Иновативна платформа развива нови практики в полза на приобщаващото образование. Тя е предназначена както за учители и специалисти, така и за родители и деца. Целта на портала ПРИОБЩИ.СЕ е да се обменя лесно и достъпно информация и добри практики, каза Ива Бонева, доктор по педагогика и изпълнителен директор на Сдружението за споделено учене „ЕЛА“.
"Идеята беше да съберем всички ресурси и идеи за приобщаващото образование, то тогава не беше така популярно. Всъщност резултатът надмина очакванията ни. Ние го разделихме на три - за учители, родители и специалисти. Всеки може да влезе през съответния вход, да го кажем така, като ние там вече сме качили много различни статии, част от които преводни, със специалисти, с които сме работили от университета във Вашингтон, в Атланта, Великобритания и САЩ, с които работихме в рамките на програмата "Едно училище за всички". След това направихме няколко конференции, материалите от които качихме там. Хората доброволно ни изпращат свои добри практики, които спомагат за създаване на приобщаваща среда в училище, имаме качени и доста видеа, също с български учители и специалисти и хората го ползват до ден днешен."
Платформата предлага и ресурс за социално-емоционално учене, както и конкретни техники и инструменти в клас. Пример за това е „емоциометърът“, който представлява табло, разделено на четири квадранта, в които всяко дете, като влезе в класната стая, може да отбележи как се чувства. Тази своеобразна игра помага на учениците да се научат да разпознават, категоризират и владеят собствените си емоции.
Според Ива Бонева промяната в поколенията е причината, която изисква много бърза и навременна реакция от страна на специалистите.
"Те са много различни от предишното поколение и от нас, и от младите след нас. Те имат способността много бързо да прегледат огромен обем информация, да синтезират, много по-трудно им е обаче да се съсредоточват, да анализират информация. Те са други деца, за тях училището вече не е просто източник на знания - то е място, в което те трябва да се научат да общуват, да се спогаждат, да бъдат отговорни един към друг, към себе си, към околните. Всичко това иска и нов начин на работа на преподавателите, на възрастните около тях. Променя се светът и децата в него и ние трябва да сме достатъчно бързи да успяваме."
Всеки, който иска да изпрати свой материал или да сподели опит от практиката си, може да изпрати информация за това на портала ПРИОБЩИ.СЕ.
Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..
Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...
Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ . На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..
Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца. Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му Глория Костадинова -..
Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....
През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..
Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..