Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Трифон Зарезан- за делниците и празниците на лозарите

Снимка: Радио ВИДИН


От дълги години семейството на Михаил Андрейнски се занимава със зърнопроизводство, самият той е израснал сред машините и работата на полето. Завършва "Растителна защита" в Пловдивския аграрен университет. Към момента е собственик на около 300 декара лозя в землището на община Ново село. Връща се към началото, за да обясни как един млад човек решава да се впусне в авантюрата "лозарство":


"Започнахме с 5-6 декара за лична консумация и с течение на годините станаха 350 декара. Просто това перо трябваше да се поеме от някой и това бях аз... Поел съм изцяло отглеждането на лозята в Ново село, Неговановци и Флорентин..."


През 2012 години Михаил печели проект по мярка "Млад фермер" за възстановяване на местни лозя. Започва с 60 декара, вече са 340. Допреди две години 280 декара са били засадени с гъмза, но заради трудностите при отглеждането и трудната реализация изкореняват 100 и ги презасаждат с по-търсени сортове- каберне совиньон, мерло, мускат отонел, шардоне... 


"За нас най-голям проблем като гроздопроизводители представлява реализацията на продукцията, затова се ориентирах към тези сортове..."


Михаил признава, че в началото не е подозирал, че трудностите са толкова много.


"Искам да съм оптимист, но в нашия регион е трудно с намирането на работна ръка, през последните години не останаха хора, които да работят на полето... Отначалото се виждаха трудности, но не бях отговорен аз за тези лозя, сега, когато отговорността е в мои ръце, е по-различно... Има трудности, много са, но най-големият проблем е работната ръка и реализацията... Избите вече имат собствени лозя и не изкупуват грозде, затова търсим решение- по други градове, на местния пазар...“


В далечните планове на Михаил е и изграждането на малка изба, но на този етап смята, че инвестицията е рискова.


"Това са други дълбоки води, в които трябва да навлезем и на този етап обмисляме... На този етап се въздържаме... Най-добре е да се затвори цикъла, въпреки че на този етап и пазарът на вино е сложен, и там не е лесно, но ... никъде не е лесно...“


Според Михаил в региона няма голямо противопоставяне между отделните браншове, всички изпитват трудности. Убеден е, че обединението е пътят на успеха:


"Това е правилната насока, може би всички браншове са свързани по някакъв начин. Трябва да има някакво обединение и да се търси решение за всеки отрасъл. В момента е горе-долу всеки за себе си, всеки се оправя както може... В лозарството основният приблем е работната ръка и реализацията на продукцията, но към момента не виждам решение, защото има румънско грозде, което се продава на местния пазар на по-ниска цена- това е проблем да реализираме нашата продукция...“  


За празника Михаил поздрави всички ценители на виното и любовта.

"Те са свързани, нама как да ги отделим. Позитивното е, че сме живи, здрави, всеки си е намерил място под слънцето, което го устройва. Радвам се, че поне 4-5 месеца в годината успявам да давам работа на над 15 човека- хора, които са в нужда, това за мен е най-важното!"



Мислено отскачаме и до община Лом. И по-точно селата Станево и Долно Линево. Там има 1650 декара лозя. Отглеждат се различни сортове за бели и червени вина, а за тях се грижи Милка Велкова. Според нея трудностите при отглеждането са  много, а заради неглижирането на сектора много от лозарите са принудени да изкореняват насажденията си. Сред проблемите са липсата на работна ръка, ниските субсидии, нергламентирания внос и новите европейски регламенти, с които трябва да се съобразяват, но основният е свързан с изкупуването на гроздето. 


"Преди винпромите се надпреварваха кой да вземе читава реколта... Нямаме изба, но при тази висока себестойност на гроздето и виното ще е непродаваемо... 10 пъти по-високо се субсидират румънските производители, не можем да се конкурираме... След 4 протеста бяхме подпомогнати с 60 евро на декар... Разходите скочиха на 800-900 лева на декар, няма как да се справим... Браншът си отива лозарския..." 


Въпреки проблемите, Милка Велкова поздрави колегите си: 


"Нека залравим всички проблеми. Поздравявам всички лозари, винари и ценители на българското вино. да вдигнем наздравици с българско вино и весел празник!" 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05