Днес, 1 март, отбелязваме Международния ден на комплимента. "Най-позитивният ден от календара", както го наричат инициаторите му, произлиза от Нидерландия. Отбелязва се от 2001 г., първоначално в Нидерландия като местна инициатива на Ханс Поортвлиет /Hans Poortvliet /, специалист в сферата на услугите. Няколко години по-късно идеята навлиза в Белгия и Норвегия, а след това и в други части на Европа.
Празникът насърчава хората да си разменят любезности, с идеята 1 март да се превърне в "най-позитивния" ден по света. Целта е по некомерсиален начин да подариш усмивка на близък или познат, дори случаен непознат. Комплиментите са част от човешкото общуване и като такива са най-лесният начин да събудиш приятни емоции у някого. Как бихме могли да дефинираме думата "комплимент"? Това попитахме психолога от Враца Румен Петков.
"Би могло да се каже, съвсем така синтезирано, че това е добра дума за човек, който уважаваме или обичаме, която провокира изключително позитивни емоции както у този, който отправя комплимента, така и у този, който приема комплимента, разбира се, когато това е искрено...
Комплиментите на работното място, определено, провокират плодовитост, креативност, ползотворност и се реализират целите. Особено, когато е по вертикала обратно - от висшестоящи към нисшестоящ. Така че, когато в един екип лидерът на екипа е този, който е креативен и който дава от сърце положителна оценка на своите колеги и своите служители, и това наистина ги вдъхновява и им позволява да разгърнат потенциала, който има във всеки един от тях", коментира Румен Петков.
Според психолога този маниер на пожелаване на добра дума, на нещо положително на близките ни, на познатите ни е заложено дълбоко в нашата народопсихология, в нашите традиции през вековете. Неслучайно тази поговорка за благата дума, която железни врати отваря е много актуална. Нашите предци са стигнали до извода, че с добра дума се свършват много повече дела, като всъщност това е комплиментът.
"Комплиментът е комплимент само, когато е искрен и е отправен към хора, които ние уважаваме - дали в професионален или личен план и хора, които обичаме. Когато има корист в едно такова послание, тогава то е неискрено. Затова понякога ние подценяваме това да казваме хубавите неща на нашите приятели, близки и хората, които обичаме, защото смятаме, че те знаят за това, но те са особено ценни точно за тези хора, които най-много обичаме и най-много уважаваме", смята Румен Петков.
Думата "комплимент" е с френски произход и символизира признание, възхищение, одобрение, уважение и особен вид похвала. Хората реагират по различен начин, когато чуят мили думи за себе си. Някои се чувстват неудобно от ласкателствата, други приемат всяка похвала като положителен знак и се мотивират още повече, трети се засмиват свенливо, но в крайна сметка все пак приемат факта, че наистина са умни, красиви и като цяло неустоими. Попитахме видинчани правят ли комплименти:
"Да, когато усещам, че трябва да похваля някого, да му направя комплимент... Когато трябва и когато се налага и си заслужава – да... Да, да – най-често не към близките си хора, а по-скоро към останалите... Да, към приятелите и приятелките ги отправям... Не. Рядко намирам причина да правя комплименти, за съжаление... Много – най-често към любимите хора."
Според инициаторите на празника, ако всеки от нас направи искрен комплимент на поне трима души от обкръжението си, светът ще стане по-позитивен и усмихнат. А ето и три причини да направите комплимент на някого още днес - безплатно е, може да озари и усмихне деня му, ще се почувства по-добре.
Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..
Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване. Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..
В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..
В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец. От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..
Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...
Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..
Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент. Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..