Повече от десет години, след като кръстът върху „Паметника на погубените ръководители на въстанието от 1850 г.“ беше разбит и откраднат, вече на негово място има нов железен кръст - символ на вярата и признателността на гражданите на Белоградчик. Инициативата е на председателя на Общинския съвет в града край скалите Боян Минков и на краеведа Иван Трифонов.
В навечерието на 145-ата годишнина от освобождаването на Белоградчик, което се отбелязва на 25 февруари, пред монумента се събраха местни жители, които заедно с клуб „Млади възрожденци“ от СУ „Христо Ботев“, откриха възстановения железен кръст. Панихида на мястото беше отслужена от архиерейския наместник на Белоградчишката духовна епархия, свещеноиконом Рафаил. Акцент в патриотичното събитие беше рецитирането от ученик на първото стихотворение, посветено на геройски загиналите ръководители на Белоградчишкото въстание от 1850 г., написано през 1910 г. от учителя Тодор Виденов. По време на церемонията по откриването на кръста, Боян Минков посочи и дървото до паметника, като напомни, че неговите клони са точно седем, колкото е броят на загиналите въстаници, те тръгват от общ корен и до днес растат здраво сплетени.
„Желанието ни е да покажем на младите хора, че живеем на място с невероятно богата история, с която трябва да се гордеят. По повод 145 години от освобождаването на града, решихме да почистим и освежим този важен паметник и да поръчаме на стакевски майстор по архивни фотоси да изработи пълно копие от желязо на първоначалния кръст, който вече толкова години липсва. Считам, че не бива да оставяме занемарени тези свети места, обезглавени - без символ на вярата. Защото вярата винаги е крепяла българите през вековете и тя ще ни държи заедно и занапред“, каза председателят на Общински съвет - Белоградчик, Боян Минков.
„Въстанието от 1850 г., тази славна страница от нашата история, не е имала своя Захари Стоянов, за да стане популярна, но е важно да се знае, че преди Оборище е бил Раковишкият манастир, преди героичните Батак и Перущица, е бил Белоградчик. Нека помним своето минало и да се гордеем с него“, допълни Иван Трифонов.
Паметникът е в непосредствена близост до Белоградчишката крепост и е издигнат през 1907 г. на лобното място на убитите седем ръководители на най-значимото въстание в Северозападна България - Цоло Тодоров, Вълчо Бочов, Лило Панов, Дедо Божин, Влах Неделко Първанов, Костадин Янев и Петко Казанджи.
През месец март се подготвя и поставянето на паметна плоча на къщата на един от първите кметове на Белоградчик.
Експерти от различни области обединяват усилия за реализирането на нова експозиция във видинския исторически музей " Конака ". За научното съдържание на бъдещата постоянна експозиция е ангажиран екип от Регионален исторически музей - Видин. Годишната инфлация в България се ускори по-рязко през януари до 3,8% от 2,1% месец по-рано, достигайки..
Над 5000 мартеници изложи в Монтана директорката на детска градина от Враца. 90 души продават мартеници на традиционния пазар. Тази година символите на пролетта се предлагат на една от алеите на централния площад "Жеравица", където може да се открие г олямо разнообразие от мартеници. Търговците и производители са заплатили такса от 50 лева, за да..
"Социална работилница" за обмен на добри практики между образователни медиатори, социални работници, психолози, ресурсни учители и педагогически съветници се проведе в Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" във Видин. Инициативата е част от мероприятията, които се провеждат във връзка с Механизма за обхват на деца и ученици между..
Честването на националния празник на България Трети март в Монтана ще започне в 10:00 ч. на площад „Жеравица“ с церемония по издигане на националното знаме . Младежи в национални костюми от всички фолклорни области ще изнесат трибагреника. Той ще бъде издигнат под звуците на националния химн. По време на ритуала присъстващите граждани..
Благотворителна великденска кампания "Стари традиции за новото поколение" стартират три сдружения за областите Видин , Монтана и Враца . Акцията е насочена към възрастни хора и деца в неравностойно положение, за които да бъдат осигурени хранителни продукти за празника, посочват организаторите . „Великден е време за топлина, споделеност и..
Беседа за кариерното развитие се проведе днес между представители на дирекция "Бюро по труда" - Видин и ученици от 12-и клас на СУ "Петко Рачов Славейков" в града, които завършват професия "Икономист- информатик". Повече за идеята на срещата разказа Александра Рачева, директор на Бюрото по труда: "Всеки един от дванадесетокласниците да ни сподели..
Два благотворителни концерта в подкрепа на музикалния педагог Наталия Делионова организира Обединеният детски комплекс „Ние, врабчетата“ в Монтана . Събитията ще са тази вечер и в сряда. По желание на Наталия, половината от средствата, които са събрани, ще са за 8-годишния Марти, за чиято съдба се разбира от телевизионно предаване. Участниците в..