"...Вертолетът е труден за управление, защото той се поддава на атмосферните условия, най-вече на вятъра... Имал съм много опасни ситуации, включително с първия демократичен президент на България Жельо Желев. Бях началник щаб тогава на ескадрилата, и вечерно време ме вдигнаха от вкъщи. На Богоявление на 6 януари, на Елхово, по традиция се хвърля кръст в река Тунджа. Там мостът е въжен, попът хвърля кръста, хората се надвесват и мостът се преобръща. Бяха се издавали много хора там. Председател на Народното събрание тогава беше Благовест Сендов, той взима "випаджийския" вертолет от София и отива да изказва съболезнования. Президентът Жельо Желев решава и той, обаче няма с какво... Вдигат нашия дежурен екипаж. Отделно има резервен екипаж, в 9 ч. вечерта първият екипаж закарал в Безмер, обаче вечерно време, когато да го приберат обратно, времето се влошава. Командирът на екипажа нямаше съответната подготовка да лети във всякакви условия. Моята подготовка беше "Първи" клас, и тогава излетяхме... Има едни Светиилийски възвишения, там се разклати осезаемо хеликоптерът, отказа десния двигател. Единият двигател буквално веднага излезе на максимален режим, а в такава ситуация той може да лети 10 м. И така леко- полеко се прибрахме на Безмер. Моите командири се обадиха и викат: "Взимаш другия вертолет и прибираш президента за София"- спомня си Неофит Крумов.
В същото време друг мъж, който се представя за ген Владимиров, шеф на НСО, издава команда да не се лети към София, а да се качне в Пловдив, защото президентът има мериоприятие в Бачковския манастир:
"Излетяхме от Безмер и тръгнахме за Пловдив, около Чирпан времето беше добро. ...После- мъгла и пилотирането става само по прибори, и докладвам там. Добре, че гражданското летище имаше, и сега имат система за сляпо кацане- една бягаща светлина. Бяха я пуснали на 100 % и светеше много силно. На 50 м.- чак тогава над летището проблеснаха тези светлини и така кацнахме на летището с президента. Хиляди благодарности и така нататък, за нас беше важното, че изпълнихме задачата, така, както трябва".
Неофит Крумов е участвал и в спасителната мисия след земетресението през 99-та година в Турция.
"99-та година, ноември месец беше, в град Гьолджюк, който е на 150 км. югоизточно от Истанбул, става голямо земетресение и от правителството решават да изпратят помощ, бях единият от избраните. Кацнахме на Истанбул, там бяхме малко атракция, като влязохме на аерогарата, с кучето, с всичко. Снимки ни правиха хората, а ние бяхме с камуфлажни облекла, времето беше студено. На другия ден излетяхме за мястото, дадоха ни един пилот, който разбираше и руски, и комуникирахме с него. Кацнахме на едно игрище. Първата вечер спахме в хеликоптера, после направиха палатки. Земетресението беше много страшно, гледахме 7-8 - етажни блокове, над земята бяха останали по 2-3 етажа, другото всичко беше потънало в земята, пътищата напукани... Докато бяхме там, хора, които бяха частично здрави, ги карахме за Истанбул. На ден сме правили по 2-3 курса. В този град Гьолджюк изкарахме 18 дена. На МИ-17 бях там. Избягвахме да взимаме храна от хигиенна гледна точка, независимо, че беше студено, се чувстваше миризмата на разложени тела... Като си свършихме работата там трябваше да получим разрешение да напуснем този град, а разрешението го дава градоначалникът- той подписа разрешителното и тръгнахме..."
До ден днешен Неофит Крумов подържа връзки с пилоти, които е обучавал като инструктор и се радва на техните успехи. Сред тях са генерал Петьо Мирчев- зам. командир на българска авиация и Филип Ангелов- командир на транспортната база в Доброславци.
Чуйте повече в звуковия файл.Учениците от СУ "Козма Тричков" във Враца подготвят театрална пиеса в стихотворна форма със заглавие "Недоволни по Коледа" . В нея взимат участие 20 ученици от 5-и до 8-и клас, разказва Горица Маджарска , преподавател в учебното заведение и автор на представлението: "Пиесата ще бъде част от коледното ни тържество в училище... Децата ще..
Излезе книгата "Моята първа детска азбука" на Ива Колева. Авторката е родом от Видин, но от дълги години живее в София. От 15 години тя е коректор и редактор на художествена литература, също и отговорен редактор към Българската национална телевизия. Любовта ѝ към книгите и поезията се заражда още от ранното ѝ детство , разказва авторката:..
Дойде времето в месеца, когато си говорим за мода . И няма как с наближаването на новата година да не поговорим за цветовете, които ще бъдат актуални през 2025 година . С всеки нов сезон цветовете разказват различна история, вдъхновена от глобалните тенденции, обществени нагласи и търсения. 2025 година няма да бъде изключение! Тя..
Все по-често ставаме свидетели на рушащи се бивши учебни заведения в малките, обезлюдени населени места, а това е доста тъжно, ако се замислим как някога животът в тези здания е кипял. Така е и във видинското село Рупци. В центъра на селото, в непосредствена близост до кметството, се намира сградата на старото училище, която е в окаяно състояние...
Празничният сезон носи радост, но често идва с доза стрес, породен от многобройни ангажименти, очаквания и финансово напрежение. По този повод искахме да разберем как празниците могат да станат по-спокойни и приятни, ако следваме няколко практични съвета. Психологическата перспектива подчертава значението на доброто планиране,..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти . Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон , който се приема за покровител на занаятчиите. С председателя Куман Жеков за дейността на задругата, която съхранява и подпомага старите..
"Един човек приготви голяма вечеря и покани мнозина" (Лука 14:16). Н а днешната Неделя единадесета след Неделя подир Въздвижение, светата Църква възпоменава паметта на светите Праотци. Кои са тези Праотци? Това са всички старозаветни патриарси, родоначалници на Божия народ, пророците – от Адам до свети Йосиф Праведника,..