В последните години българската именна система доста се модернизира и много бъдещи майки и бащи предпочитат да кръстят детето си с някое известно чудждестранно име, отколкото с традиционно българско. Не е тайна и това, че от години се наблюдава сблъсък между родители, опитващи се да съхранят националните традиции и тези, които се придържат към модерните тенденции. Има и такива, които измислят нови имена. Иван или Йоан, Петър или Питър- името днес е въпрос на вкус и предпочитания, като не винаги е било така.
Сред най-често срещаните имена във Видин са Анна, Виктория, Божидара, Йоана, Мария и Цветелина. Това посочва Надежда Данчева от Института по български език към Българската академия на науките (БАН). Екип от учени осъществява проект "Мода на личните имена в българските градове". Обект на изследване са личните имена на новородените деца в трите най-големи града и няколко средни по големина градове в страната в периода 2014 – 2015 г. Целта на изследването е данните от средните по големина градове да бъдат сравнени с данните от трите най-големи града, както и да се извърши съпоставка на териториален принцип – Източна България спрямо Западна България. В резултат ще бъдат направени изводи за тенденциите при именуването и за разликите в предпочитанията на българските родители в различна социална среда. Видин е сред градовете, които попадат в изследването.
"Видин е характерен с това, че личното име Анна излиза на първа позиция. В никой от другите градове Анна не е на първа позиция" - уточнява Данчева.
При мъжките имена най-предпочитани от видинчани на първо място са Александър и Кристиян, следвани от Георги и Мартин на втора позиция, на трета - Борислав. Сред най-честите са още Божидар, Калоян, Никола, Павел, Боян, Виктор, Даниел, Йордан, Иван. Сред най-характерните мъжки имена във Видин е и името Денис.
"Това което забелязваме е, че в град Видин постепенно от именната класация изпадат имена като Ванеса, Михаела, Ивана, Ралица, а при мъжките Николай, Петър и Димитър. Докато в именната стълбица се изкачват имената Анна, Божидара, Йоана, Денис, Александър, Йордан" - констатира Надежда Данчева.
В последните години родителите все повече проявяват творчество по отношение на името на детето им. В топ 10 на имената за момчета се нареждат на първо място Александър, второто място си делят имената Георги и Мартин, следвани от Димитър, Никола, Борис, Калоян, Даниел, Иван, Теодор и Николай. Най-предпочитаните за момичета са Виктория, Мария, Никол, София, Рая, Дария, Александра, Габриела, Йоана, Елена, Михаела и Симона.
През изминалата година промени в тенденциите няма, каза още Надежда Данчева:
"В топ 3 имена на момчета са Александър, Георги и Мартин - това е според изследването ни в осемте града в страната. Най-предпочитаните 3 имена за момичета са Виктория, Мария и Никол. Принципно Виктория и Никол са едни от най-харесваните имена в цялата страна. Отчитаме, че името Мария също е едно от устойчивите в цялата страна, но малко по-харесвано е в Южна България, докато Габриела, както и във Видин, е много харесвано и в Източна България. По принцип тези имена са нови в нашия именник. В миналото столетие те са се нареждали след стотната позиция. Например Виктория е била на 117 място, Габриела пък на 262 място, а пък Никол въобще не се открива в именника в предишното столетие, за разлика от българската форма Николинка. Това име през 20 век е било на 20-о място. Също така традиционното име Иван вече не е най-разпространеното сред българите, както е било през 20 век, макар все още да е доста харесвано и все още доста момчета да ги кръщават Иван. Разбира се, Иван може да е испанското Хуан, може да е Жан, може да е Джон, може да е Джовани, именно защото днес родителите предпочитат чуждите варианти на имената. Иванка също не е често срещано име, да не кажа, че е вече към отпадащите, защото родителите не харесват имената с умалително "ка", отдавна това вече се приема като остаряло и затова днес Иванка може да е Ивана, Ивет, Ивон, може да е Иванела, Иванина, Иванджелина, Жана, Джована, Йоана. Но това, което е хубаво е, че напред в именните класации се нарежда името Йоана. Една от основните тенденции, които забелязваме е, че модните имена днес са благозвучните имена, а вече до колко звучат добре, това се определя от естетическия вкус на родителите."
В последните години се наблюдава и тенденция на възраждане на имената, свързани с победоносния дух на българската история или още имената на владетелите. Не само, че някои от старобългарските имена се възраждат, ами дори се срещат в женска форма. Например Пресияна или Калояна.
"Все повече българчета носят имена на владетели. Модерни в последните години са имена като Калоян, Борис, Симеон, Ивайло, Самуил, Кубрат, Асен. Любимото на софиянци в последните години се оказа именно Калоян. Борис пък никога не е било толкова харесвано и модно. Родителите избират все повече имена, които да съпътстват победата през целия живот. Затова и името Виктория е толкова харесвано. Да, нямаме победа днес, но имаме Виктория"- разказва Надежда Данчева.
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..