Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Област Видин вече не е последна по икономическо развитие

ИПИ: Възстановяването от пандемията пренареди класацията на областните икономики

Снимка: Светослав Цветанов, Радио Видин

Възстановяването през 2021 г. пренареди класацията на областните икономики, сочи анализ на Института по пазарна икономика (ИПИ). Област Видин, която в продължение на десетилетие беше най-слабо развитата област според размер на брутен вътрешен продукт на човек от населението вече изпреварва Хасково, Силистра, Сливен и Перник. Според видинчани, промени в начина им на живот няма.


"Ние сме от Кула. В Кула животът се е променил към по-лошо, не към по-добро. Няма работа, това е основният проблем за младите хора. Ние сме там, но мъжът ми работи в чужбина… Не много да кажа, че съм го усетил, по-скоро всичко расте нагоре като цени, но има някаква промяна към по-добро, може би. Дано да не сме пак на последно място в цяла Европа... Лошо е положението, ние сме последни в Европа, което не трябва да е така. Трябва да се променят нещата, но засега не го усещаме… По никакъв начин не се е подобрил, даже става по-зле. Не знам коя статистика сте чули и сте чели, но на мен ми се струва, че Видин е на последно място… Шегаджии. Аз тези неща ги следя донякъде и все пак във Видин какво работи. А щом няма производство, няма как да има по-добър стандарт, според мен. Обективно казано, така е…"


По данни на Националния статистически институт за 2021 година брутният вътрешен продукт на глава от населението за страната е 20 хиляди лева, а за Видин - 11 400. Въпреки че област Видин вече не е най-бедната в страната, икономическата ситуация остава тежка по думите на Валери Василев, който се занимава с търговия на отоплителни и строителни материали.


"През последните няколко години не се забелязва изобщо някаква инвестиция да навлиза в района. От разговори с колегите в бранша и в другите направления, вадя заключение, че ситуацията е тежка."


Нови работни места се откриват, но те са за хора с ниска квалификация, а повишението на месечните възнаграждения е изядено от инфлацията.


"Заплатите може да се качили с някакъв минимален процент- 10,20 %, но на фона на това, което се случи на пазара, те са станали наполовина."   


Според Валери Василев тласък на местната икономика може да даде реконструкцията на пътя Видин- София, но там има забавяне.


"Това, което можеше да ни даде някакво развитие, вместо да продължи с бързи темпове, то беше спряно - знаете ситуацията с пътя до столицата."


Кметът на Видин Цветан Ценков споделя това мнение и посочва стратегическото разположение, което обаче не се използва пълноценно заради неизградената инфраструктура. Делът на първокласните пътища и качеството на пътната настилка са значително по-ниски от средните за страната.


"Това е коридор номер 4, който изостава с 20 години за строителството на моста. През него минават 2000 тира на денонощие от Турция. Не отиват към Сърбия - минават от тук."


През май се очаква отварянето на нов завод. Кметът на Видин се надява, че с развитие на индустриалната зона и привличане на чуждестранни инвеститори ще се промени ситуацията дългосрочно.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 12 януари 2025 година

Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..

публикувано на 12.01.25 в 14:21

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25