"Необходимо е в тази връзка просто да дадем дефиниция що е обществен превоз на пътници с автобуси и след това да се тръгне за справяне с проблема. Тоест всички, които са извън закона, да бъдат спряни. В нормалния европейски свят, в съседните страни, те нямат такъв проблем. Не съществува проблемът незаконен превоз на пътници с леки коли, бусчета, миниванове... Преди 10-15 години те бяха в такъв размер, че не бяха застрашаващи съществуването на бранша. Но последните години практически са особено опасни, тъй като особено в нашия, Северозападен край, тези дублиращи превози са 2, 3, 4 коли, бусчета, включително и таксита без пуснат касов апарат. По няколко бройки дублират автобуса, но сега, когато пътникопотокът силно намаля, няколко такива коли практически отнемат 50, 60, 70 % от пътниците, за автобуса остават няколко души. И много скоро всяка от фирмите превозвачи, особено малките фирми, ще са принудени, нямат избор освен да спрат изпълняването на линията или другата алтернатива на превозвача е просто да фалира. Ако до преди година населените места в България, които нямаха автобусни линии до съответния център, бяха 150, 160, 170, 180, сигурно вече са минали 200. Тенденцията е да се увеличават... При превоз в чужбина там, тъй като практически са недосегаеми за българските органи, освен на граничните пунктове, там делът на тези незаконни превозвачи е много по-голям, стига се до 60, 70% превози в посока Западна Европа. И рискът е по-голям и вие назад във времето си спомняте, включително и в Сърбия, имаше заспал шофьор, катастрофирал с тежки поражения и много други. Не е виновен този, който яде баницата, а този, който ти я дава. Защото трябва да пътуваш и е наложително ти, разбира се, избираш в повечето случаи най-ниската цена. Но най-ниската цена не винаги е най-добрата, много често тя е най-опасната, особено в тази дейност..."
Видинчани посочват, че не биха ползвали нелегален превоз, дори ако е по-евтин, показа наша анкета:
"Аз, лично, от време на време ползвам автобус. Той е от регулярна линия и то тук, на 20 километра от града. Иначе съм чувал, че повечето от тези, които пътуват до Италия, са без да имат някакви лицензи, виждал съм ги там наблизо, където живея, че единият бус го товарят с багажа, другият - с хората. Билетът не е важен, плащат си там хората и заминават... Мисля, че е достатъчно евтино с автобуса... Разбира се, бих искал да имам билет, там ти е застраховката... Никога не бих ползвал нелегален превоз. Кой ми носи отговорност, ако стане нещо с мен. Да, на мен здравето ми има някаква цена. Има към кой да се обърнеш, а там към кой, за два лева разлика, за един лев... "
От Автомобилна администрация съобщиха, че през миналата година са установили 85 случая на извършване на нелегални превози, най-вече от таксиметрови автомобили, като от началото на тази година са около 10.
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...