Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уролог: Обръщайте внимание на всяко смущение в уринирането

Снимка: Личен архив

След сърдечносъдовите заболявания, дихателните и уринарните инфекции са едни от най-честите причини за смърт на възрастните хора. Това каза в „Направление здраве“ урологът от столичната Сити Клиник д-р Николай Милушев и призова симптомите да не се подценяват. Специалистът посочи и най-честите рискови фактори за развитие на уринарни инфекции:


"Основните фактори са най-честите неща, които ни се случват в живота. Това е естествено сексът като основен преносител на инфекции между мъжете и жените. Също така различни битови и хигиенни грешки – неправилно измиване, неправилни хигиенни навици, неправилно пране на дрехи, изобщо много фактори, които могат да доведат до бактериално замърсяване на половите ни органи, а оттам и на пикочната система. Всички знаем, че и при мъжа, и при жената пикочната и половата система са доста интимно свързани, много близки… Също така много често става въпрос за вирусни инфекции, за различни бактериални инфекции, които засягат други органи и системи и по кръвен път стигат до пикочните ни пътища или по лимфен път. Много чест проблем при съвременните хора е т. нар. стрес колит или синдром на раздразненото черво и много други термини се използват за това заболяване, защото то се дължи на неправилното хранене, на стреса, на който е подложен съвременният човек, на многото полуфабрикати и други храни, които се използват с консерванти, на системна злоупотреба с алкохол. Това води до нарушаване на чревния баланс на микроорганизми, на микробиома на тялото ни, който съответно променя цялостно и имунната ни система и създава предпоставки за т. нар синдром на пропускливите черва, тоест поради нарушената имунна защита на пропускливост на червата по лимфен път болестотворни бактерии преминават в съседни органи и системи. Така че пътищата са много, уринарните инфекции са широко разпространени."


Мъжете и жените са еднакво засегнати от уринарни инфекции, но мъжете не си обръщат достатъчно внимание и се притесняват да потърсят лекарска помощ, обясни д-р Милушев:


"Мъжете по-малко си обръщат внимание или повече се страхуват от лекари, но много често се случва ситуацията жената страда от 4 рецидиви на цистит, дори лекарят да каже мъжът да си направи преглед, той казва: "Не, нищо ми няма, оправяй се, лекувай се". Има един страх у мъжете от лекари, особено от уролози. Урологичният преглед се представя в техните фантазии като нещо много страшно, което е абсолютно невярно, защото при съвременната апаратура няма никаква болка, никакви действия, които да накърняват мъжкото самочувствие или достойнство. Така че няма никакъв проблем да отидете на уролог, да не говорим, че това трябва да се случва поне веднъж годишно." 


Специалистът посочи също при какви симптоми е необходимо да се потърси помощта на лекар уролог:


"Всякакви отклонения от нормалното уриниране. От по-често уриниране, до симптоми на тежък цистит със силни болки, кръв в урината  и т.н., изобщо всяко смущение в уринирането би трябвало да ни накара да си обърнем внимание. Изобщо колкото по-рано дадем значение на сигналите, които ни изпраща тялото, толкова по-лесно ще се отървем от болестите. Хубаво е да не се запуска тялото до такава степен, че след това лекарят да не знае откъде да започне лечението. Трябва да се лекуват още в самото начало болестите, за да се постигне едно добро здраве и бързо възстановяване."


За да бъде лечението навременно, всеки човек е необходимо да провежда редовни профилактични прегледи: 


"Поне веднъж годишно трябва да се прави профилактичен преглед. В крайна сметка препоръката ми е да бъде на 6 месеца профилактиката, защото дори и най-лошите заболявания за 6 месеца не могат да се развият чак толкова много, че да станат невъзможни за лечение и съответно това би била една навременна и добра грижа за здравето ни. На всеки човек препоръчвам на 6 месеца да си направи една рентгенова снимка на белия дроб, консултация с кардиолог, уролог и гастроентеролог. Оттам вече да се направят изследванията, които тези специалисти препоръчват, и, ако се намери нещо, което е като отклонение от нормата и т.н., да се направят допълнителни консултации с други специалисти. Запомнете, че вашето джипи е длъжно веднъж годишно да ви предостави направления за такива изследвания, които може да си направите без специално да отделяте кой знае какви средства от бюджета си, просто си търсете това, което ви се полага."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..

публикувано на 03.02.25 в 14:00

В „Музикална зона“ слушаме Бони Тейлър

  Характерен дрезгав глас, който не може да се обърка. Може би се сетихте, може би я познахте от снимката? Става дума за уелската рок-певица Бони Тейлър. 73-годишната звезда продължава да е в шоубизнеса, като през 2013 беше водеща на британската Евровизия. Нейните хитове остават в историята на музиката. Едва ли има някой, който да не е слушал едни от..

публикувано на 03.02.25 в 09:00