Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Трифон Зарезан- за делниците и празниците на лозарите

Снимка: Радио ВИДИН


От дълги години семейството на Михаил Андрейнски се занимава със зърнопроизводство, самият той е израснал сред машините и работата на полето. Завършва "Растителна защита" в Пловдивския аграрен университет. Към момента е собственик на около 300 декара лозя в землището на община Ново село. Връща се към началото, за да обясни как един млад човек решава да се впусне в авантюрата "лозарство":


"Започнахме с 5-6 декара за лична консумация и с течение на годините станаха 350 декара. Просто това перо трябваше да се поеме от някой и това бях аз... Поел съм изцяло отглеждането на лозята в Ново село, Неговановци и Флорентин..."


През 2012 години Михаил печели проект по мярка "Млад фермер" за възстановяване на местни лозя. Започва с 60 декара, вече са 340. Допреди две години 280 декара са били засадени с гъмза, но заради трудностите при отглеждането и трудната реализация изкореняват 100 и ги презасаждат с по-търсени сортове- каберне совиньон, мерло, мускат отонел, шардоне... 


"За нас най-голям проблем като гроздопроизводители представлява реализацията на продукцията, затова се ориентирах към тези сортове..."


Михаил признава, че в началото не е подозирал, че трудностите са толкова много.


"Искам да съм оптимист, но в нашия регион е трудно с намирането на работна ръка, през последните години не останаха хора, които да работят на полето... Отначалото се виждаха трудности, но не бях отговорен аз за тези лозя, сега, когато отговорността е в мои ръце, е по-различно... Има трудности, много са, но най-големият проблем е работната ръка и реализацията... Избите вече имат собствени лозя и не изкупуват грозде, затова търсим решение- по други градове, на местния пазар...“


В далечните планове на Михаил е и изграждането на малка изба, но на този етап смята, че инвестицията е рискова.


"Това са други дълбоки води, в които трябва да навлезем и на този етап обмисляме... На този етап се въздържаме... Най-добре е да се затвори цикъла, въпреки че на този етап и пазарът на вино е сложен, и там не е лесно, но ... никъде не е лесно...“


Според Михаил в региона няма голямо противопоставяне между отделните браншове, всички изпитват трудности. Убеден е, че обединението е пътят на успеха:


"Това е правилната насока, може би всички браншове са свързани по някакъв начин. Трябва да има някакво обединение и да се търси решение за всеки отрасъл. В момента е горе-долу всеки за себе си, всеки се оправя както може... В лозарството основният приблем е работната ръка и реализацията на продукцията, но към момента не виждам решение, защото има румънско грозде, което се продава на местния пазар на по-ниска цена- това е проблем да реализираме нашата продукция...“  


За празника Михаил поздрави всички ценители на виното и любовта.

"Те са свързани, нама как да ги отделим. Позитивното е, че сме живи, здрави, всеки си е намерил място под слънцето, което го устройва. Радвам се, че поне 4-5 месеца в годината успявам да давам работа на над 15 човека- хора, които са в нужда, това за мен е най-важното!"



Мислено отскачаме и до община Лом. И по-точно селата Станево и Долно Линево. Там има 1650 декара лозя. Отглеждат се различни сортове за бели и червени вина, а за тях се грижи Милка Велкова. Според нея трудностите при отглеждането са  много, а заради неглижирането на сектора много от лозарите са принудени да изкореняват насажденията си. Сред проблемите са липсата на работна ръка, ниските субсидии, нергламентирания внос и новите европейски регламенти, с които трябва да се съобразяват, но основният е свързан с изкупуването на гроздето. 


"Преди винпромите се надпреварваха кой да вземе читава реколта... Нямаме изба, но при тази висока себестойност на гроздето и виното ще е непродаваемо... 10 пъти по-високо се субсидират румънските производители, не можем да се конкурираме... След 4 протеста бяхме подпомогнати с 60 евро на декар... Разходите скочиха на 800-900 лева на декар, няма как да се справим... Браншът си отива лозарския..." 


Въпреки проблемите, Милка Велкова поздрави колегите си: 


"Нека залравим всички проблеми. Поздравявам всички лозари, винари и ценители на българското вино. да вдигнем наздравици с българско вино и весел празник!" 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07