Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правилната резитба и добрата грижа за овошките гарантира много плод

Снимка: Радио Видин


Последни дни, в които се извършва зимната резитба при овошките. Има ли тънкости и кои са основните моменти- в "Земята, която ни храни" практически съвети дава агрономът Иван Попов. 


Бъдещото плодородие на дръвчето зависи от много фактори, кото се започне с оформянето на короната. Важно е този, който извършва резитбата, да разпознава плодните и растежните пъпки, от значение е ъгълът, под който се правят срезовете, от значение са и инструментите, които се използват: 


"Резитбата започва още след листопада. Започва се с ранноцъфтящите... Важно е да се оформи корона, която да носи плода... Всеки, който извършва резитба, трябва да познава плодните пъпки и растежните и да знае как да натовари растението... Ако силно е влязъл в структурата на дървото със силна резитба, то реагира с буен растеж и става като метла... 


... Важно е да се постигне баланс между растеж и плододаване... Да не се оставят чепове, да се реже близко до по-дебел клон или до стъблото- там, откъдето се разклонява всеки клон. Когато е така, дървото започва постепенно да затваря раната, а когато е на чеп- не позволява да зарасне... Наклонът е добре да е обратен на клона. Резитбата започва от клоните от по-нисш порядък...


... Винаги е добре да се прави гладък отрез. Трябва да се внимава при отрез на по-дебели клони, да не се охлузи кората... Ако има разкъсвания на дървото, за да може дървото да преодолее по-добре, трябва да се заглади периферията с остър нож и стопанинът да не чака да засъхне раната... Отворената рана е вход за неприятели. Ако е с блажна боя, след време тя се напуква и опада, след което започват гнилостни проблеми... Ако няма замазка, препоръчвам лепило за дърво или боя на водна основа... След известно време е добре да се повтори – тогава човек ще се радва на добро затваряне на раната и жизненост на дървото... 


... При стари дървета може да се направи подмладяваща резитба, важно е обаче да знаем на каква подложка е присадено самото дръвче, защото по-слабата коренова система, която е по-повърхностна, не би издържала големи засушавания и голяма корона... Когато това не е съобразено, дървото започва да страда... Не бива да се маха и дребната обрастваща дървесина по водещите клони, за да не се предизвиква силен растеж..."- каза специалистът. 


Време е за подрязването на малините, като там се премахват старите по-грапави стебла, оставят се миналогодишните. Кои са тънкостите при  ашладисването и пръскането на овошките- чуйте в звуковия файл.


Със сравнително ниски температури започна март. Очакванията на синоптиците са женският месец да е с валежи под средните количества и средни температури около климатичните норми. Очакваните максимални температури ще са между 9 и 13 градуса, а минималните - от минус 1 до 3 градуса. 

...Тази седмица се очаква температурите да са над климатичните норми и над биологичния минимум за зимните житни култури... Повишение на температурите и активизиране на вегетационните процеси при есенните посеви и трайните насаждения се очаква през първата половина на третото десетдневие. В края на март при пшеницата и ечемика ще преобладава фаза "братене". При овощните култури ще протичат различни фази- от набъбване и разпукване на плодните пъпки до цветен бутон, цъфтеж и формиране на завърз при ранноцъфтящите костилкови видове кайсии и праскова. Очакваните валежи ще увеличат почвените влагозапаси в 100-сантиметровия слой. По-подходящи условия за извършване на предцъфтежни растително-защитни пръскания при овошките ще има през втората половина от първото десетдневие. Повишеното съдържание на влага в горните почвени слоеве ще ограничава провеждането на предсеитбените обработки на площите, предвидени за засяване с ранни пролетни култури. В края на март започва агротехническия срок за сеитбата на слънчогледа", посочи Леночка Ангелова, директор на ХМО-Монтана.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18