Наближава времето на Великия пост и малко по малко църквата ни подготвя чрез текстовете от Библията, четени по време на богослужението за този период от нашия живот.
Никой от нас не може да свърже времето, когато има някаква трудна битка или изпитание в живота с приятността или с радостното спокойствие. Такова е и времето на Великия пост – време на борба, време, в което пазим сърцето си от гняв, раздразнителност, осъждане и внимаваме върху мислите си да имаме добри намерения към хората с които общуваме (а това всички знаем колко е трудно. За мнозина от нас за сега дори е невъзможно); внимаваме какви думички произнасят устата ни, за да не забием нож в сърцето на този, с когото общуваме. И за да стигнем до това, което изброихме по-горе, ни трябва нещо, което да ни подсеща; нещо което да ни напомня, че сме в борба всяка минутка. И това е нещото, което е най-нормалното за нас – храната. Лишаваме се от нещо, което много ни харесва, за да помним думите на Христос: "В света скърби ще имате, но дерзайте, защото Аз победих света". Като казваме "света", разбира се, че нямаме предвид всичко и всички, които ни заобикалят, но имаме предвид греха в света, желанието да постъпваме на всяка цена според нашето мнение, нашето желание и нашата воля, без да се съобразим с мнението на съпруг, съпруга, началник, учител, родител, ръководител и т. н.
Не е лесно за човека да се самоограничава! За да го направи се иска първо мотив, който може да е правилен или неправилен. След това – воля да се направи замисленото. Постът, доброволният пост, постът с правилната мотивация, а не диетата - те изграждат личността, те възпитават духа на човека да се самоограничава. И по този начин може да се постигне онова състояние на св. ап. Павел, който казва за себе си: "Мога и глад да търпя, и в изобилие да живея".
В рубриката "Съвременна Библия" – защо ни връхлитат природни бедствия? Този въпрос е актуален. Земята под нозете ни се разтърсва, а бедствието на Турция е неописуемо. Може би отговорът, който ще дам е повече богословски, отколкото ми се иска, но това е библейският отговор. Намираме го в мястото на раздялата ни с Бога, в онази Едемска градина, където всяка дума и действие заслужават да бъдат поставени под микроскоп. Ще наблегна на един детайл, който може би не всеки е забелязал, но който ни открива важен отговор - този, който търсим.
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..
Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..
В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..
Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят. "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..
Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..
Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът Христо Божков :..
Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията . "Тази инициатива за закупуването на картини започна..