо, прощават ти се греховете!" /Мат: 9-2/ В днешното евангелско..

публикувано на 04.08.24 в 08:00

Кой се крие зад „Този чаровен мъж“

Екипът на вестник „По-странни времена“ , с който се запознахме миналата седмица, отново е тук, с някои нови членове, готов да се справи веднъж завинаги с нов проблем – вампири, които не би трябвало да съществуват. Поне така твърдят всички запознати, в това число и старият Когс – човек, прокълнат да казва само истината. Е, тези явно не знаят, че не..

публикувано на 02.08.24 в 16:00

Деца-доброволци във видинската библиотека

От началото на лятната ваканция видинските библиотекари имат помощници. Деца-доброволци по няколко часа на ден помагат в "Детския отдел" на  Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".  Първоначалната идея е децата да помагат на трудно подвижни хора да стигнат до отдела, заради липсата на асансьор в сградата, както и да пазят багажа..

публикувано на 02.08.24 в 15:14

Галина Георгиева от Видин и нейните разностранни интереси

В "Хоби, професия" днес ви срещам с една много дейна и широко скроена дама- видинчанката Галина Георгиева. Тя е на 75 години, спомня си за многото културни дейности, в които тя се включва от малка, продължава и като голяма, а днес се опитва да не пропуска нито едно културно събитие във Видин.  От дете има интерес към много неща - пеене:..

публикувано на 02.08.24 в 15:00

В Ослен Криводол се подготвят за фестивала "Ослен Фест - селски Ренесанс"

Село Ослен Криводол се подготвя за  третия фестивал "Ослен Фест - селски Ренесанс". В четирите дни от 22 до 25 август организаторите предвиждат множество дейности и събития, насочени към съживяване на българското село като специално внимание се  на доброволчеството. Фестивалът е добър повод за среща със съмишленици и приятели, като програмата има..

публикувано на 02.08.24 в 14:10

С "Тоска" се открива деветото издание на "Опера на върховете" в Белоградчик

За девета поредна година Белоградчишките скали ще се превърнат в оперна сцена и ще посрещнат световно известни артисти. Седем постановки ще бъдат представени на започващия днес фестивал "Опера на върховете - Белоградчишки скали", каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов.   "Започваме с огромна увереност и благодарност за..

публикувано на 02.08.24 в 11:15

Експерт: Цената на пшеницата ще върви надолу

Колко зърно са добили българските земеделци, какво е качеството му и каква е пазарната ситуация, какви са прогнозните цени на пролетните култури- в " Земята, която ни храни " отговор на тези въпроси дава Борис Ангелов , представител на Софийската стокова борса в Монтана.  Около 6 милиона тона е добитата пшеница към момента. Средният добив се..

публикувано на 01.08.24 в 18:30