Учениците от профил „Природни науки“ от 9, 10, 11 и 12 клас на Профилирана гимназия „Найден Геров“ в град Лом провеждат учебни часове на терен, в които се срещат с хора от различни професии, като идеята е тези срещи да помогнат на учениците да направят правилния избор на професия и бъдещата професионална реализация. При посещенията всеки един от специалистите представя своята професия, за да даде професионална ориентация и споделя неща, свързани с биологията и по този начин обогатява техните знания, каза преподавателят по биология Румяна Цветева.
„За да засиля интереса им към биологията и същевременно да получат професионални насоки от вече утвърдени хора по специалностите, насочих вниманието си към часове по занимания за интереси и сформирах група, която нарекохме клуб „Природа и здраве“, защото двете вървят ръка за ръка. Оттам насетне, за да бъдат по-различни часовете, а не отново да сме в класната стая, потърсих партньорства. Партньорства в Лом, а след това и извън Лом. Така, до този момент, успяхме да посетим ветеринарната клиника в нашия град, успяхме да посетим много от отделенията в болницата, а именно - стоматологично отделение, психолог, кръвен център, клинична лаборатория“, разказа как започва инициативата учителят по биология Румяна Цветева.
„Беше дългоочаквано посещението в Медицинския университет в Плевен... Всички бяха много позитивно настроени. Посетихме няколко специалисти - имаше преподавател по патология, имаше преподавател по ботаника, имаше преподавател по генетика, освен това преподавател от факултета по обществено здраве, акушер... Имахме въпроси по отношение на конкретната материя. Бяхме заинтересовани, освен това представляваше голям интерес, че навлязохме практически в нещата“, разказа за посещението в Медицинския университет в Плевен Алесио от 12 клас.
Във висшето учебно заведение в Плевен бъдещите кандидат-студенти от Лом, от профилирана гимназия „Найден Геров“ се запознаха с високотехнологичната база за обучение във факултетите по медицина, фармация и здравни грижи, запознаха се с работата на младите лекари, учени и изследователи от лабораториите в университета.
„Освен, че имахме шанса да разговаряме с професорите по много обширни неща, можехме да участваме в операция. Наблюдавахме я с VR очила, виждахме цялата стая един вид, като ние бяхме точно над пациента“, допълни Михаела от 10 клас.
При срещата със зъболекаря научават доста неща за зъбната хигиена, участват и във викторина. Специалистът запозна учениците с основните направления в стоматологията, с необходимите за професията качества и умения за успешна житейска реализация. Ветеринарните лекари пък им предоставят подробна информация за специалността "Ветеринарна медицина" и професията "Ветеринарен лекар".
„Всички посещения, на които сме ходили, ни дават точно насоки с какво искаме да се занимаваме. Не на всеки ще му хареса да бъде зъболекар или ветеринар. Всеки харесва нещо различно, но според мен всяка една от срещите е била полезна на някого. За мен лично, може би посещението в Плевен беше от най-полезните, защото аз имам огромни колебания какво искам да уча... Практическите задачи наистина много помагат, за да може да се ориентираш“, казва Деси от 11 клас.
Предстоят часове на терен в местната фирма за производство на кисело мляко, както и на други технологични производства, в Регионалната здравна инспекция и Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана.
„Погледът е насочен не само към медицината...Ако не намерят мястото си в сферата на медицината, фармацията или стоматологията може пък да им допаднат другите аспекти на биологията, стига да искат да се върнат в малкия град след като завършат“, обясни Румяна Цветева.
Още по темата може за чуете в звуковия файл.
Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..
Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..
Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..
В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..
Днес е Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство. За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали. Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...
Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..
Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство. "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..